In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Niedziela, 30 Września 2012

ks. Łukasz Przybyła

VII Pielgrzymka Pszczelarzy Diecezji Kaliskiej

30 września 2012 do Sanktuarium św. Józfa przybyła VII Pielgrzymka Pszczelarzy z Diecezji Kaliskiej. Mszy Świętej w ich intnecji o godzinie 11.00 przewodniczył Ksiądz Biskup Senior Teofil Wilski. Pielgrzymkę reprezentowało kilkanaście Kół Pszczelarzy z regionu Wielkopolski Południowej, które przedstawił i powitał Kustosz Sanktuarium, Ksiądz Prałat Jacek Plota. Obecne były między innymi koła z Koźmina Wielkopolskiego, Krotoszyna, Grabowa, Biniewa, Koźminka, Mikstatu, Kalisza, Przygodzic, Ostrzeszowa, Sycowa, Kępna, Wójcina, Sośni i Odolanowa.

Galeria

W barwnej procesji ze sztandarami przedstawiciele poszczególnych Kół przeszli do Bazyliki św. Józefa, w której wraz z rodzinami uczestniczyli w Mszy Świętej, którą Ksiądz Biskup Teofil sprawował w ich intencji oraz ich rodzin.

W homilii Ksiądz Biskup Teofil zwrócił się na początku do pszczelarzy obecnych w Sanktuarium: Zwracamy się dzisiaj z szacunkiem do pszczelarzy, do ich pracy. Chcemy uświadomić sobie wartość tej pracy i to, jak potrzebne są pszczoły, ich owoce. Na sztandarach widziałem napisy: W służbie rolnictwu, W służbie Ojczyźnie, Pszczoły żywią i leczą.

Przybyliście, drodzy pielgrzymi, do św. Józefa, bo wasza praca też jest właśnie tą czynnością, tym zajęciem, które chcemy polecić św. Józefowi i jego opiece. Waszą troskę o pszczoły, wasze czuwanie nad tym, by pszczoły mogły przynosić miód – polecamy to wszystko przez św. Józefa Panu Bogu, by wznosiło się przed tron Boga, by Pan ogarniał to swoim błogosławieństwem. W tej intencji odprawiam tę Mszę Świętą.

Następnie Ksiądz Biskup, odnosząc się do Liturgii Słowa, wskazał na konieczność życia przykazaniami Bożmi, które są nam dane jak wskazania na drodze prowadzącej do Życia Wiecznego, i dodał: Bóg z miłosci dał człowiekowi słowa prawdy i słowa przykazań.

Pod koniec homilii Ksiądz Biskup zwrócił się jeszcze raz do pszczelarzy: Biblia często mówi o pszczołach. Miód i jego słodkość są przywoływane do ukazania wielkich spraw. W Psalmach, w Apokalipsie powiedziane jest nawet, żeby Słowo Boże spożyć, wtedy poczuje się w sercu miód, słodkość. Kraina obiecana Żydom przez Boga to kraina mlekiem i miodem płynąca. O miodzie słyszymy też w Liturgii Wielkanocnej, w hymnie Exultet, w którym śpiewa się o pszczole, dzięki której mamy paschał z wosku. W liturgii też mówimy o tym, że wszelkie stworzenie, praca jego, wznosi się przez nas, ludzi, ku Bogu. I chcemy, by to, czym są pszczoły, ich pracę i naszą pracę, włączyć w przyrodę, która przez nas ma wznosić się ku Bogu.

Św. Ambroży, którego macie na sztandarach, jest patronem pszczelarzy. Nie był on sam pszczelarzem, ale jego przekazywanie Słowa, jak podaje Tradycja, było miodopłynne. I przez to jest patronem pszczelarzy. W Godzinkach słyszymy o Matce Bożej, która jest plastrem miodu, przynoszącym nam największą słodycz, jaką jest Jezus Chrystus. Więc miód trafia do naszej modlitwy przez te właśnie porównania, przez ukazywanie pewnej analogi tego, czym miód jest dla człowieka i równocześnie, czym jest w przekazie Bożym i w naszym życiu. Myślimy dziś o pszczelarzach z wdzięcznością.

Czego możemy się uczyć od pszczół? Harmonijnej współpracy, celowości pracy, pracowitości, zachowania porządku i higieny, ducha wspólnoty i współpracy. Św. Józefowi powierzamy dzisiaj pracę pszczelarzy, która nie jest łatwa. Czasem są trudne lata, trudności, bo jest choroba pszczół, chemia stosowana w rolnictwie też źle wpływa na nie. Sprowadzane są też wielkie ilości miodu tańszego. Różnego rodzaju trudności też przeżywają pszczelarze. A z drugiej strony pszczoły są tak ważne dla rolnictwa, dla człowieka. Dziś się produkuje co raz częściej różne medykamenty dla zdrowia, właśnie z miodu. Prosimy więc o zrozumienie społeczne tego, czym jest ta praca, czym są pszczoły, bo gdy one są zagrożone, zagrożony jest człowiek i jego środowisko.

W czasie MSzy Świętej pielgrzymi zatroszczyli się o przygotowanie Liturgii Słowa oraz darów ofiarnych, w których tradycyjnie już, przynieśli paschał, który zostanie poświęcony w nowym roku liturgicznym podczas Liturgii Wielkiej Soboty.

Przed zakończeniem Mszy Świętej Biskup Teofil zawierzył pszczelarzy św. Józefowi w Kaplicy Cudownego Obrazu. A następnie pielgrzymi udali się do pomnika bł. Jana Pawła II, przy którym złożyli kwiaty i odmówili modlitwę.

AKT ZAWIERZENIA

PSZCZELARZY DIECEZJI KALISKIEJ

Kalisz Sanktuarium Św. Józefa 30 września 2012 roku

 

Święty Józefie, w dniu, kiedy po raz siódmy do Twojego Domu przybywają Pszczelarze Diecezji Kaliskiej, Tobie, nasz wielki Orędowniku u Boga zawierzamy wszystkie prace podejmowane przez pszczelarzy. To oni zbierają owoc pracy pszczelego roju. Dzięki ich pracy mamy miód na stołach w naszych domach a na ołtarzach płoną świece z pszczelego wosku.

Prosimy Cię, przez Twoje ojcowskie serce i przez miłość, jaką miałeś dla Jezusa i Maryi, bądź dla wszystkich przewodnikiem i wzorem, bądź stróżem w ich pracy i ochraniaj ich przed wszelkimi zagrożeniami w życiu zawodowym, jak i rodzinnym. Strzeż ich przed wszelkim złem, jakie dzisiaj zagraża człowiekowi, pomagaj im pięknie i szlachetnie żyć, aby nasi pszczelarze byli zawsze prawymi ludźmi, kochającymi Boga, człowieka i przyrodę, która staje się dla nich matką karmicielką.

Żywicielu Syna Bożego, wejrzyj na wiarę i ufność tych, którzy wpatrując się w Twój cudowny wizerunek i widzą w Tobie opiekuna i powiernika swych codziennych trosk. Uzdolnij nas, abyśmy wsparci Twoim wstawiennictwem zawsze kroczyli przez życie z Maryją i Jezusem trzymając ich mocno za rękę.     

Święty Józefie patronie ludzi pracy - módl się za nami