In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 9 Maja 2013

ks. Łukasz Przybyła

XV Jubileuszowa Ogólnopolska Pielgrzymka Pracowników Wodociągów, Kanalizacji, Ochrony Środowiska i Służb Komunalnych

9 maja 2013 roku do Sanktuarium Świętego Józefa przybyli w XV Jubileuszowej Pielgrzymce Pracownicy Wodociągów, Kanalizacji, Ochrony Środowiska i Służb Komunalnych z całej Polski. Organizatorami Pielgrzymki jest od piętnastu lat Duszpasterstwo Krajowe oraz Prezydium Rady Krajowej Duszpasterstwa Pracowników Wodociągów, Kanalizacji, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska.

Galeria

Pracownicy wymienionych resortów gromadzą się na dziękczynieniu w Bazylice św. Józefa w Kaliszu zawsze w maju, pielgrzymując następnie do Matki Bożej w Licheniu. W czwartek, 9 maja, o godzinie 12.00 Pielgrzymi wzięli udział w Mszy Świętej, której przewodniczył Pasterz Diecezji Kaliskiej, Biskup Edward Janiak. Wraz z nim przy ołtarzu stanęli: Krajowy Duszpasterz Służb Komunalnych, ks. Grzegorz Krząkała z Katowic, ks. Paweł Oskwarek z Legnicy oraz Kustosz Sanktuarium św. Józefa, Ksiądz Prałat Jacek Plota. Pielgrzymów reprezentowało kilkadziesiąt pocztów sztandarowych i delegacji z całej Polski wraz z Zarządem Głównym: Ryszardem Wałachem – Przewodniczącym Rady Krajowej Duszpasterstwa, Henrykiem Żubertowskim i Andrzejem Grzeluszką – Zastępcami Przewodniczącego Rady Krajowej oraz Markiem Ceglarkiem – Prezesem Wodociągów Kaliskich.

Radość z piętnastej, Jubileuszowej Pielgrzymki, wyraził w powitaniu przybyłych gości Kustosz Sanktuarium św. Józefa, Ksiądz Prałat Jacek Plota: Chwała inicjatorom i organizatorom, którzy organizując pielgrzymkę do św. Józefa z całej Polski kierowali się wielką wiarą i miłością do św. Józefa, wiedząc o Jego mocy wstawienniczej, by powierzyć Mu swoje rodziny, zakłady pracy i samych siebie. Przybywacie w Roku Wiary do naszego Sanktuarium, które dekretem Biskupa Kaliskiego Edwarda Janiaka zostało ogłoszone Kościołem Jubileuszowym, w którym można uzyskać odpust zupełny.

Drodzy pielgrzymi, Wodociągowcy, obok swojego patrona, bardzo popularnego św. Franciszka, patrona ekologii, przybywacie do św. Józefa, potężnego, skutecznego Orędownika u Boga, patrona na nasze czasy. Bł. Jan Paweł II, będąc w Kaliszu 16 lat temu, zawierzył św. Józefowi wszystkie rodziny i obronę poczętego życia w Polsce i na świecie. Pragnę zaświadczyć, że tych łask i cudów się tu dokonuje wiele. Wierni proszą w różnych sprawach, ale najczęściej  w sprawach dotyczących rodziny i bytu materialnego rodziny. Proszą o zgodę i trzeźwość w rodzinach, o dobre wychowanie dzieci, o pracę, o mieszkanie, o zdrowie, o miłość i wiarę i tyle innych próśb.

Następnie Ksiądz Kustosz powitał i wymienił przedstawicieli poszczególnych resortów obecnych na pielgrzymce u św. Józefa.

Do powitań dołączył się również ks. Grzegorz Krząkała, Krajowy Duszpasterz, który przyznał, że Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu w formacji duszpasterstwa zawodowego odgrywa ważną rolę. I dodał: Ksiądz Kustosz powiedział, z jakimi intencjami tu głównie przychodzą pielgrzymi. Ja dodałbym jeszcze jedną: przychodzimy, bo widzimy w rękach św. Józefa narzędzie pracy. Widzimy tego, który opiekuje się naszym środowiskiem, bo należymy to tak zwanych służb komunalnych. Przychodzimy, by nam pomógł przez pracę uświęcać samych siebie, ale i by pomagał nam dostarczać innym te dary, które Pan Bóg stworzył. Przychodzimy prosić, by nasza praca była drogą naszego zbawienia. Zachęcam was do tej modlitwy, abyśmy jako środowisko zawodowe mieli świadomość współuczestnictwa z Bogiem w dziele stworzonym. „Czyńcie sobie ziemię poddaną.” A św. Józef dziś pokazuje nam, jak to zrobić najlepiej.

