In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Wtorek, 12 Marca 2013

VII Pielgrzymka
Sióstr Maryi Niepokalanej

W trzecim Dniu Nowenny przed Odpustem ku czci św. Józefa i w drugim dniu Parafialnych Rekolekcji Wielkopostnych - 12 marca 2013 r. Kaliskie Sanktuarium nawiedziło po raz siódmy blisko sto Sióstr ze Zgromadzenia Maryi Niepokalanej z trzech polskich prowincji: katowickiej, wrocławskiej i branickiej.

 Galeria

Siostry uczestniczyły w południowej Eucharystii i zanosiły modlitwy do św. Józefa we wszystkich ważnych intencjach Zgromadzenia, w tym o to, by wstawiennictwo św. Józefa wyprosiło potrzebne łaski dla każdej Siostry i kandydatki w realizacji powołania i misji.

Mszy Świętej o godzinie 12.00 przewodniczył Kustosz Sanktuarium św. Józefa, Ksiądz Prałat Jacek Plota. Gromadzimy się w Sanktuarium św. Józefa w południe we Mszy Świętej dla pielgrzymów i jednocześnie dla tych, którzy biorą udział w rekolekcjach w naszej parafii - przypomniał w słowie wprowadzenia Ksiądz Prałat - To już trzeci dzień rekolekcji, które prowadzi ks. Mieczysław Piotrowski, ze Zgromadzenia Księży Chrystusowców z Poznania, redaktor naczelny dwumiesięcznika „Miłujcie się”.

Ale w sposób szczególny dzisiaj pragniemy powitać Siostry ze Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej z trzech Prowincji Polskich, które już po raz siódmy przybywają do św. Józefa w czasie trwania dziewięciodniowej Nowenny przed  Uroczystością św. Józefa, Oblubieńca NMP, którą będziemy przeżywać za tydzień dokładnie, w miesiącu marcu jemu poświęconym. Witamy wszystkie Siostry na czele z Radną Generalną, s. Sybillą i z siostrami prowincjalnymi: z prowincji wrocławskiej s. Joachimą, z prowincji katowickiej s. Różą i z prowincji branickiej s. Aleksandrą i wszystkie Siostry i osoby towarzyszące, wspierające was, które przybyły razem z wami z całej Polski ze swoich domów, by tutaj zawierzyć się, oddać pod opiekę św. Józefa. Po Mszy, pod koniec, po Komunii Świętej będziemy świadkami Aktu Zawierzenia, jakie przed Cudownym Obrazem złożą Siostry św. Józefowi, siebie, swoje domy i swoje dzieła. Dziś też modlimy się za Kolegium Kardynałów, którzy będą wybierać Ojca Świętego, a św. Józef jest Patronem Kościoła Powszechnego, o światło Ducha Świętego, o wstawiennictwo św. Józefa dla nich.

Homilię wygłosił Ojciec Rekolekcjonista, ks. Mieczysław Piotrowski, Chrystusowiec, redaktor naczylny dwumiesięcznika "Miłujcie sie". Posługując się formą przekazu multimedialnego, wskazywał na Eucharystię i na współczesne cuda eucharystyczne.

Po zakończonej Mszy Świętej Siostry odmówiły Litanię do św. Józefa i ponowiły swoje zawierzenie św. Józefowi. Do słów tego Aktu odniósł się Ksiądz Prałat Jacek Plota, dziękując Siostrom za siódme już pielgrzymowanie do Kaliskiego Sanktuarium: Wyrażamy radość z obecności Sióstr. Słyszeliśmy w Akcie Zawierzenia, jak wielkie bogactwo dzieł prowadzą Siostry. I te dzieła są piękne, ale i trudne, właśnie wobec ludzi nieraz zaniedbanych, chorych, cierpiących, także misję dworcową zagubionych dziewcząt. To Siostry podejmują i za to dziękujemy, za waszą posługę. I za waszą tu pielgrzymkę dziękujemy, siódmą już, w okolicach Nowenny przed Uroczystością Św. Józefa. Dziś już 3 dzień tej nowenny. I zapraszamy za rok i w kolejne lata. Można przywieźć też swoich wspierających, dobrodziejów. Sióstr jest coraz mniej, jest mało powołań. Dziękujemy za Siostry z Kalisza: jest tu s. Klara, pochodząca od nas, i druga z parafii Chełmce, z naszych okolic. Ale to wszystko jest mało. Pan Bóg daje powołania, ale młodym ludziom brakuje decyzji. Dlatego musi być wsparcie rodziny, otoczenia, przyjaciół, by iść do zgromadzeń zakonnych męskich, żeńskich.

Następnie, po błogosławieństwie, Siostry wzięły udział w Agapie w Auli św. Józefa w Domu Pielgrzyma i odmówiły Koronkę do Bożego Miłosierdzia w Kaplicy Cudownego Obrazu.

Pielgrzymka Sióstr Maryi Niepokalanej odbywa się regularnie od siedmiu lat dzięki pomysłowi s. Marii Immakulaty, byłej Matki Prowincjalnej Prowinji Wrocławskiej i s. Klary, Kaliszanki, czcicielki św. Józefa. Dziś razem z Siotrami modliła się Radna Generalna, s. Sybilla oraz Matki Prowincjalne: wrocławska - s. Joachima Kamińska, katowicka - s. Róża i branicka - s. Aleksandra Czapior.