In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Środa, 26 Czerwca 2013

ks. Sławomir Kęszka

Jedenaście lat posługi duszpasterskiej
ks. Łukasza Przybyły

To nie było pożegnanie!
To była radosna Eucharystia!

Galeria

W piątek 26 czerwca 2013 r. o godz. 18.00, Bazylika św. Józefa w Kaliszu wypełniła się Parafianami i Gośćmi, którzy pragnęli podziękować ks. wikariuszowi Łukaszowi Przybyle za 11-letnią gorliwą posługę w Sanktuarium św. Józefa. Mszy św. w wigilię  uroczystości Apostołów Piotra i Pawła przewodniczył Ksiądz Prałat Jacek Plota – Kustosz Sanktuarium św. Józefa, który przywitał wszystkich zgromadzonych na Eucharystii. Wśród tych ”Przyjaciół” Księdza Łukasza, którzy pragnęli przez modlitwę, obecność i wypowiedziane słowa podziękować Bogu i św. Józefowi za długoletnią pracę duszpasterską znaleźli się: Apostolat Maryjny, Żywy Różaniec, Krąg Domowego Kościoła, Grupa Modlitewna Ojca Pio, Bractwo Więzienne, Akcja Katolicka, Ministranci, Grupa Pielgrzymkowa na Jasną Górę, Schola Dziecięca, Zespół Młodzieżowy, Koło Misyjne Dzieci oraz wiele osób, które indywidualnie pragnęły wypowiedzieć – Dziękuję!

Oprawę muzyczną, czytania, wezwania modlitwy wiernych samodzielnie przygotowała młodzież, która w ten sposób pragnęła podziękować ks. Łukaszowi za wszelkie dobro, które świadczył przez wiele lat swojej posługi przy Sanktuarium św. Józefa, sprawując szczególną opiekę nad młodymi ludźmi prowadząc ich do Boga.

W homilii ks. Sławomir Kęszka podkreślił, iż okolicznością, która zgromadziła tak wiele osób jest MIŁOŚĆ do Boga, do Kościoła i do kapłanów, w szczególności zaś do ks. Łukasza, którego lata kleryckie, czas posługi diakona, a następnie praca duszpasterska przy Sanktuarium św. Józefa, kształtowały w szkole Jezusa Chrystusa pod opieką św. Józefa Opiekuna Zbawiciela i Oblubieńca NMP.

Ponadto dodał, iż najmocniejszym i najbardziej wyrazistym sposobem podziękowania za posługę kapłańską jest sprawowana EUCHARYSTIA. W posługę ks. Łukasza obdarzonego wieloma talentami i zdolnościami była wpisana MIŁOŚC do tego, który go wybrał i posłał by służyć tu w tym miejscu, u św. Józefa i do ludzi. Służył prowadząc Kronikę Parafialną, Sanktuaryjną stronę internetową, program parafialny FARA oraz podejmując liczne zadania duszpasterskie. Były wśród nich: posługa w więzieniu, prowadzenie grupy pielgrzymkowej, zespołu młodzieżowego, przygotowywanie rozważań w pierwsze czwartki miesiąca, spotkania z młodzieżą przygotowującą się do bierzmowania oraz organizując niezapomniane wyprawy pielgrzymkowe i dyskoteki dla młodych.

Po uroczystym błogosławieństwie głos zabrał Ks. Prałat Jacek Plota, który podziękował ks. Łukaszowi za niezwykłe zaangażowanie w posługę w Parafii i Sanktuarium. Podkreślił także i zachęcił wszystkich zebranych, w szczególności zaś młodzież by kontynuowali to co z Bożą pomocą i dzięki wspólnej pracy z ks. Łukaszem osiągnięto. W dowód życzliwości i zauważając wkład ks. Łukasza w rozwój kultu i miłość do św. Józefa, jako Kustosz Sanktuarium przekazał Mu medal św. Józefa z okolicznościowym adresem.

Następnie przedstawiciele delegacji wspólnot działających przy Sanktuarium i Parafii złożyli słowa podziękowań. Szczególnie mocno wybrzmiały podziękowania młodzieży, której przedstawicielki zapewniły o modlitwie i o tym, że będą pamiętały te wszystkie wspólne spotkania, wyjazdy, dyskoteki oraz, że tak naprawdę nie żegnają się ze swym Opiekunem, gdyż z pewnością będą ku temu okazje by się spotkać.
Na zakończenie wszystkim zebranym na wspólnej modlitwie podziękował ks. Łukasz. Nie krył wzruszenia. Na pierwszym miejscu podziękował Bogu, który go wybrał i powołał do służby w Winnicy Pańskiej. Dalej swoje słowa skierował do Ks. Prałata Jacka Ploty. Podziękował Mu w nich za Jego obecność przez te lata, za opiekę w ”Józefowym” wzrastaniu w powołaniu, za podaną Mu przez Księdza Prałata dłoń, i za słowa odpowiedzi na pytanie postawione przez Kościół przed święceniami diakonatu i prezbiteratu: Czy jest godzien?!, oraz odpowiedź: Tak jest godzien!

Po zakończonej uroczystości Ks. Kustosz J. Plota zaprosił Kapłanów, Siostry Zakonne, młodzież i przyjaciół ks. Łukasza na przygotowany poczęstunek.

PS: Ksiądz Łukasz Przybyła decyzją Księdza Biskupa posłany został do parafii pw. Świętej Trójcy w Byczynie. Mimo odległości od Kalisza (nie małej), to jak zauważył w Słowie Bożym kaznodzieja – ks. Łukasz nie wyjeżdża do Arabii, do której wędrował głosząc Dobrą Nowinę o Jezusie Chrystusie św. Paweł Apostoł. Zatem pamiętajmy o sobie wzajemnie, bo klucz do serca tkwi w modlitwie, a wyrazem tego jest pamięć o sobie przed Bogiem i Bliźnimi.