Aby ta modlitwa dotyczyła nie tylko naszych lokalnych środowisk, by dotyczyła całego środowiska w naszej ojczyźnie, byśmy umieli przy ołtarzu uczyć się tego co najważniejsze: służby Bogu i człowiekowi, w tym co Pan Bóg daje nam na co dzień.

Ksiądz Biskup Edward wygłosił homilię, w której zwrócił uwagę na początku, że do św. Józefa przychodzi się żeby słuchać. (...) Jest to bardzo skuteczny Patron. Przeżywał różne trudności, bo przecież to ogromna tajemnica, że stał się Opiekunem Syna Bożego. On dobrze o tym wiedział. I ten lęk, jaki przeżywał przed samym Bogiem to dlatego, że został wybrany jako mężczyzna, człowiek ciężkiej, zwykłej pracy i miał poczucie, że wypełnia wolę samego Boga.

Tym bardziej myślę, że każdy z nas czuje to, że Opatrzność Boża czuwa nad nim, ma swoistą religijność, każdy ma wypracowane drogi łączności z Panem Bogiem, bo właściwie tyle jest dróg do Pana Boga, ilu jest ludzi. (...) Być posłanym przez Boga jako człowiek to ogromna tajemnica, a jednocześnie poczucie odpowiedzialności za wypełnienie misji.

Uzasadniając natomiast słowa odnoszące się do św. Józefa: To jest święty, który daje spokój wewnętrzny, siłę do przetrwania trudności - Ksiądz Biskup przypomniał swoją znajomość z Księdzem Prałatem Tokarczukiem, Dachauowczykiem, który zwrócił mu uwagę, jeszcze jako młodemu księdzu, na konieczność szerzenia kultu św. Józefa: I ten ksiądz tak jakby mnie się czepił i mówi: "Czy ty wierzysz w św. Józefa?" – "No wierzę, jest nabożeństwo - kontynuowałem - to modliłem się." I kiedyś mnie wziął na taką rozmowę i mówi: "Jesteś takim młodym księdzem, ale czy ty na prawdę wierzysz i szerzysz kult św. Józefa?" I to mnie zaniepokoiło. I wtedy mi powiedział, że on wypełnia to tylko, co ślubował: że kogo spotka, nie tylko że się będzie modlił do św. Józefa, ale że będzie szerzył kult, że to jest święty skuteczny, że pomaga w najtrudniejszych sytuacjach, zawłaszcza wtedy, kiedy człowiek spotyka się z lękiem, ze strachem, kiedy nie wie, co ma zrobić. I muszę tu Państwu powiedzieć, że tak zostało do dzisiaj: od wtedy codziennie odmawiam Litanię św. Józefa.

Następnie Biskup Kaliski przywołał postać św. Franciszka z Asyżu, na cześć którego obecny papież przyjął imię, i wskazał na to, że istotą przesłania św. Franciszka jest mocna wiara, ale też zaufanie pełne i troska o świat zewnętrzny. (...) Ale Patron nasz, mogę tak powiedzieć, uczy nas też szacunku do świata stworzonego. Co to znaczy? Że człowiek nie może nadużywać tej władzy, którą otrzymał, że jeżeli wystąpi przeciwko temu, żeby w tym świecie stworzonym zaburzyć ten porządek, zawsze ten nieład wraca do człowieka, trzeba zachować hierarchię wartości.

I tu ważne wyjaśnienie Księdza Biskupa: Chciałbym być dobrze zrozumiany, bo po Panu Bogu wśród świata stworzonego najważniejszy jest człowiek, bo tylko człowiek jest stworzony na Jego obraz i Jego podobieństwo. Miłość do zwierząt, miłość do świata stworzonego, przyrody, ale nie ponad człowieka! Ja bardzo kocham zwierzęta, bo jestem jakby z pierwszego powołania leśnikiem, i przyrodę kocham. Ale dzisiaj, jak widzę, ile jest troski dla zwykłego psa, a tu dla człowieka brak szacunku, nie widzi się tego człowieka, starego, któremu brakuje na lekarstwa.

Nie możemy tak robić w tym świecie uporządkowanym, stworzonym. Musimy zachować pewną wartość, tą zasadniczą: tylko człowiek jest stworzony na obraz i podobieństwo Boże, bo człowiek ma duszę nieśmiertelną.

I jakkolwiek by nie było w Słowie Objawionym, na kartach Pisma Świętego znajdujemy to miejsce o szacunku dla życia. Dlatego Kościół nigdy nie opowie się ani za eutanazją, bo tak: za dużo starych, rencistów, najlepiej byłoby eutanazję, uśmiercić. Tak dużo ludzi na świecie, wszędzie, i to niby moda jest: uśmiercać przez aborcję. Kościół zawsze będzie po stronie życia, nigdy nie opowie się za śmiercią. Do tego stopnia, że mamy nawet własnych nieprzyjaciół miłować i szanować. Dlatego tak ważne jest to, o czym mówił św. Franciszek, modlił się o to, cierpiał za to, żeby był pokój na świecie.

