In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 2 Stycznia 2014

Styczniowa modlitwa
w intencji rodziny
i obrony poczętego życia

ks. Krzysztof Duchnowski

Styczniowa modlitwa w intencji rodzin i obrony poczętego życia w Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu, przebiegała w klimacie zamyślenia nad tajemnicą Bożego Narodzenia. Styczniowe spotkanie miało szczególny charakter, ponieważ do udziału w sposób szczególny zostali zaproszeni wszyscy kapłani Diecezji Kaliskie. Uroczystej koncelebrze przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Celestino MIGLIORE - Nuncjusz Apostolski w Polsce.

Galeria

Temat spotkania brzmiał:

Radość Ewangelii napełnia serce i życie tych, którzy spotykają się z Jezusem
przy betlejemskim żłóbku - o nowym etapie ewangelizacji z Adhortacją Papieża Franciszka w ręku.
           

W słowie powitania skierowanym do wszystkich przybyłych, Kustosz Sanktuarium Ksiądz Prałat Jacek Plota, powiedział m.in.:

Przeżywamy w Kościele radosny okres Bożego Narodzenia. Świętujemy kolejną pamiątkę wydarzenia gdy Jezus Chrystus – Syn Boży przychodzi na świat jako małe bezradne dziecko w rodzinie Maryi i Józefa.  Rodzi się dla każdego z nas w stajni w skrajnie ubogich warunkach, aby ubogacić nasze człowieczeństwo i uczestniczyć w życiu każdego z nas. Jezus Chrystus „Emmanuel – Bóg z nami” staje się jednym z nas aby uświadomić nam jak wielką wartością jest życie. Gromadzimy się w „Domu Św. Józefa” tu w Kaliszu  w „Polskim Nazarecie” aby pochylając się nad żłóbkiem oddać pokłon nowonarodzonemu, dziękować za dar życia i zanosić modlitwy w intencji rodzin i obrony poczętego życia. Centrum spotkania jak zawsze będzie uroczysta koncelebrowana Eucharystia, której będzie przewodniczył i wygłosi Słowo Boże J. E. Ks. Arcybiskup Celestino Migliore – Nuncjusz Apostolski w Polsce. Ekscelencjo Ks. Arcybiskupie serdecznie witamy w naszej wspólnocie i dziękujemy za przyjęcie zaproszenia. W serce Najświętszej Ofiary włączone zostaną wszystkie podziękowania i prośby przysłane i złożone przez wiernych.

Rozważanie podczas nabożeństwa w Kaplicy Cudownego Obrazu poprowadził ks. Szymon Rybak – wikariusz Parafii.

O godz. 1720 rozpoczął się mini koncert: Z narodzenia Pana - kilka Kolęd zaśpiewa  Chór "Kopernik" III Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu, pod dyrekcją  Henryki Iglewskiej-Mocek.

Po zakończeniu mini koncertu, ks. Prałat Leszek Szkopek – Dyrektor Radia Rodzina w Kaliszu, przedstawił prelegenta i wprowadził w tematykę konferencji pt.: Z Jezusem Chrystusem zawsze rodzi się i odradza radość - o tym, co z Adhortacji Evangelii Gaudium powinniśmy wziąć na duszpasterski warsztat w pierwszym rzędzie.

Konferencję wygłosił Ks. dr Robert PISULA - kapłan diecezji kaliskiej, od 2004 roku katechista wędrowny w ramach Drogi Neokatechumenalnej na terenie Rosji, Gruzji i Estonii.

W konferencji Ks. dr Robert Pisula mówił na początku o dwojakim charakterze Adhortacji Evangelii Gaudium:

Jak wiemy Adhortacji ma dwojaki charakter, jest najpierw dokumentem, który podsumowuje Synod Biskupów na temat Nowej Ewangelizacji, ale jest równocześnie według zgodnej opinii komentatorów dokumentem programowym pontyfikatu Papieża Franciszka. Cel Adhortacji określa sam autor, chce dać niektóre wytyczne, które mogą pobudzić i ukierunkować w całym Kościele nowy etap ewangelizacyjny, pełen zapału i dynamizmu.

Następnie Ks. Pisula wskazał na metodę, którą posłużył się Papież Franciszek pisząc Adhortacji:

W centrum znajduje się ogłoszenie radości Ewangelii, dobrej Nowiny, Kerygmy. Dopiero na drugim miejscu znajduje się krytyczna diagnoza społeczna i moralna naszych czasów, a na końcu Papież podaje receptę i wskazuję konkretny kierunek zaangażowania.

