In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Sobota, 14 Września 2013

ks. Jarosław Powąska

VI Diecezjalna Pielgrzymka Liturgicznej Służby Ołtarza do św. Józefa w Kaliszu

W święto Podwyższenia Krzyża Świętego (14.09.2013r.) do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu przybyli ministranci z diecezji kaliskiej w ramach VI Diecezjalnej Pielgrzymki Liturgicznej Służby Ołtarza. Mszy św. o godz. 1000 przewodniczył Jego Ekscelencja Ks. Biskup Edward Janiak, Biskup Kaliski.

Galeria

Ks. Prałat witając pielgrzymów zwrócił się do nich:

Kochani ministranci, lektorzy i kandydaci!

W Roku Wiary, w Święto Podwyższenia Krzyża Świętego pielgrzymujecie do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu pod hasłem „Zakochani w Krzyżu Chrystusa”. Przybyliście licznie z waszymi opiekunami do św. Józefa, patrona na nasze czasy, patrona nowej ewangelizacji.

Cieszymy się, że dzisiejszej Eucharystii przewodniczy ks. bp Edward Janiak. Przed dwoma dniami przeżywaliśmy 1. rocznicę ingresu Księdza Biskupa Edwarda do Katedry Kaliskiej. Uroczystości ingresowe rozpoczęły się tu, w naszym sanktuarium, gdzie miało miejsce zawierzenie diecezji opiece św. Józefa, a potem już w Katedrze Kaliskiej sprawowano Eucharystię.

Witamy ks. kan. Dariusza Kowalka, diecezjalnego duszpasterza Liturgicznej Służby Ołtarza. Wraz z nim witam przybyłych księży, a wśród nich szczególnie gorąco witam ks. Achenasi Misjonarza Matki Bożej Pocieszenia, który przybył do nas z Etiopii. Pragnę powitać katechetów oraz innych opiekunów świeckich. Pozdrawiam pana Michała Bondyra redaktora naczelny miesięcznika ministranckiego „KNC”. Witam zespół muzyczny z Krotoszyna.

Pozwólcie drodzy ministranci, że wymienię parafię, z których przybyliście, a w ten sposób przywitam się duchowo z każdym z was: Błaszki, Borków Stary, Bukownica, Burzenin, Byczyna, Chlewo, Chwaliszew, Czarny Las, Dobrzyca, Droszew, Giżyce, Gołkowice, Grabów nad Prosną, Jarocin Parafie Chrystusa Króla, św. Antoniego, Matki Bożej Fatimskiej, Kalisz Parafie Miłosierdzia Bożego, Wniebowzięcia NMP – Sanktuarium św. Józefa, Narodzenia NMP, św. Mikołaja, Królowej Polski, bł. Jana Pawła II, Opatrzności Bożej i św. Rodziny, Kępno Parafia św. Marcina, Kobierno, Kobylin Parafie św. Stanisław i Matki Bożej przy żłóbku, Koźmin Wlkp. Parafia św. Stanisława, Koźminek, Krotoszyn Parafie św. Piotra i Pawła, św. Jana Chrzciciela, św. Marii Magdaleny i św. Andrzeja Boboli, Kuczków, Lutogniew, Łąkociny, Nowe Skalmierzyce, Odolanów Parafie św. Marcina i św. Barbary, Ołobok, Ostrów Wlkp. Parafie św. Stanisława, św. Antoniego, Królowej Polski, Ducha Świętego, Matki Bożej Fatimskiej i św. Pawła, Ostrzeszów Parafia Matki Bożej Wniebowziętej, Pleszew Parafie św. Jana Chrzciciela, św. Floriana, Najświętszego Zbawiciela, Rajsko, Pogorzela, Przygodzice, Skrzebowa, Staw Kaliski, Świba, dekanat Trzcinicki, Witaszyce, Wieruszów Parafie Narodzenia NMP i Zesłania Ducha Świętego, Wielki Buczek, Wierzbno, Wojków, Złoczew.

