In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Wtorek, 23 Września 2008

fot. ks. Łukasz Przybyła

40-rocznica
śmierci św. Ojca Pio

Tekst: ks. Robert Lewandowski

23 września 2008 roku przypadało liturgiczne wspomnienie św. Ojca Pio z Pietrelciny. W tym roku było to szczególne święto, gdyż w tym dniu obchodzono 40 rocznicę śmierci tego wielkiego świętego współczesnego Kościoła Katolickiego. Rocznicę tę czciciele św. Ojca Pio, zrzeszeni w Grupie Modlitewnej działającej przy Sanktuarium Świętego Józefa, obchodzili uroczyście na Mszy Świętej sprawowanej przez ks. prałata Jacka Plotę w Kaplicy Cudownego Obrazu o godzinie 18.00. Okolicznościową homilię poświęconą niezwykłości i świętości misji Ojca Pio wygłosił moderator Grupy ks. Robert Lewandowski. Mszę św. poprzedziła modlitwa różańcowa oraz Litania do św. Ojca Pio a uroczystość zakończyła się ucałowaniem Relikwii. Członkowie Grupy przygotowali się do tej uroczystości poprzez 9 dniową nowennę do swojego duchowego Ojca i Orędownika.

Galeria

Beatyfikacja św. Ojca Pio, która miała miejsce 2 maja 1999 roku w Rzymie została ogłoszona największą beatyfikacją XX wieku a kanonizacja na początku XXI wieku, 16 czerwca 2002 roku, potwierdziła wielkość tego prostego zakonnika, który stał się znakiem czasu dla współczesnego człowieka.

Ojciec Pio pozostawił po sobie spośród licznych dzieł także Grupy Modlitwy. „Modlitwa jest najlepszą bronią jaką posiadamy, jest kluczem, który otwiera Serce Boże” - to zapis-przesłanie w duchowym testamencie Ojca Pio, jaki pozostawił sfrustrowanym ludziom przełomu XX/XXI wieku. To wezwanie do modlitwy podjęte prze o. Pio po traumie II wojny światowej wybrzmiewa coraz głośniej we współczesnym świecie pełnym lęków i coraz większych zagrożeń.

Misja ojca Pio owocuje. Od czasu Jego śmierci przesłanie modlitwy wspólnotowej promieniuje na cały świat a wspólnoty jego duchowych dzieci gromadzą się na modlitwie formując Grupy modlitwy w coraz to nowych miejscach i krajach chrześcijańskiego świata. Również w Polsce ten ruch jest bardzo żywy. Podjęli go kapucyni, jedna z głównych gałęzi wielkiej rodziny franciszkańskiej, synowie wielkiego Świętego swojego zakonu.

W dniach 23-25 kwietnia 2006 roku w Parafii Wniebowzięcia NMP - Sanktuarium św. Józefa - rekolekcje głosił O. Bogusław Piechuta OFM i w tych też dniach ma początek Grupa Modlitwy św. Ojca Pio która powstała przy naszej parafii. Moderatorem Grupy od początku jest ks. Robert Lewandowski. Członkowie Grupy, których liczba sięga 40 osób, zbierają się 1-2 razy w miesiącu na Mszach Świętych, Adoracjach Najświętszego Sakramentu i nabożeństwach okolicznościowych. Towarzyszy im zawsze modlitwa wspólnotowa przez wstawiennictwo św. Ojca Pio w intencjach Kościoła, jego pasterzy oraz intencjach własnych przyniesionych w sercu przez członków wspólnoty.

Grupa Modlitwy Ojca Pio skupia się również na poznaniu życia Świętego Kapucyna, jego duchowości i apostolstwa, charyzmatów oraz przesłań pozostawionych współczesnemu człowiekowi.

Spotkania Grupy odbywają się również poza parafią. W 2007 i 2008 roku część członków grupy pielgrzymowała do SGR w pielgrzymkach organizowanych w parafii. W czasie wakacji czciciele Ojca Pio spotkali się już dwukrotnie w Mikorzynie na rekolekcjach w plenerze. Był to czas duchowej formacji członków „duchowych dzieci”, jak nazywał ich Ojciec Pio. To również dzielenie się doświadczeniami i świadectwami wiary, pogłębianie więzi z Bogiem, umacnianie i trwanie w wierze. Spotkaniom czcicieli towarzyszą Relikwie św. Ojca Pio a ich uczczenie kończy każdą wspólną modlitwę.

Na wtorkowej modlitwie przez wstawiennictwo św. Ojca Pio kaplica św. Józefa zapełniła się również parafianami, czcicielami Świętego nie należącymi do wspólnoty, którzy ten szczególny dzień chcieli wspólnie uczcić na modlitwie.

Może niektórzy z nich staną się wkrótce stałymi członkami Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio, działającej przy Sanktuarium Świętego Józefa.