In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Niedziela, 12 Października 2008

VIII Dzień Papieski
w Sanktuarium Św. Józefa

Tekst: ks. Łukasz Przybyła

12 października 2008 przeżywaliśmy VIII Dzień Papieski, który w tym roku przebiegał pod hasłem „Jan Paweł II - wychowawca młodych”. W Sanktuarium Świętego Józefa duszpasterze kierowali cały dzień uwagę na osobę Jana Pawła II, który nie tylko był przyjacielem młodych, ale przede wszystkim ich wychowawcą. O godzinie 12.30 do Bazyliki Kaliskiej przybyli uczniowie Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Diecezji Kaliskiej wraz z nauczycielami i wychowawcami. Towarzyszyli im także stypendyści Jana Pawła II. Wraz z pszczelarzami, pielgrzymującymi z diecezji kaliskiej do św. Józefa już po raz trzeci, wzięli oni udział w Mszy Świętej, której przewodniczył Biskup Kaliski Stanisław Napierała.

Galeria

Bazylika wypełniła się delegacjami ze sztandarami szkolnymi i pszczelarskimi. W słowie powitania Kustosz Sanktuarium Świętego Józefa, ks. Prałat Jacek Plota zwrócił uwagę na charakter VIII Dnia Papieskiego i przywitał imiennie każdą z delegacji. Ksiądz Biskup zaś wszystkich włączył w ofiarę Mszy Świętej, zawierzając jej uczestników Świętemu Józefowi i Słudze Bożemu Janowi Pawłowi II.

Po Eucharystii pielgrzymi udali się do Pomnika Jana Pawła II na Plac Św. Józefa, gdzie odmówiono modlitwę o beatyfikację Sługi Bożego Jana Pawła II, złożono kwiaty i odśpiewano ulubioną pieśń Papieża Polaka - Barkę. Uczestnicy pielgrzymki mieli możliwość także posilenia się ciepłym obiadem na placu przy Bazylice.

Wieczorem, tuż przed godziną 21.00, do Pomnika Jana Pawła II przyszli licznie Kaliszanie, a wśród nich młodzież idąca w Marszu Młodych, który wyruszył o 19.30 spod Seminarium Duchownego szlakiem, którym przed 11 laty jechał papież na plac celebry. O 21.00 odśpiewano Apel Jasnogórski i wysłuchano programu poświęconego Janowi Pawłowi II - Wychowawcy Młodych. O godzinie 21.37 rozbrzmiały dzwony kaliskiej bazyliki przypominające o odejściu Papieża do Domu Ojca. Biskup Kaliski Stanisław Napierała przypomniał w swoim słowie wypowiedzianym przy pomniku o spotkaniach Papieża Polaka z młodzieżą, podkreślając, że fascynował On ich Jezusem Chrystusem.

VIII Dzień Papieski stał się także okazją do przygotowania w Sanktuarium Świętego Józefa wystawy poświęconej Janowi Pawłowi II - Obrońcy Życia, która znajduje się w nawie św. Wojciecha. Tego dnia również po każdej Mszy Świętej członkowie Akcji Katolickiej zbierali ofiary do puszek przed kościołem na papieski Fundusz Stypendialny, przeznaczony dla zdolnej i pilnej, ale ubogiej młodzieży z terenu naszej Diecezji. W roku ubiegłym zostało z tych pieniędzy ufundowanych 66 stypendiów.

Modlitwa o beatyfikację Jana Pawła II

Boże w Trójcy Przenajświętszej,
dziękujemy Ci za to, że dałeś Kościołowi
Papieża Jana Pawła II,
w którym zajaśniała Twoja ojcowska dobroć,
chwała krzyża Chrystusa i piękno Ducha miłości.
On, zawierzając całkowicie Twojemu miłosierdziu
i matczynemu wstawiennictwu Maryi,
ukazał nam żywy obraz Jezusa Dobrego Pasterza,
wskazując świętość, która jest miarą życia chrześcijańskiego,
jako drogę dla osiągnięcia wiecznego zjednoczenia z Tobą.
Udziel nam, za jego przyczyną, zgodnie z Twoją wolą, tej łaski,
o którą prosimy z nadzieją,
że Twój Sługa Papież Jan Paweł II,
zostanie rychło włączony
w poczet Twoich świętych.
Amen.