In Englisch In Italiano Auf Deutsch
Dom Pielgrzyma im. Św. Józefa
Dołącz do nas na Facebook'u

Środa, 5 Marca 2014

Oprac. na podstawie www.brewiarz.pl ks. Krzysztof Duchnowski

Środa Popielcowa

Środą Popielcową rozpoczęliśmy okres Wielkiego Postu, czyli czasu czterdziestodniowego przygotowania do największej chrześcijańskiej uroczystości - Świąt Zmartwychwstania Chrystusa. Podczas sprawowanych Eucharystii w tym dniu odbywał się obrzęd posypania wiernym głów poświecony popiołem. Sam zwyczaj

Galeria

posypywania głów popiołem na znak pokuty, celebrowany w Środę Popielcową, znany jest w wielu kulturach i tradycjach, m.in. w starożytnym Egipcie, u Arabów i w Grecji. W liturgii pojawił się on w VIII w. Pierwsze świadectwa o święceniu popiołu pochodzą z X w. W 1091 r. papież Urban II wprowadził ten zwyczaj jako obowiązujący w całym Kościele. W tym też czasie ustalono, że popiół do posypywania głów wiernych ma pochodzić z palm poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku.

W Środę Popielcową - zgodnie z kanonami 1251-1252 Kodeksu Prawa Kanonicznego - obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły (trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden - do syta). Prawem o wstrzemięźliwości są związani wszyscy powyżej 14. roku życia, a prawem o poście - osoby pełnoletnie do rozpoczęcia 60. roku życia. Prawo kanoniczne nie nakłada na wiernych natomiast obowiązku uczestniczenia w tym dniu w Eucharystii (chociaż jest to powszechną praktyką, z której nie powinno się rezygnować bez ważnej przyczyny). W dniu tym wierni licznie uczestniczyli w Mszach św.