In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 15 Listopada 2012

ks. Łukasz Przybyla

Spotkanie Rady Duszpasterskiej

15 listopada odbyło się w Auli św. Józefa spotkanie Parafialnej Rady Duszpasterskiej. Jej tematem był „Rok Wiary w Diecezji Kaliskiej i w naszej Parafii”.

Na początku spotkania Ksiądz Prałat Jacek Plota powitał nowego wikariusza naszej Parafii, ks. Mariusza Ziętkiewicza, jednocześnie nowego członka Rady Duszpasterskiej. Następnie zostało odczytane sprawozdanie z poprzedniego posiedzenia, po którym zostały wciągnięte wnioski z jego wprowadzenia w życie Parafii.

Po zweryfikowaniu wejścia w życie propozycji z poprzedniej Rady, 17 obecnych na spotkaniu członków przyjrzało się fragmentom Instrukcji Biskupa Kaliskiego Edwarda Janiaka na Rok Wiary w Diecezji Kaliskiej i podstawowym punktom programu. Zostało przypomniane, że wszystkie dokumenty, jakie ukazały się w związku z Rokiem Wiary w Diecezji Kaliskiej, umieszczone są na naszej stronie internetowej.

W nawiązaniu do odczytanych Wskazań Duszpasterskich do przeżywania  Roku Wiary w Parafii z Programu Diecezjalnego, podczas dyskusji podjęte zostały następujące punkty:

1. Akcent na katechezy dla dorosłych. W tym miejscu przytoczone zostały formy katechizacji, jakie mają miejsce przy naszej Parafii. A są to:

  • formacja w grupach duszpasterskich przez rozważanie i analizę dokumentów Kościoła i Pisma Świętego;
  • katechezy przygotowujące dorosłych do przyjęcia przez ich dzieci I Komunii Świętej;
  • katechezy przygotowujące osoby dorosłe do przyjęcia sakramentu bierzmowania, jeśli go dotąd nie otrzymały;
  • katechezy przedchrzcielne.

2. Liturgia w Roku Wiary. W tym miejscu nawiązano do propozycji Biskupa Kaliskiego uczynienia I Niedzieli Miesiąca niedzielą adoracyjną. Ma ona na celu pogłębienie wiary w Jezusa obecnego w Eucharystii poprzez adorację w ciszy. Przytoczone zostały i pod dyskusję poddane propozycje, jakie stały się wnioskami spotkania Akcji Katolickiej w odniesieniu do także codziennie sprawowanej Liturgii.

3. Pielgrzymki w Roku Wiary. Ksiądz Prałat Jacek Plota przypomniał o organizowanych w tym czasie pielgrzymkach do Lourdes i Fatimy oraz do Sanktuariów Maryjnych w Europie. Zostało również przypomniane, że przygotowywana jest diecezjalna pielgrzymka do Rzymu na przełomie kwietnia i maja 2013 roku, pielgrzymka do Sanktuarium Maryjnego w Pólku we wrześniu 2013 roku a także obecność naszych parafian w pielgrzymkach pieszych: z Sokolnik do św. Józefa i Kaliskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę. W przygotowaniu jest również pielgrzymka Akcji Katolickiej do sanktuariów na wschodzi Polski.

Podczas spotkania Rady Duszpasterskiej dyskutowano również o miejscu we wspólnocie parafialnej Liturgicznej Służby Ołtarza oraz o złożonych przez Akcję Katolicką postulatach dotyczących liturgii w Roku Wiary.

W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia przypomniane zostały przygotowywane przez wspólnoty spotkania opłatkowe. Ksiądz Prałat poinformował również, że podczas tegorocznej wizyty duszpasterskiej każda Rodzina otrzyma książkę ks. Jerzego Stefańskiego „O Mszy Świętej najprościej”.

Kolejne spotkanie Rady Duszpasterskiej zaplanowano na luty 2013 roku.