In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Poniedziałek, 18 Marca 2013

ks. Łukasz Przybyła

Nowi członkowie
Bractwa Świętego Józefa

Tradycyjnie w przededniu Uroczystości św. Józefa, Oblubieńca NMP, 18 marca, Kaliskie Bractwo Świętego Józefa powiększa się o nowych członków. Dziś zaprzysiężeni zostali dwaj nowi Bracia.

Galeria

Przyjęcie do bractwa nowych członków dokonało się w poniedziałek podczas Mszy Świętej o godzinie 18.00. Eucharystia, której przewodniczył opiekun Bractwa w Kaliskim Sanktuarium, Ksiądz Prałat Jacek Plota, zakończyła jednocześnie dziewięciodniową Nowennę ku czci Opiekuna Zbawiciela i zainaugrowała obchody odpustowe w Parafii i w Sanktuarium. Obok Księdza Prałata przy ołtarzu stanął ks. Robert Lewandowski, proboszcz parafii na Zagorzynku w Kaliszu, który przybył do wraz z Bractwem, działającym na terenie tamtejszej parafii, a także ks. Sławomir Kęszka, któy wygłosił homilię oraz ks Piotr Rossa. W tym roku Bractwo św. Józefa przy Kolegiacie Kaliskiej powiększyło się o trzech nowych Braci.

Rozpoczynając Mszę Świętą, Kustosz Sanktuarium powiedział: Wigilia uroczystości św. Józefa, Oblubieńca NMP. W naszej już tradycji jest to, że w tym dniu są przyjmowani nowi Bracia do wspólnoty Bractwa św. Józefa, działającego przy Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu i przy parafii Narodzenia NMP na Zagorzynku. Bardzo się cieszymy, że mamy trzech kolejnych braci. Dzisiaj też zakończenie dziewięciodniowej Nowenny przed uroczystością Odpustową i jednocześnie trzeci dzień Triduum, jakby zakończenie bezpośredniego przygotowania do przeżywania tej Uroczystości.

Wigilia to już jest Uroczystość. Są już Nieszpory pierwsze w brewiarzu i formularz z Uroczystości 19 marca. A więc Uroczystość św. Józefa. Czcimy dziś św. Józefa, jednego z najpotężniejszych Orędowników przed Bogiem, skutecznego potężnego naszego Patrona i Opiekuna.

Ksiądz Prałat następnie podał intencje Mszy Świętej, podczas której Ksiądz Robert Lewandowski modlił się w intencji Bractwa św. Józefa, Ksiądz Sławomir Kęszka w intencji Bractwa z Sanktuarium, a Ksiądz Prałat Jacek we wszystkich intencjach poleconych w dziewięciodniowej Nowennie. Zachęcił jednocześnie wszystkich do wspólnej modlitwy za Bractwo, za jego nowych członków oraz we wszystkich intencjach ukrytych w sercach modlących się podczas tej uroczystej Eucharystii. Chcemy prosić św. Józefa, by on, jako Orędownik, przedstawił je Jezusowi i Panu Bogu - dodał Ksiądz Prałat, rozpoczynając Wigilijną Mszę Świętą.

Homilię wygłosił ks. dr Sławomir Kęszka, rezydent przy Sanktuarium św. Józefa, który przez okres Triduum przed Uroczystością św. Józefa głosił w Bazylice kazania świętojózefowe. Wszystkich obecnych na Mszy Świętej Wigilijnej z racji Uroczystości św. Józefa nazwał Przyjaciółmi św. Józefa z racji troski o jego kult o dobro Kościoła. Przypomniał potem początki Bractwa św. Józefa w Kaliszu, mówiąc, że ta świętojózefowa Konfraternia istniała w tej świątyni już prawie trzy wieki temu. Została założona w 1732 roku i nosiła początkowo nazwę Konfederacyji św. Józefa. To był tu złoty wiek kultu św. Józefa. Ksiądz Sławomir wskazał na zasługi pierwszych Braci św. Józefa, którzy wspierali modlitwą Kościół, przeżywający w tamtych czasach trudne lata. I dodał, że ówczesne działania Braci św. Józefa były pomocą skuteczną, bo modlitwa do Boga zanoszona była przez wstawiennictwo św. Józefa.

Następnie zwrócił się do zgromadzonego w Nawie św. Józefa Bractwa: Jesteście świadkami wiary, jesteście posłani w rozmaite miejsca, miejsca pracy, do domów rodzinnych, do swoich środowisk. I jesteście posłani po to, by mówić o Panu Bogu, bo przeżywamy Rok Wiary, a wiara jest do otwierania innych na Pana Boga. I wy jesteście świadkami Boga tam, gdzie jesteście posłani.

Po homilii odbył się w Kaplicy Cudownego Obrazu obrzęd przyjęcia nowych członków do Bractwa św. Józefa. Ksiądz Prałat Jacek przedstawił na początku kandydatów: Radosława Kurpika z parafii Miłosierdzia Bożego w Kaliszu, Leszka Nogaja z parafii Opatrzności Bożej w Kaliszu oraz Tadeusza Chwedkowskiego z parafii Narodzenia NMP w Kaliszu. Po przedstawieniu Panowie złożyli przysięgę i nałożyli charakterystyczne szaty Braci: togę i nakrycie głowy. Kapłani zaś odprawiający Mszę Świętą nałożyli na szyje nowych Braci Medaliony św. Józefa.

Mszę Świętą uwieńczyła modlitwa przypadająca na ostatni, dziewiąty dzień Nowenny przed Uroczystością św. Józefa.