I na zakończenie Ksiądz Biskup dodał: I dzisiaj, w tym miejscu szczególnego szacunku dla życia, chciejmy też dziękować za wolność w naszej ojczyźnie, za pokój, wymadlajmy ten dar o pokój wewnętrzny dla każdego człowieka. I wspomnijmy tutaj przed św. Józefem o tych, którzy już odeszli do wieczności. Jeżeli jest im jeszcze nasza modlitwa potrzebna, wypraszamy dla nich Boże Miłosierdzie. Św. Józef jest też patronem dobrej śmierci. Niech ta modlitwa, to wspólne spotkanie umocni naszą wiarę, doda nam odwagi w dźwiganiu codziennych obowiązków, krzyża życiowego. Niech Bóg nas umocni.

CAŁOŚĆ HOMILII - TUTAJ

W przygotowanie liturgii słowa i liturgii eucharystycznej czynnie włączyli się sami pielgrzymi. W darach ofiarnych złożyli między innymi chleb i dar pieniężny zebrany wśród załogi i ofiarowany Franusiowi na wykonanie operacji (Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji – Tarnowskie Góry), patena z rączką i ampułki dla Sanktuarium Matki Bożej w Chełmcach (Katowickie Wodociągi SA – Katowice), dar pieniężny (Zabrzańskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji – Zabrze), stuła ręcznie haftowana i dar pieniężny (Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji – Kraków).

Przed zakończeniem Eucharystii Ksiądz Biskup zawierzył pracowników wodociągów, kanalizacji, ochrony środowiska i służb komunalnych św. Józefowi w Kaplicy Cudownego Obrazu. 

Lista obecnych w Sanktuarium Pielgrzymów

 1. Tarnobrzeskie Wodociągi – Tarnobrzeg
 2. Legnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji – Legnica
 3. Katowickie Wodociągi SA – Katowice
 4. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji – Tarnowskie Góry
 5. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji – Kielce
 6. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. – Siedlce
 7. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji – Chorzów
 8. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji – Wodzisław Śląski
 9. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji – Bielsko-Biała
 10. Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji SA – Katowice
 11. Zakład Uzdatniania Wody – Goczałkowice
 12. Zabrzańskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji – Zabrze         
 13. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji – Rybnik i Żory
 14. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji – Kraków
 15. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji - Kalisz
 16. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji i Energetyki Cieplnej Wysokie Mazowieckie
 17. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji – Olsztyn
 18. Wałbrzyskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji – Wałbrzych
 19. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji – Olkusz
 20. Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji – Zawiercie
 21. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji – Mielec
 22. Wodociągi Białostockie – Białystok
 23. Przedsiębiorstwo  Wodociągów i Kanalizacji – Rzeszów
 24. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji – Bielsko-Biała
 25. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji – Lublin
 26. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji – Wrocław
 27. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji – Biłgoraj
 28. Jastrzębski Zakład Wodociągów i Kanalizacji – Jastrzębie Zdrój
 29. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji – Ełk
 30. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji – Łódź
 31. Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja – Zielona Góra

Program pielgrzymki:

Dzień I Kalisz - 9 maja 2013 r.
Godz.11.00  Zbiórka uczestników pielgrzymki przy Bazylice Św. Józefa.
Godz.11.45  Powitanie J. E. ks. Biskupa Kaliskiego Edwarda Janiaka.
Godz.12.00  Msza św. Koncelebrowana w intencji pielgrzymów i duszpasterstwa.
Godz.14.00  Spotkanie z Duszpasterzem Krajowym ks. Grzegorzem Krząkałą w Stanicy Harcerskiej „Szałe” w Kaliszu – wspólny posiłek.
Godz.16.00 Wyjazd do Lichenia.
Godz.20.00 Spotkanie nad jeziorem w Licheniu przy ognisku i muzyce.

Dzień II Licheń 10 maja 2013 r.
Godz.9.00 Zwiedzanie terenów przy Sanktuarium i  Bazylice
Godz.11.00 Godzina Różańcowa w Bazylice
Godz.12.00 Msza św. koncelebrowana w intencji pielgrzymów i ich bliskich oraz Duszpasterstwa Krajowego - przewodniczy ks. Grzegorz Krząkała- Duszpasterz Krajowy.
Godz. 13.15 akt zawierzenia.
Godz.13.30 Wspólne zdjęcie na schodach Bazyliki – przejście do Sanktuarium.
Godz.14.00 Pożegnanie pielgrzymów.