In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Sobota, 20 Kwietnia 2013

ks. Łukasz Przybyła

Ogólnopolska Pielgrzymka
Ginekologów Katolickich

W dniach od 19 do 21 kwietnia 2013 roku w Sanktuarium św. Józefa modlili się i obradowali lekarze ginekolodzy i położnicy z całej Polski, którzy przybyli do św. Józefa Kaliskiego w ramach organizowanej dwa razy w roku Konferencji.

Galeria

Spotkanie rozpoczęło się Mszą Świętą, której o godzinie 19.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu przewodniczył Biskup Kaliski Edward Janiak. Witając przybyłych pielgrzymów, powiedział: Dzisiaj i jutro jest zjazd, konferencja ginekologów katolickich z Polski. Modlimy się za tych lekarzy i za ich rodziny. Wypraszamy Boże błogosławieństwo dla wszystkich, którzy tu dojadą, wypraszając Bożą opiekę, szczególną opiekę św. Józefa dla wszystkich, dar zdrowia, odwagi dawania świadectwa Panu Bogu w swojej niełatwej posłudze.

Ksiądz Biskup Edward wygłosił homilię, która w całosci znajduje się TUTAJ. Namawiał w niej do dawania świadectwa na wzór św. Józefa: Wszyscy jesteśmy zobowiązani, pełniąc różne zawody, do dawania świadectwa, co nie jest wcale łatwe. To nie chodzi o teatr, tylko autentyczność. Nie musimy się wstydzić ani swoich uczuć, ani swojej dobroci, bo to nie jest oznaka słabości, ale byśmy na wzajem umieli się wspierać w tym, co jest dobre. I tego świadectwa w cichości uczy nas św. Józef. On daje siłę, moc.

Nawiązując do Sanktuarium św. Józefa, Ksiądz Biskup powiedział: To jest takie specyficzne miejsce w Polsce, w którym uczymy się i pokory, ale i siły, tego męstwa, nie mówiąc, tylko słuchając, co nam Pan Bóg chce powiedzieć. I nawet wtedy, tak jak św. Józef był w tylu sytuacjach bardzo trudnych, będąc opiekunem, nie mając pewności, czy on spełni to zadanie należycie, starając się wypełnić tą wolę i – można powiedzieć – jakby z drugiego rzędu, bo Matka Najświętsza, której był przekonany o jej Niepokalanym Poczęciu, o Jej czystości wypełnił należycie tą rolę i z tak odwagą, i z taką determinacją uczy nas również tej miłości, ale i zdolności do opiekowania się nad innymi. Jak św. Józef przeżywa swoje powołanie, nasłuchuje Boga, chce wypełniać Jego plan w wierności, bo umie słuchać Boga i pozwoli się przez Niego prowadzić, tak starajmy się być dyspozycyjni wobec tych, których Bóg stawia na naszej drodze życia.

Biskup Edward przypomniałrównież słowa Ojcca Świętego Franciszka wypowiedziane w dniu inauguracji pontyfikatu: "Nie bójmy się być dobrymi i łagodnymi." To jest wspaniałe przesłanie, bo ludzie na ogół, będąc sobą, każdy chce być mocniejszy, ważniejszy, silniejszy, że sobie radzi, że jest profesjonalnie przygotowany, że jest lepszy od drugiego. Ale to przesłanie Papieża – ono właściwie mówiąc o dobroci łagodności, żebyśmy byli ludzcy dla siebie nawzajem. I taką misję, jak to Papież zaznaczył, pełnił św. Franciszek z Asyżu, gdy wybrał Chrystusa jako jedyne swoje bogactwo. A wzór św. Józefa do dawania świadectwa o tej miłości, to my wszyscy jesteśmy powołani do tego jako chrześcijanie, w różnych okolicznościach: dla siebie nawzajem, wobec naszej rodziny, wobec ludzi, u których pracujemy. I jeżeli jest to świadectwo czytelne, to nawet najwięksi przeciwnicy Kościoła się łamią, bo to jest miłość okazywana, a człowiek przed miłością właściwie mięknie.

W sobotę, 20 kwietnia, lekarze ginekolodzy wzięli udział w cyklu konferencji, wśród których przed południem znalazły się wykłady pani mgr Alicji Kędzi Wychowanie naprzeciw pacjenetek wyznania Rzymsko-Katolickiego i budowanie potrzeby stosowania metod naturalnych, dr Katarzyny Jankowskiej Choroby tarczycy w różnych okresach życia kobiety i lek. Doroty Mieszczak-Woszczyny Niedobory żywieniowe w etiologii niepłodności.

W sesji popołudniowej referat zatytułowany Moralna ocena medycznego działania o podwójnym skutku wygłosił ks. dr Aleksander Gendera. Z kolei dr Tadeusz Wasilewski mówił o Indukcji jajeczkowania w oczach lekarza praktyka. O godzinie 17.30 konferencję Święty Józef - mężczyzna płodny w ojcostwo miłości i odpowiedzialności wygłosił ks. Mariusz Pohl, a o godzinie 20.00 miała miejsce projekcja filmu Józef z Nazaretu.

Spotkanie zakończy się w niedzielę, 21 kwietnia. Rano pielgrzymi wysłuchają konferencji lek. Leszka Lachowicza Nieprawidłowe wyniki nasienia męskiego - interpretacja i leczenie, a następnie wezmą udział w Mszy Świętej i udadzą się na zwiedzanie kompleksu leśnego w Gołuchowie.