ks. Łukasz Przybyła
Zakończenie cyklu Studium Duchowości Chrześcijańskiej
W sobotę, 1 czerwca 2013 roku, w Sanktuarium Świętego Józefa odprawiona została o godzinie 9.00 Msza Święta wieńcząca trzeci rok edukacji uczestników Diecezjalnego Studium Duchowości Chrześcijańskiej prowadzonego przez Księdza Kanonika dra Jerzego Jeżowskiego.
Mszy Świętej w Kaplicy Cudownego Obrazu przewodniczył Pasterz Diecezji, J. E. Ks. Bp Edward Janiak.
We wstępie do Eucharystii Ksiądz Kanonik Jerzy Jeżowski przypomniał, że cykl Studium to trzy lata wykładów, z czego kończący się trzeci rok zajęć w całości poświęcony był modlitwie i wierze z racji trwającego w Kościele Roku Wiary a także zagadnieniom mistycznym. Poprosił również o to, by Ksiądz Biskup sprawował Mszę Świętą, upraszając u św. Józefa to, by On był Patronem życia pogłębionego, życia wewnętrznego.
Homilię wygłosił Ksiądz Biskup Edward. Wskazał w niej na to, że w uprawianiu nauki, w nauczaniu, w studiowaniu, w ogóle w życiu winniśmy być realistami. Wszelkie zaś utopie, nierealne wizje opierają się na ideologii, na fałszowaniu albo zakłamywaniu rzeczywistości. Taki jest świat. Tak mało jest w dzisiejszym życiu publicznym realizmu, a tak dużo ideologii, zakłamania. Widać to w dyskusjach, zwłaszcza w naszych mediach. Ideologia i mity biorą górę nad zdrowym rozsądkiem, poczuciem prawdy. Iw związku z takim stanem rzeczy tak wiele oczekuje się dziś od ludzi nauki, ale potrzeba jest kształtowania swojej osobowości, swojej wrażliwości, żeby mieć wyrobione zdanie osobiste na konkretny temat. I dlatego też świat nauki jest powołany do tego, aby te mity demaskować. Ale wierność prawdzie, troska o realizm, obalanie mitów, utopie jest drogą do kreowania w życiu osobistym i publicznym prawdziwego dobra. I ten głos, który jest – można by powiedzieć oddolny, chociaż zasady wolności obowiązują – nie wolno oddzielać od odpowiedzialności tej etycznej każdego człowieka, a w przypadku ludzi nauki ta odpowiedzialność etyczna jest szczególnie ważna.
Dzisiaj spotykamy się z relatywizmem etycznym, z tą moralnością sytuacyjną. I dlatego tylko człowiek pogłębiony, o wyrobionej duchowości, o wyrobionym zdaniu co do danych kwestii, nawet szczegółowych, tych życiowych, może przetrzymać i przetrwać najtrudniejsze próby.
Ksiądz Biskup dodał także: Niech ten czas spędzony na nauczaniu modlitwy, odkrywaniu Boga przynosi jak najlepsze owoce. Bądźmy otwarci, wrażliwi na głos Pana Boga i łączmy tą naszą codzienność, naszą pracę, nasze zajęcia z modlitwą. Modlitwa, jak to ktoś powiedział, jest jak świeża, źródlana woda, która wzięta do dłoni ochładza, obmywa, ale jej nie widać, a jest życiodajna. I człowiek, który nie modli się, właściwie prędzej czy później traci wiarę. A człowiek, który nawiązuje, zwłaszcza ten osobisty kontakt, te relacje osobiste z Panem Bogiem, nawet przy największych próbach w odniesiu do nauki o krzyżu Chrystusowym nabiera to wszystko sensu, ten człowiek nabiera siły, mocy do dźwigania krzyża codzienności.
Po Mszy Świętej Ksiądz Biskup wręczył dyplomy ukończenia Studium 21 uczestnikom.
Pomysł utworzenia studium zrodził się w sercu Pierwszego Biskupa Kaliskiego, Stanisława Napierały oraz tych, którzy uczestniczyli w rekolekcjach oazowych, czy w konferencjach głoszonych podczas pielgrzymek na Jasną Górę.
Swoją działalność Studium zainaugurowało w sobotę 29 września 2001 roku. W pierwszym spotkaniu uczestniczyło 116 osób. Pierwszy cykl wykładowy ukończyło 77 słuchaczy. Odtąd siedzibę swoją ma ono w Domu Parafialnym przy Sanktuarium Świętego Józefa, gdzie odbywają się wykłady w każdą ostatnią sobotę miesiąca. Zajęcia prowadzą księża profesorowie Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Kaliskiej oraz zaproszeni goście. Słuchaczami Studium są: studenci, osoby w średnim wieku, małżonkowie, siostry zakonne.
Poruszane tematy dotyczą życia duchowego chrześcijanina, wiary, roli słowa Bożego, sakramentów i Kościoła; modlitwy i medytacji chrześcijańskiej. Zajęcia teoretyczne łączą się w duchową całość w praktyce modlitwy każdego dnia.
Dyrektorem Studium jest ks. dr Jerzy Jeżowski, wykładowca teologii duchowości w WSD w Kaliszu. Uczestnictwo w Studium jest bezpłatne, kończy się uzyskaniem dyplomu animatora duchowości po czterech semestrach.