In Englisch In Italiano Auf Deutsch
Dom Pielgrzyma im. Św. Józefa
Dołącz do nas na Facebook'u

Sobota, 13 Października 2012

ks. Łukasz Przybyła

Pielgrzymka Sióstr Nazaretanek Prowincji Warszawskiej

13 października 2012 roku w Sanktuarium św. Józefa odbyło się spotkanie Sióstr Nazaretanek z Prowincji Warszawskiej pod wezwaniem Najświętszego Imienia Jezus. Do Kaliskiej Bazyliki przybyło pierwszy raz w tak zorganizowanej pielgrzymce blisko 130 Sióstr Nazaretanek wraz z Siostrą Prowincjalną Amatą Nowaszewską oraz Siostrami z Zarządu Prowincji.

Galeria

O godzinie 10.00 Siostry przywitał w imieniu Kustosza Sanktuarium ks. Jarosław Powąska. Następnie Siostry wysłuchały konferencji, którą wygłosił dla nich ks. Piotr Pietrzyk, Misjonarz Świętej Rodziny i do godziny 12.00 trwały na Adoracji Najświętszego Sakramentu w nawie głównej Bazyliki.

W południe ks. Piotr sprawował w intencji Sióstr i całej Prowincji Mszę Świętą. Rozpoczynając ją Główny Celebrans wskazał na okoliczność, która zgromadziła tego dnia Siostry w Kaliskim Sanktuarium: Świątynię dziś wypełniają Siostry Nazaretanki. Czynią to tutaj, u stóp św. Józefa, aby uwieńczyć drugi rok odnowy życia zakonnego. Przez cały rok wpatrywały się w tajemnice swego charyzmatu, odczytując je w poszczególnych osobach tworzących Świętą Rodzinę. Dziś chcą podziękować za to, co stało się udziałem w ciągu całego roku.

Myśl tę rozwinął Ksiądz Piotr, rozpoczynając homilię: Gromadzimy się w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu na zakończenie kolejnego, drugiego roku odnowy życia zakonnego, który był poświęcony pochylaniu się i zgłębianiu tajemnicy charyzmatu, który jako wspólnota zakonna odczytujecie z postaw tworzących przez Świętą Rodzinę. Dziś, kończąc drugi rok odnowy życia zakonnego i wchodząc w trzeci rok, który będzie czasem pochylania się nad ślubami zakonnymi, stajemy przed Obrazem św. Józefa w Kaliskim Sanktuarium i oczyma wiary chcemy wpatrzeć się w postawę Józefa, Maryi i Jezusa, bo sąto postawy, które trzeba nam odwzorowywać w swoim codziennym życiu, aby pozostać wierną Bożemu Powołaniu, którym Bóg obdarzył i przez to wezwał na ścieżki uświęcania tych, do których Bóg nieustannie Siostry posyła i posyłać będzie. (…) Wieńcząc drugi rok odnowy, chcemy z jednej strony Bogu dziękować za to, czego dokonał w waszym życiu osobistym i wspólnotowym. Ale z drugiej strony uświadamiamy sobie, że odnowa nie kończy się na tym jednym roku, czy trzech latach. Ona, zainicjowana przed rokiem, ma trwać w naszym życiu i działaniu apostolskim. Stąd dziś zatrzymujemy się w biegu życia tu, w Kaliskim Sanktuarium i wpatrujemy się w św. Józefa, by od Niego uczyć się głębokiej wiary w chwilach doświadczeń i prób, jakich życie nam nie szczędzi.

Następnie Ksiądz Piotr ukazał duchowość trzech osób obecnych na Kaliskim Obrazie. Kończąc homilię, powiedział: Drogie Siostry, bądźcie zapatrzone w Jezusa, Maryję i Jóżefa, gdzie było doskonałe wsłuchiwanie się w głos Ojca, gdzie było doskonałe wypełnianie woli Ojca i gdzie w wyniku tego panowała doskonała miłość między nimi. Niech te wartości stają się Waszym udziałem w codzienności życia zakonnego. W trudzie wcielania tych wartości w codzienne życie naszych wspólnot Jezu, Maryjo, Jóżefie oświecajcie nas, dopomagajcie nam, ratujcie nas. Amen.

HOMILIA W CAŁOŚCI - TUTAJ

Po zakończonej Mszy Świętej Siostry Nazaretanki odmówiły przed Obrazem św. Józefa Akt Zawierzenia Opiekunowi Zbawiciela Prowincji Warszawskiej.