In Englisch In Italiano Auf Deutsch
Dom Pielgrzyma im. Św. Józefa
Dołącz do nas na Facebook'u

Wtorek, 11 Listopada 2008

fot. ks. Łukasz Przybyła

„Jaka droga dla Polski?
Jaka droga dla Europy?”

Tekst: ks. Łukasz Przybyła

Z okazji przypadającej 11 listopada 90 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę w sobotę, 15 listopada, do Bazyliki Świętego Józefa przybyli uczestnicy ogólnopolskiego spotkania patriotycznego zorganizowanego przez Biuro Posła RP do Parlamentu Europejskiego Witolda Tomczaka. Tematem spotkania były pytania: „Jaka droga dla Polski? Jaka droga dla Europy?”

Galeria

W Sanktuarium Świętego Józefa o godzinie 14.00 odprawiona została Msza Święta pod przewodnictwem ks. Leszka Walendzika, proboszcza i kustosza Sanktuarium Matki Bożej w Kodniu na Podlasiu, w intencji Ojczyzny, Narodów Europy i dzieła toruńskiej geotermii. Wśród koncelebransów byli obecni także ks. Stefan Dombaj, proboszcz ze Strzelec, ks. Paweł Nowogórski, proboszcz i kustosz Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Górkach koło Garwolina, o. Rafał Wojciechowski, franciszkanin z Gniezna, o. Jerzy Kacprzyk, superior domu ojców jezuitów w Kaliszu, o. Bronisław Sroka SJ, o. Zdzisław Pałubicki SJ, ks. Józef Grecki i ks. Eugeniusz Pawilicki. Wszystkich zebranych powitał w imieniu kustosza Sanktuarium Świętego Józefa ks. Łukasz Żurawski.

Słowo Boże wygłosił ks. Leszek Walendzik, nawiązując do tematu spotkania „Jaka droga dla Polski? Jaka droga dla Europy?” Drogą jest Chrystus, idąc z nim za rękę, Polska będzie bezpieczna i będzie zmierzała we właściwym kierunku u boku innych państw europejskich.

Po Eucharystii uczestnicy konferencji odmówili litanię do św. Józefa, zawierzając Ojczyznę Polskę i Europę Opiekunowi Zbawiciela w Kaliskim Sanktuarium. Dalsza część spotkania odbyła się w Auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Kaliszu, gdzie zaprezentowane zostały referaty ujmujące treścią podejmowany temat spotkania. Poseł Witold Tomczak i dr nauk medycznych Urszula Krupa skupili uwagę audytorium na informacjach dotyczących obywatelskiego wniosku w sprawie referendum na temat ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego. Następnie prof. dr hab. Henryk Kozłowski zgłębił temat energii geotermalnej i geotermicznej, wskazując ją jako szansę dla bezpieczeństwa energetycznego Polski i Europy.

Spotkanie zakończył koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu TRIM. Ogólnopolskie spotkanie patriotyczne z okazji Święta Niepodległości transmitowane było przez Telewizję Trwam i Radio Maryja.

Brońmy każdego dobra, które służy Rzeczypospolitej!
Jan Paweł II

O tym wydarzeniu relacjonuje również „Nasz Dziennik”

Poniedziałek, 17 listopada 2008, Nr 268 (3285)

Wojciech Wybranowski

Ponad sześciuset gości wypełniających po brzegi aulę Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Kaliszu wzięło udział w spotkaniu "Jaka droga dla Polski, jaka droga dla Europy". Kongres zorganizowany przez eurodeputowanych z frakcji Niepodległość i Demokracja - Witolda Tomczaka i Urszulę Krupę, poświęcony był kwestiom traktatu lizbońskiego i zasadom funkcjonowania Polski w UE. Burzliwymi oklaskami nagrodzono wystąpienie prof. dr. hab. Ryszarda Kozłowskiego z Politechniki Krakowskiej na temat geotermii i odnawialnych źródeł energii.

Zorganizowana w lutym przez eurodeputowanych Urszulę Krupę i Witolda Tomczaka oraz grupę obecnych i byłych parlamentarzystów akcja zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie traktatu lizbońskiego, wspierana również przez "Nasz Dziennik", spotkała się z dużym odzewem ze strony społeczeństwa. I choć po kontrowersyjnej decyzji Sejmu, który odmówił obywatelom prawa do samodecydowania na drodze ogólnonarodowego referendum, takie głosowanie się nie odbyło, to jednak autorzy akcji w sobotę z dumą prezentowali kartony wypełnione po brzegi kartami z podpisami poparcia dla idei referendum. W sumie zebrano ich ok. 500 tysięcy. - Chcemy dzisiaj zapytać, czy idziemy dobrą drogą. Czy jest ona dobra dla Polski i Europy. Pracując w Brukseli i Strasburgu, my, posłowie, prawie codziennie jesteśmy świadkami nowoczesnych form rozbiorów naszej Ojczyzny. Poprzez decyzje rządzących, którzy zamiast służyć Polsce i Polakom, zdradzają Ojczyznę, nasz Naród dodatkowo jest okłamywany i manipulowany przez polskojęzyczne media - mówiła Urszula Krupa. - Apelujemy do prezydenta Lecha Kaczyńskiego, by mimo coraz silniejszych nacisków, jakie próbuje się na niego wywierać, a nawet pewnego rodzaju przemocy, nie ratyfikował szkodliwego dla Polski traktatu lizbońskiego - oznajmiła Urszula Krupa.

W podobnym tonie wypowiadał się również eurodeputowany Witold Tomczak, który zaznaczał, że nie tylko sprzeciw Irlandczyków, ale również i nieratyfikowanie dokumentu przez Polskę pokrzyżowało plany przywódców UE, którzy chcieli, by traktat lizboński zaczął obowiązywać od 1 stycznia 2009 roku. Paneliści odnieśli się również do trudności mnożonych przez rząd w stosunku do inicjatywy uruchomienia pierwszej w Polsce elektrowni geotermalnej w Toruniu. - Muszę powiedzieć, że Ojcowie Redemptoryści z ojcem Tadeuszem Rydzykiem, dyrektorem Radia Maryja, podjęli trud zbudowania pierwszej w Polsce elektrociepłowni geotermalnej. I za to na samym początku ojcu Rydzykowi bardzo serdecznie dziękuję - mówił prof. dr hab. Ryszard Kozłowski z Politechniki Krakowskiej. Przedstawił on dokładne wyliczenia, wskazujące na to, że Polska powinna poważnie zaangażować się w badania i eksploatację wód geotermalnych, dysponuje bowiem niezwykle bogatymi zasobami źródeł odnawialnej energii w Europie. - To nie Unia Europejska Polskę, ale Polska może utrzymać Unię Europejską - stwierdził prof. Kozłowski.