In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 13 Grudnia 2012

ks. Łukasz Przybyla

Przygotowania do Bożego Narodzenia

W Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu trwają intensywne przygotowania do przeżywania świąt Bożego Narodzenia. Prowadzone są kolejne prace inwestycyjne, a także wraca do sąsiedztwa Bazyliki Żywa Szopka Bożonarodzeniowa.

Najważniejszym elementem przygotowania do obchodów świąt będą Rekolekcje Adwentowe, które w dniach od 16 do 19 grudnia poprowadzi ks. Dariusz Dąbrowski, filipin z Gostynia. Szczegółowy program Rekolekcji podamy w nidzielę. A już dzisiaj serdecznie zapraszamy do udziału w Rekolekcjach.

W dniach bezpośrednio poprzedzających święta Narodzenia Pańskiego rozpoczynają się Spotkania Opłatkowe grup i wspólnot duszpasterskich oraz spotkania w tych miejscach, w których kapłani z Sanktuarium posługują, a więc w Domu Pomocy Społecznej (22 XII), w Schronisku dla Bezdomnych Mężczyzn im św. Brata Alberta (24 XII), w Domu Dziecka oraz w Zakładzie Karnym (20 XII). Kapłani biorą także udział w uroczystościach szkolnych wraz z uczniami i nauczycielami.

Od poniedziałku w konfesjonałach dyżurowało będzie kilku kapłanów przez cały dzień, a w piątek 21 XII będzie możliwość skorzystania z posługi w konfesjonale aż do północy w ramach trzeci raz przeprowadzanej w Kaliszu akcji "Noc Konfesjonałów".

 

Przy Baszcie Dorotce wraca w tym roku ciesząca sie ogormnym zainteresowaniem i popularnością Żywa Szopka Bożonarodzeniowa z bogactwem zwierząt, a wśród nich po raz pierwszy z wielbłądem. Szopkę przygotowuje firma ciesielska-budowlana z Koźminka pod kierunkiem pana Mirosława Goli. Zwierzęta do Szopki dostarczy Gospodarstwo Agroturystyczne Andrzeja Cichosza z Niedźwiedzia koło Antonina. Szopkę będzie można odwiedzać od Wigilii, kiedy to podczas Pasterki dla dzieci o godzinie 21.30 do żłóbka udamy sięjak kiedyś pasterze, by oddać pokłon Narodzonemu Dzięciątku Jezus. Szopka będzie otwarta przez całe kolejne dni aż do 30 grudnia.

 

 

We wnątrz Bazyliki trwają intensywne prace wykończeniowe rozpoczętych inwestycji. Na miejscu stoją już wszystkie XVIII-wieczne cztery ołtarze boczne, nad renowacją których czuwała Konserwator Zabytków, pani Maria Góralczyk z Częstochowy.

Do ukończenia prac zmierza również również rokokowa ambona, która wzbogacona została w ostatnim tygodniu o odrestaurwany baldahim z postacią centralną, św. Pawła, apostoła narodów, ustawioną na samym szczycie. Renowacją tego obiektu zajmuje się Konserwator Zabytków z Częstochowy, pani Grażyna Lazarowicz.

 

Kolejne firmy pracują przy lamperii wewnątrz świątyni, najpierw zbijając stare, wilgotne i zepsute tynki (to mialo miejsce latem tego roku), nakładając następnie specjalną techniką nowy tynk (do połowy listopada), by w końcu móc zająć się malowaniem, a więc ostatnim etapem prac, które mają miejsce obecnie. Prace przeprowadza firma RENOVATUM z Krakowa pod kierunkiem pana Marka Kawczuyńskiego.

 

Trwają również prace nad ukończeniem regotyzacji kolejnej najstarszej części Kościoła - Kapitularza nad zakrystią, który pełnił będzie funkcję Skarbca. Miejsce to w niedługim czasie będzie otwarte i udostępnione do zwiedzania.

 

Zdjęcia i obszerne artykuły poświęcone kolejnym kończącym się pracom, także tym już tu wspomnianym, będziemy publikować na bieżąco. Należy jednak dodać, że nadzór konserwatorski nad wszystkimi obiektami ruchomymi w Sanktuarium sprawuje z ramienia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu, Delegatura w Kaliszu, z ramienia pani kierownik Beaty Matusiak - pan Marcin Gaj.

Tym czasem życzymy owocnego przygotowywania się do obchodów Świąt Bożego Narodzenia i serdecznie zapraszamy do odwiedzania w tych dniach Polskiego Nazaretu, Sanktuarium św. Józefa.