In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Środa, 31 Lipca 2013

Ks. Sławomir Kęszka

V Pielgrzymka Rowerowa Związku Podhalan z Zakopanego na Hel

Góralska Pielgrzymka Rowerowa z Giewontu na Hel dotarła do Kalisza

Już po raz 5. górale udali się na Góralską Pielgrzymkę Rowerową z Giewontu na Hel. Miłośnicy dwóch kółek przejadą trasę w dniach 27 lipca – 4 sierpnia. Pielgrzymka ma charakter religijny, sportowy, kulturalny i krajoznawczy. W tym roku kolarzom towarzyszą słowa - Przypotrzcie sie ludzie wierzeniu Wasemu.

Krzyż na Giewoncie wskazał drogę do św. Józefa

Galeria

Trasa jest nowa. Prowadzi trochę w kierunku zachodnim. Na samym początku tradycyjnie kolarze po mszy św. w kościele św. Krzyża w Zakopanem weszli na Giewont. Tam pokłonili się Krzyżowi Chrystusowemu, który wskazał kolejne stacje szlaku, a wśród nich miasto św. Józefa – Kalisz.

Pielgrzymka prowadzi przez wiele miejscowości naszej Ojczyzny. Łącznie kolarze przejadą ok. 1060 km. odwiedzając Sanktuaria i uczestnicząc w nabożeństwach m.in. w Zakopanem – Sanktuarium na Krzeptówkach i na Olczy, w Ludźmierzu, w Szczyrku, gdzie znajduje się Sanktuarium Wspomożycielki i Królowej Beskidów, w Górze św. Anny - Bazylika św. Anny, w Gnieźnie - Bazylika Prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – Archikatedra Gnieźnieńska (Sanktuarium św. Wojciecha), w Górce Klasztornej, w Wielu - Sanktuarium św. Mikołaja, w Kościerzynie - Sanktuarium Matki Bożej Kościerskiej Królowej Rodzin oraz Matki Boskiej Bolesnej Królowej Anielskiej, w Sianowie – Sanktuarium Matki Bożej Sianowskiej, Królowej Kaszub, w Swarzewie w Sanktuarium Matki Bożej Swarzewskiej – Królowej Polskiego Morza.

Pielgrzymka zakończy się na Helu gdzie uczestnicy wezmą tradycyjnie kąpiel w Morzu Bałtyckim.

Święty Józefie dziękujemy Ci, św. Józefie Kaliski

Na szlaku pielgrzymim nie mogło zabraknąć prastarego grodu nad Prosną i nawiedzenia Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Pielgrzymi przybyli do miasta św. Józefa 30 lipca o godz. 19.45. Przybyłych powitał Kustosz Sanktuarium - ks. prałat Jacek Plota, zaś z ust przybyłych dało się słyszeć słowa modlitwy-pieśni, Święty Józefie dziękujemy Ci… Tak, byli szczęśliwi, gdyż pokonali najdłuższy odcinek trasy, liczący bowiem ponad 180 km – by pokłonić się Opiekunowi Zbawiciela. Po chwili odpoczynku i ”zaokrętowaniu” się na pokładzie św. Józefa (Dom Pielgrzyma), i posiłku o godz. 21.30 pielgrzymi zgromadzili się na Apelu Jasnogórskim.

Boże dary zabrali ze sobą…

Następnego dnia o godz. 6.30 wzięli udział we Mszy św. pod przewodnictwem kapłanów-przewodników, by po śniadaniu o godz. 8.00 wyruszyć do następnej stacji swego pielgrzymiego rajdu. Pielgrzymi podjęli u św. Józefa to, co było i jest  udziałem pielgrzymów nawiedzających Sanktuarium tj. Eucharystię, modlitwę, spowiedź świętą oraz upominki, które przekazał ks. prałat J. Plota – Opiekun tego świętego miejsca.

Tak ”zaopatrzeni” po Bożemu udali się w dalszą drogę, my zaś wszyscy – Kustosz, Kapłani, Siostry Służebniczki, Parafianie i Goście – przyjaciele św. Józefa polecają pielgrzymów modlitwie Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny.

Komitet Organizacyjny Pielgrzymki stanowią Kazimierz Bielak – Dyrektor Pielgrzymki, Sekretarz Związku Podhalan, Jan Blańda – Kierownik Pielgrzymki, ks. Tadeusz Skupień – Kapelan Pielgrzymki, Piotr Winiarski i Anna Blańda.