In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Sobota, 25 Maja 2013

Źródło: Radio Maryja

XV Pielgrzymka Młodych
z Radiem Maryja

Młodzi z całej Polski i świata uczestniczyli na Jasnej Górze w XV Pielgrzymce Młodych z Radiem Maryja. Hasło tegorocznego spotkania brzmiało: „Jezu jesteś moim Panem”. W spotkaniu wzięło również blisko 50 osób z Sanktuarium św. Józefa, którzy wraz z ks. Mariuszem Andrzejczakiem i ks. Szymonem Rybakiem udali się na to spotkanie.

Galeria

Eucharystii koncelebrowanej przewodniczył ks. bp Ireneusz Pękalski – biskup pomocniczy archidiecezji łódzkiej. Homilię wygłosił ks. Bogusław Jaworowski MSF, Misjonarz Świętej Rodziny.

Spotkaniu Młodych z Radiem Maryja towarzyszył wspólny śpiew, modlitwa, i świadectwa. Każdy z nas chce oglądać Pana Boga i chociaż jest dziś trudno, to jest do tego bardzo prosta droga – przekonywała Wiola z Ruchu Czystych Serc.

Modlitwie Apelowej o godz. 21:00 na Wałach Jasnogórskich przewodniczył o. dr Tadeusz Rydzyk, Dyrektor Radia Maryja. Maryjo Królowo Polski (…) przychodzimy dziś do Ciebie, przychodzimy do serca Polski, by spotkać się z sercem matki, w wigilię dnia naszych mam – powiedział w rozważaniach o. Tadeusz Rydzyk.

Dyrektor Radia Maryja akcentował, że my przychodzimy do Maryi, do naszej Najdroższej Matki – Królowej Polski – danej ku obronie każdego człowieka, całego narodu, a ona daje nam kogoś jeszcze droższego, swojego Syna – Światłość Świata i mówi do nas: przyjmij Go na całe swe życie.

- Dzisiaj Matko Najświętsza przyjmujemy Jezusa i wołamy wszyscy: Jezu Ty jesteś moim Panem. Powiedzmy Matce Najświętszej, głośno, wszyscy, całym sercem: Jezu! Ty jesteś moim Panem. Mamo dziękujemy Ci za Jezusa. On jest moim Panem – powiedział o. Tadeusz Rydzyk CSsR.

Dyrektor Radia Maryja prosił też Matkę Bożą o to, by dała odwagę być tak jak Jezus światłem w dzisiejszym świecie; wszędzie tam gdzie jest kłamstwo i grzech.

W tym kontekście przypomniał słowa błogosławionego Jana Pawła II, skierowane do ludzi młodych w Sandomierzu, by nie lękali się żyć wbrew obiegowym opiniom i sprzecznym z bożym prawem propozycjom. Odwaga wiary wiele kosztuje, ale wy nie możecie przegrać miłości – nie dajcie się zniewolić – mówił o. Tadeusz Rydzyk.

- Iść wbrew opiniom rozszerzanym tak mocno przez nieuczciwych nauczycieli, polityków, propagandystów, nieuczciwe media. Daj nam być światłem, daj nam tę odwagę – powiedział o. Tadeusz Rydzyk CSsR.

O. Tadeusz Rydzyk przypomniał, że dziś obchodziliśmy rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego. Wiele powiedziano o nim w Polsce, a zwłaszcza ostatnio chciano odebrać mu dobre imię – zaznaczył Dyrektor Radia Maryja. Zwrócił uwagę, że nie jest to odosobniony przykład zohydzania katolickiej polski.

- O wielu wielkich ludziach źle mówią w Ojczyźnie, o wielu Polakach, o wielu kapłanach, siostrach zakonnych, o wielu bohaterach. Chcą zohydzić świętość, chcą zohydzić katolicką Polskę. Witold Pilecki (…) walczył z potwornym robactwem zła, dwóch systemów totalitarnych – nazizmu i komunizmu. Ale on kochał bardzo Pana Boga. Dawał swoim dzieciom książeczkę „O naśladowaniu Chrystusa” Tomasza Kempis i mówił: „Kochajcie Ojczystą ziemię, kochajcie swoją świętą wiarę i tradycję swojego narodu. Wyrośnijcie na ludzi honoru, zawsze wiernie uznanym przez siebie najwyższym wartościom, którym trzeba służyć całym swoim życiem”. Matko Najświętsza pomóż nam, daj być światłem. Daj nam tak strzec Jezusa, byśmy nigdy nie przerwali łączności z Nim, daj nam odwagę i daj nam dojść do Ciebie wszyscy, którzy pragniemy odnowić naszą Ojczyznę, wbrew złym prądom, wbrew temu niszczenia duszy dzieci i młodzieży, rodziny, gospodarki, ducha. Daj nam zwyciężać, Ty zwyciężaj w nas – powiedział o. Tadeusz Rydzyk.

Po Apelu Jasnogórskim do zebranych przemówił metropolita częstochowski ks. abp Wacław Depo.

- Tak jak jest naszą niepisaną tradycją, ale wypowiadaną z  serca, powiem słowo: nie budujmy przyszłości na piasku internacjonalizmu europejskiego, ale na trwałym fundamencie jedności wiary, Kościoła i Narodu. Na tę głęboką i odpowiedzialną więź nas wszystkich w serca błogosławię – powiedział ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Zwieńczeniem pielgrzymki była Eucharystia pod przewodnictwem ks. bp. Ireneusza Pękalskiego, biskupa pomocniczego archidiecezji łódzkiej.

