In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Sobota, 9 Marca 2013

ks. Łukasz Przybyła

Diecezjalna Pielgrzymka Kół Żywego Różańca

9 marca 2013 r. w ramach trwającego drugi dzień Triduum Różańcowego do Kaliskiego Sanktuarium św. Józefa przybyła Diecezjalna Pielgrzymka Kół Żywego Różańca. Osobnym pismem Kurii Diecezji Kaliskiej do udziału w pielgrzymce zostali zaproszeni kapłani, opiekunowie i zelatorzy Kół Żywego Różańca z naszej Diecezji.

Galeria

Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 13.30 modlitwą różańcową, którą poprowadził Diecezjalny Duszpasterz Wspólnot Żywego Różańca, ks. Alfred Berlak, proboszcz parafii bł. Jana Pawła II w Kaliszu.

Po zakończonej modlitwie różańcowej pani Urszula Strynowicz, Koordynator Wspólnot Nieustającego Różańca Świętego w Polsce, opowiedziała przybyłym o tym, czym jest Wspólnota Nieustającego Różańca Świętego w Polsce oraz o tym, na czym polega odmawianie różańca i dlaczego się nim modlimy.

Po niej głos zabrał ks. Krzysztof Witwicki, Prezes Fundacji "Dobre Media", dzięki życzliwości któremu mogliśmy na naszej stronie internetowej transmitować całość trzydniowej modlitwy Wspólnot Nieustającego Różańca. Opowiedział pielgrzymom o tym, jak doszło do powstania Telewizji Internetowej "Dobre Media" oraz o jej znaczeniu pośród współczesnych metod ewangelizcji.

O godzinie 15.00 rozpoczęła się Koronka do Bożego Miłosierdzia, a po niej konferencja ks. Alfreda Berlaka  zatytułowana "Św. Józef - Patron Kościoła na trudne czasy jako Opiekun Kościoła Świętego i Patron rodzin"

O godz. 16.00 została odprawiona Msza Święta pod przewodnictwem Biskupa Ordynariusza Edwarda Janiaka. W słowach wstępu do Liturgii Ksiądz Biskup zauważył szczególny czas, w którym odbywa się Triduum Różańcowe: W momencie historycznym dla Kościoła, kiedy w kanonie Mszy Świętej nie wymieniamy imienia papieża, chcemy pamiętać o Kościele Powszechnym. Matka Najświętsza jest Matką Kościoła, ale przybywamy dziś do św. Józef, który jest Opiekunem Kościoła. Polecamy wszystkie sprawy Kościoła Powszechnego. Mam świadomość, że jest tu obecna wspólnota, która czci Najświętszą Maryję Pannę przez modlitwę różańcową. To wielka potęga we wszystkich parafiach, począwszy od Żywego Różańca poprzez Krucjatę, wymadlanie owoców duchowych dla naszej Ojczyny, ale też modlitwę o dar wiary w naszych rodzin, umocnienie wiary i w narodzie, i naszych wspólnotach parafialnych.

Ksiądz Biskup wygłosił Homilię, której TEKST w całości znajduje się TUTAJ.

W homilii Biskup Kaliski najpierw zauważył szerzącą się agresję w odniesieniu do Kościoła w kontekście wywieranych wpływów na wybór nowego Ojca Świętego: Massmedia, telewizja i prasa – mamy często w to wgląd, jak wielka propaganda jest, a nawet – powiedziałbym – walka nieustanna z Kościołem. Widzimy, że w ostatnim czasie ten atak na Kościół się wzmógł. I ktoś powie: katolicy powinni się przyzwyczaić; te ataki był zawsze, ale były jakby falami. I jest dzisiaj jakby wieka taka fala ataków. Napływa ona, jakby odradzała się siła zła, która mierzy w Kościół, w Ojca Świętego, w Pasterzy Kościoła. I ta agresja wobec Kościoła, któremu już różne rzeczy się zarzucało i zarzuca, widzimy, że też jest jednym z argumentów na to, że Kościół jest Chrystusowy, że nie na ludzkim fundamencie został zbudowany. I proszę zauważyć, że dziś, gdy kardynałowie spotykają się, całe Kolegium, alby wybierać nowego papieża, ile jest kalkulacji, ile argumentów, ile przymiarek. I ci, co są dalej od Kościoła, już prawie wiedzą, kto będzie tym papieżem. A przecież Kościół jest Chrystusowy. Pan Bóg posługuje się ludźmi, ale nie przez propagandę, tylko wierzymy, że to Duch Święty za przyczyną tych oto powołanych ludzi ogłosi nam papieża. I o to się modlimy.

