In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Wtorek, 11 Listopada 2008

fot. ks. Łukasz Przybyła

„Jaka droga dla Polski?
Jaka droga dla Europy?”

Tekst: ks. Łukasz Przybyła

Z okazji przypadającej 11 listopada 90 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę w sobotę, 15 listopada, do Bazyliki Świętego Józefa przybyli uczestnicy ogólnopolskiego spotkania patriotycznego zorganizowanego przez Biuro Posła RP do Parlamentu Europejskiego Witolda Tomczaka. Tematem spotkania były pytania: „Jaka droga dla Polski? Jaka droga dla Europy?”

Galeria

W Sanktuarium Świętego Józefa o godzinie 14.00 odprawiona została Msza Święta pod przewodnictwem ks. Leszka Walendzika, proboszcza i kustosza Sanktuarium Matki Bożej w Kodniu na Podlasiu, w intencji Ojczyzny, Narodów Europy i dzieła toruńskiej geotermii. Wśród koncelebransów byli obecni także ks. Stefan Dombaj, proboszcz ze Strzelec, ks. Paweł Nowogórski, proboszcz i kustosz Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Górkach koło Garwolina, o. Rafał Wojciechowski, franciszkanin z Gniezna, o. Jerzy Kacprzyk, superior domu ojców jezuitów w Kaliszu, o. Bronisław Sroka SJ, o. Zdzisław Pałubicki SJ, ks. Józef Grecki i ks. Eugeniusz Pawilicki. Wszystkich zebranych powitał w imieniu kustosza Sanktuarium Świętego Józefa ks. Łukasz Żurawski.

Słowo Boże wygłosił ks. Leszek Walendzik, nawiązując do tematu spotkania „Jaka droga dla Polski? Jaka droga dla Europy?” Drogą jest Chrystus, idąc z nim za rękę, Polska będzie bezpieczna i będzie zmierzała we właściwym kierunku u boku innych państw europejskich.

Po Eucharystii uczestnicy konferencji odmówili litanię do św. Józefa, zawierzając Ojczyznę Polskę i Europę Opiekunowi Zbawiciela w Kaliskim Sanktuarium. Dalsza część spotkania odbyła się w Auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Kaliszu, gdzie zaprezentowane zostały referaty ujmujące treścią podejmowany temat spotkania. Poseł Witold Tomczak i dr nauk medycznych Urszula Krupa skupili uwagę audytorium na informacjach dotyczących obywatelskiego wniosku w sprawie referendum na temat ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego. Następnie prof. dr hab. Henryk Kozłowski zgłębił temat energii geotermalnej i geotermicznej, wskazując ją jako szansę dla bezpieczeństwa energetycznego Polski i Europy.

Spotkanie zakończył koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu TRIM. Ogólnopolskie spotkanie patriotyczne z okazji Święta Niepodległości transmitowane było przez Telewizję Trwam i Radio Maryja.

Brońmy każdego dobra, które służy Rzeczypospolitej!
Jan Paweł II

O tym wydarzeniu relacjonuje również „Nasz Dziennik”

Poniedziałek, 17 listopada 2008, Nr 268 (3285)

Wojciech Wybranowski

Ponad sześciuset gości wypełniających po brzegi aulę Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Kaliszu wzięło udział w spotkaniu "Jaka droga dla Polski, jaka droga dla Europy". Kongres zorganizowany przez eurodeputowanych z frakcji Niepodległość i Demokracja - Witolda Tomczaka i Urszulę Krupę, poświęcony był kwestiom traktatu lizbońskiego i zasadom funkcjonowania Polski w UE. Burzliwymi oklaskami nagrodzono wystąpienie prof. dr. hab. Ryszarda Kozłowskiego z Politechniki Krakowskiej na temat geotermii i odnawialnych źródeł energii.

Zorganizowana w lutym przez eurodeputowanych Urszulę Krupę i Witolda Tomczaka oraz grupę obecnych i byłych parlamentarzystów akcja zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie traktatu lizbońskiego, wspierana również przez "Nasz Dziennik", spotkała się z dużym odzewem ze strony społeczeństwa. I choć po kontrowersyjnej decyzji Sejmu, który odmówił obywatelom prawa do samodecydowania na drodze ogólnonarodowego referendum, takie głosowanie się nie odbyło, to jednak autorzy akcji w sobotę z dumą prezentowali kartony wypełnione po brzegi kartami z podpisami poparcia dla idei referendum. W sumie zebrano ich ok. 500 tysięcy. - Chcemy dzisiaj zapytać, czy idziemy dobrą drogą. Czy jest ona dobra dla Polski i Europy. Pracując w Brukseli i Strasburgu, my, posłowie, prawie codziennie jesteśmy świadkami nowoczesnych form rozbiorów naszej Ojczyzny. Poprzez decyzje rządzących, którzy zamiast służyć Polsce i Polakom, zdradzają Ojczyznę, nasz Naród dodatkowo jest okłamywany i manipulowany przez polskojęzyczne media - mówiła Urszula Krupa. - Apelujemy do prezydenta Lecha Kaczyńskiego, by mimo coraz silniejszych nacisków, jakie próbuje się na niego wywierać, a nawet pewnego rodzaju przemocy, nie ratyfikował szkodliwego dla Polski traktatu lizbońskiego - oznajmiła Urszula Krupa.

W podobnym tonie wypowiadał się również eurodeputowany Witold Tomczak, który zaznaczał, że nie tylko sprzeciw Irlandczyków, ale również i nieratyfikowanie dokumentu przez Polskę pokrzyżowało plany przywódców UE, którzy chcieli, by traktat lizboński zaczął obowiązywać od 1 stycznia 2009 roku. Paneliści odnieśli się również do trudności mnożonych przez rząd w stosunku do inicjatywy uruchomienia pierwszej w Polsce elektrowni geotermalnej w Toruniu. - Muszę powiedzieć, że Ojcowie Redemptoryści z ojcem Tadeuszem Rydzykiem, dyrektorem Radia Maryja, podjęli trud zbudowania pierwszej w Polsce elektrociepłowni geotermalnej. I za to na samym początku ojcu Rydzykowi bardzo serdecznie dziękuję - mówił prof. dr hab. Ryszard Kozłowski z Politechniki Krakowskiej. Przedstawił on dokładne wyliczenia, wskazujące na to, że Polska powinna poważnie zaangażować się w badania i eksploatację wód geotermalnych, dysponuje bowiem niezwykle bogatymi zasobami źródeł odnawialnej energii w Europie. - To nie Unia Europejska Polskę, ale Polska może utrzymać Unię Europejską - stwierdził prof. Kozłowski.