„Chciałbym abyście na Jasnej Górze czuli się jak w domu Matki” – powiedział do młodych na początku Mszy św. podprzeor Jasnej Góry o. Łukasz Buzun.

Homilię wygłosił ks. Bogusław Jaworowski. Misjonarz Świętej Rodziny akcentował, że ta niezwykła uroczystość, to spotkanie w Domu Matki co roku gromadzi tych, którzy są w szczególny sposób związani wiarą w Jezusa Chrystusa. – Taka wiara nas łączy, w tej wierze spotkaliśmy się we wspólnocie rodziny Radia Maryja – wspólnocie młodych – tych, którzy łączą się w różny sposób poprzez fale radiowe i telewizyjne ale przede wszystkim poprzez wiarę, i miłość, która jest zasadą chrześcijańskiego życia. Ks. Jędraszewski prosił także młodych uczestników pielgrzymki, aby nigdy nie tracili ducha i odważnie dawali świadectwo o byciu chrześcijaninem.

- Byście byli tym zaczynem, tym ogniem, który pójdzie w świat. W środowiskach tam gdzie wy wchodzicie tam my często nie mamy dostępu. To jest to twoje świadectwo – jestem chrześcijaninem proszę uszanuj to co dla mnie święte; twoja postawa, bo okazuje się że my nie potrafimy bronić swoich świętości, nie potrafimy obronić krzyża, który publicznie nam osikano. Kto to zrobił. Nie potrafimy obronić Biblii. Tysiące młodych ludzi to są nasi bracia i siostry, koledzy, koleżanki. Na koncercie bluźniercy, który drze Biblię, świętą księgę objawienia Bożego i mówi żryjcie sobie to. Ci młodzi ludzie stoją i nie wiedzą co zrobić. Przecież to nie byli obcy. Wielu z nich być może w tym samym roku przyjęło sakrament bierzmowania, ślubowali, że mężnie będą wyznawali wiarę, według jej zasad żyli, i je bronili. Być może krew Chrystusa, którą przyjmowali na ustach jeszcze ich nie wyschła gdy już uczestniczyli w czymś takim. Dlatego nie przykładajcie do tego ręki, ale umiejcie obronić swoją godność, swoje wartości i to co rzeczywiście ważne- powiedział ks. Bogusław Jaworowski. 

Misjonarz Świętej Rodziny apelował o obronę TV Trwam, której KRRiT odmówiła miejsca na cyfrowym multipleksie.

- Obrońmy też to co teraz takie trudne – ukochaną naszą TV Trwam, bo przecież jeżeli nie będziemy umieli wyprosić o swoje choć boli mnie to strasznie, że w mojej ojczyźnie i w moim kraju gdzie moi ojcowie przelewali krew za godność i wolność religijną ja się muszę dopominać, że ja też chce mieć w domu głos boży przez telewizję. To coś nieprawdopodobnego. Nie dziwmy się bośmy wpuścili trochę tego swędu diabelskiego do ojczyzny. Możemy to zrobić ale tylko z Nim. To On daje władzę również nad piekłem. W mocy nasi ojcowie zaszczepili krzyż na naszej polskiej ziemi. Pod tym krzyżem żyli i umierali. Dlaczego? Bo wiedzieli komu zaufali. Bo zawierzyli, Temu, który autentycznie jest drogą, prawdą i życiem, który jest jedynym zbawicielem świata, który jest Słowem Ojca skierowanym do człowieka, ostatecznym wyznaniem miłości Boga człowiekowi - dodał ks. Bogusław Jaworowski. 

Młodzi zebrani na Jasnej Górze skierowali telegram do Ojca Świętego Franciszka.

Na zakończenie Eucharystii ks. bp Ireneusz Pękalski zwrócił uwagę, że spotkanie młodych na Jasnej Górze odbywa się w Roku Wiary, który podarował nam Ojciec św. Benedykt XVI. Wskazał na Jego słowa skierowane do nas: mając tak wielkiego orędownika w niebie Bł. JPII trwajcie mocni w wierze.

Zaznaczył, że wiary i miłości do Boga pierwsze uczyły nas nasze mamy, które jutro obchodzą swoje święto i którym należą się podziękowania. Ks. bp zwrócił również uwagę na rolę Radia Maryja i TV Trwam w umacnianiu nas w wierze.

- W naszej ojczyźnie jest wiele wspaniałych osób, instytucji, mediów, które służą wierze. Ale w sposób szczególny, chyba wszyscy to rozumiemy i widzimy, że stróżami wiary w naszych sercach i życiu są wszyscy złączeni z tym wspaniałym dziełem – Radiem Maryja i TV Trwam. Dlatego dziękujmy na nich za przyczyną Najświętszej Maryi i prośmy Pana żeby to wspaniałe dzieło dalej mogło się rozwijać w naszej ojczyźnie i kontynuować swoja działalność. Żeby wszyscy, którzy nie rozumieją jak doniosła to inicjatywa i misja w Kościele zostali oświeceni i także oni uwierzyli, że Radio Maryja i TV Trwam służą Polsce! - powiedział ks. bp Ireneusz Pękalski. 

Na zakończenie uroczystości zebrani oddali się Matce Bożej. Następnie trzymając się za ręce odśpiewali pieśń Abba Ojcze, której towarzyszył pokaz sztucznych ogni.