In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 1 Sierpnia 2013

ks. Jarosław Powąska

Msza św. pielgrzymów
Gnieźnieńskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę

1. sierpnia 2013r. do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu przybyła 31. Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Gnieźnieńskiej do Częstochowy. Pielgrzymi wyruszyli w drogę 28. lipca, a 5. sierpnia będą na Jasnej Górze. Do Matki Bożej Jasnogórskiej pielgrzymuje w 12 grupach z Gniezna i Archidiecezji 612 pątników. W Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu pielgrzymi uczestniczyli we Mszy św., którą celebrował ks. bp Krzysztof Wętkowski, biskup pomocniczy Archidiecezji Gnieźnieńskiej wraz z kapłanami-pątnikami.

Galeria

Ks. prał. Jacek Plota, Kustosz Sanktuarium, witając pielgrzymów, powiedział: Bardzo serdecznie i gorąco was witamy pielgrzymi z Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Pielgrzymujecie już po raz 31. do Matki Bożej Jasnogórskiej, a po drodze nawiedzacie miejsca święte. Dziś przybyliście do Polskiego Nazaretu, Sanktuarium św. Józefa. Cudowny Obraz Św. Józefa Kaliskiego jest darem i skarbem nie tylko miasta Kalisza i diecezji kaliskiej, ale całej Polski. Św. Józef wstawia się i oręduje w różnych sprawach, zwłaszcza w sprawach rodziny. Jest potężnym orędownikiem dlatego, że miał tak wielka wiarę i był posłuszny woli Bożej. Zachęcam was, drodzy pielgrzymi, abyście powierzyli swoje intencje św. Józefowi.

Witamy i cieszymy się z obecności ks. bpa Krzysztofa Wętkowskiego, który jako biskup odprawia po raz pierwszy Mszę św. w naszym Sanktuarium. Witamy ks. Dariusza Żochowskiego, przewodnika pielgrzymki oraz ks. Marcin Kulczyński, ojca duchownego. Po Mszy św. zapraszam wszystkich pielgrzymów na śniadanie.

Kazanie w czasie Mszy św. wygłosił ks. bp Krzysztof, który rozważał temat dnia pielgrzymki w kontekście charyzmatu św. Józefa: Kolejny dzień rekolekcji w drodze przynosi do rozważenia temat wiary w Chrystusa, który ufa i zaprasza. Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce do rozważenia tego tematu niż Sanktuarium św. Józefa. Św. Józef jest niezwykłym człowiekiem, któremu Bóg zaufał, powierzając Chrystusa i który przyjął zaproszenie skierowane do niego. Wydaje nam się to takie oczywiste, ale powinniśmy stawić się w sytuacji tego człowieka. Miał on zaplanowane życie, chciał mieć żonę, dzieci, rodzinę i nagle w jego plany wkracza Pan Bóg i to w przedziwny sposób. Józef okazuje jednak zaufanie Bogu. W dramatycznych i niezrozumiałych dla niego okolicznościach ufa do końca i przyjmuje zaproszenie.

Komentując Ewangelię mszalna Biskup podkreślał, że Bóg ufa człowiekowi do końca, ale jednocześnie oczekuje równie wielkiego zaufania. Podsumowując rozważanie stwierdził: Bóg troskę o Maryje i swojego Syna powierza grzesznikowi. W Świętej Rodzinie tylko Józef jest grzesznikiem. Powierzenie Niepokalanej Maryi i Jezusa Józefowi, który jest grzesznikiem, jest wyrazem wielkiego zaufania jakie Bóg pokłada w człowieku.

Pielgrzymi po Mszy św. spożyli śniadanie, które przygotowała nasza parafia.