Następnie Ksiądz Biskup dodał: I kiedy w kontekście tych słów wczytujemy się w codzienną prasę, to wszystko jest, tylko nie myśl Kościoła. Są nawet zdjęcia, skąd, kto… Ktokolwiek będzie – będzie to Namiestnik Chrystusowy. To prawda, że byliśmy zaskoczeni wszyscy, że Ojciec Święty zrezygnował, to jest prawda. Jeden ze starszych biskupów powiedział: Prędzej bym się śmierci spodziewał, bo każdy może umrzeć, ale nigdy nie myślałem, że abdykuje. Ale Ojciec Święty po przemodleniu doszedł do takiego wniosku. I dlatego też jestem przekonany, że potrzebna jest nasza wspólna modlitwa, modlitwa o wiarę ludzi, o moc i siłę dla nowego Ojca Świętego.

Zwracając się do uczestników Pielgrzymki Kół Różańcowych, Biskup Kaliski powiedział: Z tego miejsca, od św. Józefa Kaliskiego, zaczerpnijcie w cichości siłę do wierności Panu Bogu i Kościołowi, aby i mieć odwagę do dawania świadectwa w życiu osobistym. Ta cichość św. Józefa, a jednocześnie konsekwencja w jego postępowaniu, dodaje nam sił w świecie współczesnym. I nieraz wydaje się, że coś we wspólnocie parafialnej nie układa się, coś w rodzinie nie jest tak, jak powinno być. A często powodem jest to, że brakuje modlitwy. Bo człowiek, który się modli, potrafi ustąpić, powiedzieć przepraszam, potrafi znieść wiele dla drugiego.

Człowieka modlitwy charakteryzuje coś jeszcze, o czym powiedział Ksiądz Biskup: A na pewno już nie będzie się domagał żadnych związków partnerskich, wynaturzeń, co napływa taką falą do naszego kraju. Mocno ufamy, jak po zwycięstwie pod Wiedniem nad ateizmem, choćbyśmy byli mniejszą cząstka, ale zdrową. Te panie, które pieką ciasta, zwłaszcza chleb, to jak zaczyn, zakwas do chleba się daje, odrobina zakwasu sprawia, że nie ma zakalca i całe ciasto jest zdrowe. I nikt w Kościele nie opowie się za śmiercią, za eutanazją, za aborcją, nigdy. Bo takie jest Prawo Boże. A tego Prawa nie można zmienić. Człowiek nie może go zmienić ani przez głosowanie, ani przez żadne zasady demokracji. Kościół domaga się godności, szacunku dla każdego człowieka.

 

Przed błogosławieństwem Ksiądz Biskup i przedstawicielka Wspólnot Nieustającego Różańca zawierzyli św. Józefowi wszystkich czcicieli św. Józefa i Matki Najświętszej. Na zakończenie Koordynatorka Wspólnot Nieustającego Różańca w Polsce, dziękując Księdzu Biskupowi za przewodniczenie Mszy Świętej, wręczyła jemu oraz Diecezjalnemu Duszpasterzowi Kół Żywego Różańca wizerunki Matki Bożej Gietrzwałdzkiej oraz wodę z cudownego źródła w Gietrzwałdzie.