Po powitaniu Ks. Biskup poświęcił krzyże, które uczestnicy pielgrzymki otrzymali jako pamiątkę wizyty w Sanktuarium. W homilii, którą wygłosił Ks. Biskup Edward, zauważył: Gromadzimy się na dorocznym spotkaniu służby liturgicznej, aby uwielbić Pana Boga. Jest takie piękne zdjęcie papieża Jana Pawła II przyciskającego do swojej twarzy krzyż Chrystusa. Zdjęcie to obiegło cały świat. Najpiękniejsze w tej scenie jest jej naturalność i szczerość postawy Jana Pawła II. To zdjęcie nie jest pozowane. Powstało w trakcie modlitwy. Papież w trakcie XIV Stacji Drogi Krzyżowej poprosił, aby podano mu krzyż, chciał osobiście przeżyć tę stację z krzyżem Chrystusa przy sercu.

Starsza młodzież pamięta zapewne jeszcze inne zdjęcie krzyża – to sprzed Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Również to zdjęcie obiegło cały świat. Przez rok krzyżem sprzed Pałacu Prezydenckiego zajmowała się prasa, rząd, biskupi, obcokrajowcy, straż miejska i wielu innych.

Zauważcie! Jedni adorują krzyż Chrystusa, dziękując, że Jezus na Nim odkupił nas ludzi. Inni wobec krzyża bluźnią Chrystusowi. Chciałbym, żebyście uświadomili sobie, że tak było także w Wielki Piątek.

Następnie Ksiądz Biskup, odkrywając przed słuchaczami znaczenie Krzyża powiedział: Krzyż stanowi najgłębsze pochylenie się Boga nad człowiekiem. Krzyż jest dotknięciem odwieczną miłości całego człowieka. Krzyż to znaczy: oddać życie za brata, aby wraz z jego życiem ocalić własne. Krzyż oznacza, że miłość jest większa od zemsty. Krzyż znaczy: miłość nie zna granic.

Kaznodzieja wskazywał następnie, że przyjąć prawdę Krzyża to wziąć własny krzyż: Co to znaczy nieść krzyż za Jezusem Chrystusem? Oznacza mieć miłość do Chrystusa. Nieść z nim krzyż. Nie jest łatwo nieść krzyż za Jezusem. Potrzeba do tego ofiarności, poświęcenia i samozaparcia.

Kończąc homilię Ks. Biskup apelował: Wybierzcie na nowo Krzyż w sposób wolny i dojrzały i nieście go przez całe wasze życie. Modlimy się dzisiaj, abyście się nie wstydzili krzyża Chrystusa, byście nigdy nie odeszli od Kościoła.

Po Komunii św. Ksiądz. Biskup zawierzył św. Józefowi w kaplicy cudownego obrazu Liturgiczną Służbę Ołtarza Diecezji Kaliskiej.

Przedstawiciel ministrantów dziękując ks. Biskupowi za przybycie powiedział: Ekscelencjo! W imieniu Liturgicznej Służby Ołtarza naszej diecezji, wszystkich lektorów i ministrantów pragniemy podziękować za dzisiejsze spotkanie i modlitwę. Czekaliśmy na to spotkanie cały rok. Dziękujemy Księdzu Biskupowi za troskę o ministrantów, za wspólną modlitwę w Wielki Czwartek w Katedrze Kaliskiej. Pragniemy jeszcze mocniej przyznawać się do krzyża Jezusa, pragniemy służby Bogu na wzór św. Józefa, pragniemy, aby te krzyże przypominały nam o tym spotkaniu. Obiecujemy modlitwę w intencji biskupów, kapłanów, ale i o święte powołania kapłańskie i zakonne. Przyjmij Księże Biskupie tableau przedstawiające kapłanów wyświęconych wraz z Księdzem Biskupem, którego oryginał znajduje się w Metropolitalnym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. Trwa 35. rok kapłańskiej posługi Ekscelencji. Niech to tableau będzie wyrazem wdzięczności i zapewnienia, że Cię bardzo kochamy i modlimy się za Ciebie.

Po Mszy św. Ksiądz Biskup wraz z kapłanami i ministrantami udał się pod pomnik bł. Jana Pawła II, gdzie zrobiono pamiątkowe zdjęcie.

Po posiłku ministranci odmówili modlitwę Anioł Pański i procesyjnie przeszli do Katedry Kaliskiej.