Na zakończenie Ks. Robert Pisula przywołał słowa Papieża Franciszka na temat duchowego zaangażowania misyjnego podejmujących posługę ewangelizacji:

Oznacza to wiedzieć z całą pewnością, że kto się ofiaruję i oddaje Bogu z miłości, będzie przynosił owoc przeobfity… Idźmy naprzód, dajmy z siebie wszystko, ale pozwólmy, aby to On uczynił nasze wysiłki tak owocnymi jak się Jemu podoba.


Cały tekst konferencji ks. dra Roberta Pisuli

Eucharystii o godz. 18.00 przewodniczył i homilie wygłosił:Abp Celestino MIGLIORE - Nuncjusz Apostolski w Polsce. Mszę św. koncelebrowali: Księża Biskupi Seniorzy Ks. Bp Stanisław Napierała i Ks. Bp Teofil Wilski, Ks. Prałat Jacek Plota i O. Tadeusz Rydzyk, Dyrektor Radia Maryja i założyciel Telewizji Trwam oraz ok. 300 kapłanów.

Ks. Abp Celestino Milgliore w homilii mówił m.in. :        

Dzięki cennej służbie TV Trwam, radia diecezjalnego i Radia Maryja mogą się z nami łączyć w modlitwie bardzo liczne osoby, całe rodziny z Polski i spośród Polonii na całym świecie – zauważył ks. abp Celestino Migliora. Zaznaczył, że za każdym razem, gdy gromadzimy się w Kościele lub uczestniczymy we Mszy św. za pośrednictwem radia i tv – nie czynimy tego po to, by uczestniczyć w wydarzeniu publicznym – ale dlatego, że wierzymy w Jezusa Chrystusa.

- W czasie przeistoczenia, celebrans mówi: To jest ciało moje. Jezus nie tylko przemienia chleb w swoje ciało, ale też czyni nas wszystkich jednym ciałem i to jest znak wielkiej nadziei. Chrystus wkracza w nasze życie osobiste, nasze rodziny, w społeczność w której żyjemy i to On sam burzy mury podziałów, podejrzliwości, urazów, konfliktów, które pojawiają się w naszym życiu osobistym, rodzinnym czy społecznym – mówił ks. abp Migliore.

To jest też lekcja pokory i realizmu – nie wystarczy nasz osobisty wysiłek i zaangażowanie, aby zbudować pokój – to Jezus, bazując na naszym zaangażowaniu jest budowniczym pokoju – powiedział Nuncjusz Apostolski w Polsce.

Nawiązując do liturii Słowa Bożego ks. abp Celestino Migliore mówił, że antychrystem jest ten, kto walczy z prawdą o Jezusie. Przypomniał, że już od pierwszych lat chrześcijaństwa zaczęły pojawiać się liczne herezje. Dziś również w chrześcijaństwie zaistniała tendencja do zastąpienia aktu zbawczego – z konieczności powiązanego z czymś co wymaga wysiłku, odwagi i racjonalnej wiary – przesłaniem wartości nawet ważnych i wzniosłych, ale wykorzenionych ze swojego źródła – Jezusa.

- Chrześcijaństwo ogólnikowe i słodkie, być może jest łatwiej akceptowane w salonach, w pewnych kręgach społecznych czy politycznych, w transmisjach telewizyjnych. Być może, ale przecież nie powinniśmy i nie możemy rezygnować z osoby Jezusa Chrystusa. Bo chrześcijaństwo w swoim centrum ma skandal krzyża i zmartwychwstania Jezusa. Tak więc dziś wieczór i w tych dniach często powtarzajmy modlitwę, której nauczył nas papież Franciszek. – O panie pragnę być płodny, chce, aby moje życie przynosiło nowe życie, aby moja wiara była urodzajna, aby kroczyła przede mną i mogła coś z siebie dawać innym. Panie jestem w niemocy. Ja tego nie potrafię. Ty to możesz sprawić. Jestem jak pustynia. Nie mogę tego, ale Ty to potrafisz sprawić. Amen – powiedział w homilii ks. Abp Migliore.

 Tekst za: www.radiomaryja.pl


Cały tekst homilii Ks. Abpa Celestino Milgliore

Przed błogosławieństwem Ks. Abp Celestino Milgliore w Kaplicy Cudownego Obrazu odmówił Akt Zawierzenia Rodzin Świętemu Józefowi.

Oprawę muzyczną Mszy św. zapewnił Chór "Kopernik" III Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu pod dyrekcją  Henryki Iglewskiej-Mocek.