In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Piątek, 21 Listopada 2008

Ślubowanie uczniów
Szkół Nazaretańskich

Tekst: ks. Łukasz Przybyła

„Bóg, Honor, i Ojczyzna, szczytne ideały wielkich Polaków będą mi przyświecały w życiu osobistym, rodzinnym i społecznym (…)”. Takie słowa wypowiadali 21 listopada 2008 roku przed Obliczem Świętego Józefa w Kaliskim Sanktuarium uczniowie klas pierwszych Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Nazaretanek z Kalisza. Przybyli tu, by uczestniczyć w Eucharystii i złożyć uroczyste ślubowanie. 

Galeria

Mszy Świętej o godzinie 10.00 przewodniczył ks. Leszek Kromka, referent powołaniowy księży orionistów w Kaliszu. Obecni na niej byli uczniowie Szkół Nazaretańskich wraz nauczycielami, wychowawcami i rodzicami. W homilii ks. Leszek zwrócił uwagę na rangę słowa „ślubuję”, pokazując jego związek ze starotestamentalnym przymierzem, jakie Bóg zawierał z ludźmi. Po homilii uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie na sztandar szkoły, który jest symbolem tożsamości ucznia, łączności pokoleń i wierności najwyższym wartościom - religijnym, narodowym i moralnym; wartości te wyrażają Najświętsza Rodzina, orzeł w koronie oraz napis: Bóg i Ojczyzna.

Treść ślubowania, jakie składali uczniowie jest bardzo symboliczna, określa bowiem system wartości, który odtąd pragną przyjąć i wcielać życie. System ten streszcza się w słowach: Prawda, Wolność i Odpowiedzialność. „Realizacja tego trudnego zadania stanowi jedyny i bezpieczny fundament szczęścia osobistego, rodzinnego i społecznego” - komentowała jedna z uczennic podczas wprowadzenia do ślubowania. Uczniowie przyrzekali także okazywanie szacunku nauczycielom, oraz życzliwość i przyjaźń wobec kolegów i koleżanek. „Będę starał się zrozumieć i sprostać wymaganiom władz szkoły, a w całym postępowaniu będę dbać o zachowanie postawy godnej ucznia tej szkoły” - kontynuowali ślubujący uczniowie.

Po Mszy Świętej przedstawiciele społeczności uczniowskiej zawierzyli pierwszoklasistów Opiekunowi Zbawiciela w Kaplicy Cudownego Obrazu:

„Święta Rodzino z Nazaretu w cudownym Obrazie Świętego Józefa Kaliskiego, stajemy dzisiaj przed Tobą my, uczniowie klas pierwszych Liceum i Gimnazjum Sióstr Nazaretanek, by prosić Cię o szczególną opiekę i pomoc w wypełnieniu naszych przyrzeczeń.
Jezu, Maryjo, Józefie Święty pomóżcie nam wytrwać w dobrych postanowieniach, właściwie wykorzystać czas dany nam na naukę oraz realizować nasze dobre marzenia i pragnienia.
Święta Rodzino, wzorze rodziny chrześcijańskiej, wspieraj nasze rodziny, aby żyły we wzajemnej miłości służbie, poświęceniu i wierności.
Błogosław naszym wychowawcom i nauczycielom, aby cieszyli się owocami swej pracy i codziennie doświadczali radości przebywania z nami.
Święta Rodzino z Nazaretu, uciekamy się do Ciebie z miłością i nadzieją, daj nam odczuć skutki Twej zbawiennej opieki. Amen.”