In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 7 Listopada 2013

ks. Krzysztof Duchnowski

Listopadowa modlitwa w intencji rodzin i obrony poczętego życia w duchu pamięci o Ojczyźnie

Listopadowa modlitwa w intencji rodzin i obrony poczętego życia w Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu, przebiegała w duch zadumy i refleksji nad życiem i nad jego przemijaniem w kontekście miesiąca listopada. Drugim elementem był troska o Ojczyznę, ponieważ spotkanie modlitewne miało miejsce na kilka dni przed dniem 11 listopada, kiedy to obchodzimy Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości.

Galeria

Temat spotkania brzmiał:
PÓKI POLSKA ŻYJE W NAS, PÓTY NIE ZGINIE. Rodzina miejscem wzrastania w miłości do Ojczyzny i szkołą odpowiedzialności za dobro wspólne wszystkich Polaków.

W słowie powitania skierowanym do wszystkich przybyłych, Kustosz Sanktuarium Ksiądz Prałat Jacek Plota, powiedział m.in.:
Rozpoczął się miesiąc listopad czas szczególnej zadumy i refleksji nad życiem, nad jego przemijaniem i nad wiecznością. Wspominamy naszych bliskich zmarłych, nawiedzamy cmentarze i modlimy się za nich. Naszą pamięć i wdzięczność winniśmy okazywać również tym zmarłym, którzy oddali swoje życie w obronie Ojczyzny. Dar modlitwy i wdzięczności składamy za poległych na polach walki, więzionych w sowieckich łagrach i w hitlerowskich obozach zagłady, za duchowieństwo, pamięci których poświęcona jest Kaplica Męczeństwa i Wdzięczności znajdująca się w naszej Bazylice. Zbliża się 11-ty listopada Narodowe Święto Niepodległości – 95 rocznica odzyskania niepodległości. Chwalebnym jest wspominać tych, którzy walczyli „Za naszą i Waszą wolność” oddać im hołd i ukazywać młodym pokoleniom ich postawy patriotyczne aby pamięć o nich była przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Rozważanie podczas nabożeństwa w Kaplicy Cudownego Obrazu poprowadził ks. Szymon Rybak – wikariusz Parafii. W modlitewnej nowennie do św. Józefa, modlił się z wiernymi w intencji rodzin i naszej Ojczyzny.

Po zakończeniu nabożeństwa, ks. Prałat Leszek Szkopek – Dyrektor Radia Rodzina w Kaliszu, swoim słowem, wprowadził wszystkich do wysłuchania montażu słowno-muzycznego w pt.: Póki Polska żyje w nas…

W wykonaniu: Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych z Poznania, pod dyrygenturą kapelmistrza mjr Pawła JOKSA, Dowódcy Orkiestry. Solistami byli: Magdalena WILCZYŃSKA-GOŚ, solistka Teatru Wielkiego w Poznaniu, Jaromir TRAFANKOWSKI, solista Teatru Wielkiego w Poznaniu.

Eucharystii o godz. 18.00 przewodniczył i homilie wygłosił:
Ksiądz Biskup Józef GUZDEK Biskup Polowy Wojska Polskiego.

Delegat KEP ds. Kombatantów, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Policji, Delegat KEP ds. Harcerzy, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Służby Celnej, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Straży Ochrony Kolei, Wiceprzewodniczący Rady ds. Apostolstwa Świeckich.                  

Mszę św. koncelebrowali: Ks. Bp Edward Janiak - Ordynariusz Kaliski, Księża Biskupi Seniorzy Ks. Bp Stanisław Napierała i Ks. Bp Teofil Wilski, Ks. Prałat Jacek Plota oraz 47 księży.

Ksiadz Biskupp Józef Guzdek w homilii mówił m.in. :         

W słowach wstępu Ks. Bp wskazał na listopadowy kontekst modlitwy za rodziny i obronę życia.

W listopadzie miesiącu pamięci o zmarłych, nawiedzamy cmentarze, aby modląc się za nich spłacić im dług wdzięczności.

Ks. Bp zwrócił uwagę, na potrzebę obrony życia i los dzieci, którym nie dano szansy się narodzić.

Dziś na wielu cmentarzach, znajdują się symboliczne groby tych, którym nie dano szansy do narodzenia się.

Ks. Bp wskazał na piękne postawy osób, którzy również w dzisiejszych czasach, wybierają wartość życia w najtrudniejszych okolicznościach.

Dzisiaj na początku XXI wieku jest wiele osób, które wybierają życie za wszelką cenę.  Siatkarka Agata Mróz wybrała życie swojego dziecka, za cenę własnego życia. Przed śmiercią powiedziała do swojego męża: Bądź szczęśliwy, nie żałuje swojej decyzji, odchodzę spełniona.

Niedawno był pogrzeb dowódcy wojskowego, który własnym ciałem, zasłoni szeregowca, umarł po to, by żył jego podwładny.

Ks. Bp nawiązał również do Apelu Papież Franciszka o modlitwę i pokuj w Syrii.

Papież Franciszek w rocznie wybuch II Wojny Światowej, zaapelował o modlitwę i post w intencji pokoju Syrii. Prosił, abyśmy dbali o pokój w naszych sercach, bo z nich pochodzi dobro i zło, miłość i nienawiść.

 Na zakończenie Ks. Bp przywołał wstawiennictwa św. Józefa.

Święty, Józefie ucz nas postawy zawierzenia Bogu, postawy wierności Bogu, tam gdzie nas postawi Bóg, nawet wtedy gdy będzie trzeba zapłacić najwyższą cenę.

Cały teks homilii tutaj

Przed błogosławieństwem Ks. Bp Józef Guzdek w Kaplicy Cudownego Obrazu odmówił Akt Zawierzenia Rodzin Świętemu Józefowi.

Po błogosławieństwie wszyscy zgromadzeni wraz z akompaniamentem Orkiestry odśpiewali pieśń: Boże coś Polskę.

Następnie Ksiądz Biskup Edward Janiak, podziękował wszystkim za przybycie, szczególne słowa wdzięczności skierował do Księdza Biskupa Józefa Guzdka za sprawowaną Eucharystię i wygłoszoną homilie.

Podziękował również przybyłym delegacją, kapłanom, Orkiestrze Reprezentacyjnej Sił Powietrznych z Poznania pod dyrekcją mjra Pawła Joksa.

Ks. Biskup wskazywał również na wartość Ojczyzny i rodziny, za które trzeba dziękować i których trzeba bronić.

Oprawę muzyczną Mszy św. zapewniła Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych z Poznania pod dyrekcją mjra Pawła Joksa.

W Eucharystii obok przybyłych pielgrzymów uczestniczyły delegacje:

  • Delegacja Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu z pocztem sztandarowym
  • Hufiec ZHP w Kaliszu im. Ks. Infułata Harcmistrza Stanisława Piotrowskiego z pocztem sztandarowym
  • Szczep ZHP im. Powstańców Wlkp. w Nowych Skalmierzycach  z pocztem sztandarowym
  • Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, skauci Europy /Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego Zawisza/.
  • Organizacja Harcerska „Rodło” im. Szarych Szeregów
  • Diecezjalne Duszpasterstwo Harcerek i Harcerzy z Diecezjalnym Duszpasterzem Ks. Piotrem Szkudlarkiem
  • Komenda Powiatowa Straży Pożarnej w Kępnie z Komendantem Panem Wojciechem Grabarkiem i Duszpasterzem Ks. Tomaszem Płóciennikiem z pocztem sztandarowym
  • Delegacja Ochotniczej Straży Pożarnej w Domasłowie z pocztem sztandarowym

Po Eucharystii odbył się mini Koncert - Trzy utwory na pożegnanie… w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych z Poznania pod dyrekcją mjra Pawła Joksa.