In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 1 Marca 2012

ks. Łukasz Przybyła

Marcowa modlitwa w intencji rodzin

Rozpoczął się marzec, w Kościele – miesiąc poświęcony Świętemu Józefowi. Tak się złożyło, że pierwszy dzień tego miesiąca to również I Czwartek. W Sanktuarium św. Józefa wierni z całej Polski oddali cześć Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, modląc się w intencji rodzin i obrony poczętego życia.

Galeria

Temat marcowego spotkania brzmiał: „Dziękujemy Ci kobieto za to, że jesteś kobietą. O powołaniu i posłannictwie kobiety w świecie współczesnym.”

Przybyłych do Polskiego Nazaretu w Kaliszu Pielgrzymów i czcicieli św. Józefa powitał Kustosz Sanktuarium, Ksiądz Prałat Jacek Plota. Ksiądz prałat nawiązał także do bieżącego czasu i tematu spotkania:

„Bardzo serdecznie witam i pozdrawiam wszystkich zgromadzonych w Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu, gdzie Święty Józef w Cudownym Wizerunku Świętej Rodziny oręduje, wstawia się u Jezusa i Maryi oraz opiekuje się wszystkimi, którzy się do niego o taką pomoc zwracają.

Trwamy w okresie Wielkiego Postu. Jest to czas głębokiej więzi Boga z ludźmi. Zechciejmy skorzystać z tego czasu nawrócenia i łaski, by powrócić do Boga i przybliżyć się także do drugiego człowieka, zauważyć jego potrzeby i zaradzić im poprzez jałmużnę i uczynki miłosierdzia.

Dziś rozpoczął się miesiąc marzec – miesiąc szczególnie poświęcony Świętemu Józefowi. W tym czasie Święty Józef doznaje szczególnej czci i chwały, a Jego czciciele  mogą otrzymać wiele łask. W naszym Sanktuarium przez cały marzec codziennie po każdej Mszy Świętej odmawiamy Litanię do Św. Józefa z wyjątkiem Mszy Św. w  środę o godz.12.00, kiedy to śpiewamy Litanię dziesięć minut przed rozpoczęciem Mszy. Również w środy piętnaście minut przed Mszą Świętą wieczorną modlimy się, śpiewając Godzinki ku czci w. Józefa. Natomiast od 10 do 18 marca zostanie odprawiona dziewięciodniowa Nowenna do naszego Wielkiego Patrona i Orędownika, poprzedzająca Uroczystość Odpustową Św. Józefa, Oblubieńca NMP, 19 marca. Podczas Nowenny będziemy polecać Świętemu Józefowi wszystkie intencje podziękowania i prośby nadesłane i złożone przez wiernych.

W tym właśnie szczególnym czasie po raz kolejny gromadzimy się u stóp tronu Świętego Józefa w zaciszu „Polskiego Nazaretu”, aby zanosić nasze modlitwy w intencji obrony poczętego życia i rodzin, zwłaszcza tych, którym jest ciężko. Polecamy nasze dziękczynienie za już otrzymane łaski, a także nasze biedy, niepokoje i troski, z którymi borykamy się każdego dnia ufając, że Św. Józef otoczy nas swoją opieką i swym przemożnym wstawiennictwem u Boga wyjedna potrzebne łaski.”

Następnie w Kaplicy Cudownego Obrazu odprawione zostało Nabożeństwo do św. Józefa. Całość Nabożeństwa można znaleźć – TUTAJ.

Konferencję na temat „Kobieta,  jej geniusz i piękno powołania” wygłosiła Pani Monika Jędrzejewska, żona Krzysztofa od 21 lat, matka 7 dzieci (5 synów i 2 córek), od 14 lat zaangażowana wraz z rodziną w Domowy Kościół. Pani Monika prowadzi zajęcia w szkole rodzenia. Jak mówi o sobie: Szkoła rodzenia i służba rodzinie - nie tylko swojej - stały się moją pasją! Prowadzi także Centrum, które ma służyć rodzinie na różnych etapach jej rozwoju, a w jego ramach proponowana jest między innymi psychoterapia, szkołę rodzenia, profilaktyka depresji poporodowej, szkoła dla rodziców. Rozmowę poprowadził Ksiądz Prałat Leszek Szkopek, Dyrektor Radia Rodzina.

Centrum spotkania była Eucharystia, której przewodniczył i Słowo Boże wygłosił Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak, Biskup Sosnowiecki, członek rady Episkopatu Polski ds. Rodziny. Rozpoczynając Mszę Świętą, Ksiądz Biskup powiedział: „Pozostanie zawsze dla człowieka tajemnicą, dlaczego Pan Bóg wybiera sobie miejsca i przedmioty, przez które chce zesłać na człowieka obfite łaski. Przybywamy właśnie do takiego cudownego miejsca, w którym w bicie serca ludzkiego wsłuchuje się św. Józef. I dlatego tu pragniemy św. Józefowi zawierzyć jakże ważną sprawę rodziny polskiej, obronę poczętego życia i sprawować chcemy Mszę Świętą w tych intencjach, z którym drodzy pielgrzymi tu przybywają.”

Wygłoszoną przez Biskupa Grzegorza Kaszaka opublikujemy w najbliższym czasie w całości TUTAJ.

Wśród pielgrzymów obecni byli wierni z Warszawy, Piotrkowa Trybunalskiego, Tomaszowa Mazowieckiego, Rogowa, Torunia, Górska, Rzgowa, Konina, Wrześni, Wrocławia, Łodzi, Uniejowa, Turku,  Gniezna i innych miejscowości. Dla wszystkich przygotowana została po Mszy Świętej grochówka z kuchni polowej.

 

 RETRANSMISJA W WERSJI VIDEO


 

O TYM WYDARZENIU PISAŁ TEŻ "NASZ DZIENNIK"

Małgorzata Pabis

Bezcenny geniusz kobiety

Wczoraj w Kaliszu modlono się w intencji rodzin i życia poczętego. Ks. bp Grzegorz Kaszak powiedział w homilii, że wrogie nastawienie do macierzyństwa, zniechęcanie do rodzenia dzieci bardzo źle odbije się na nas wszystkich. Pasterz Kościoła sosnowieckiego odniósł się również do nieprzyznania Telewizji Trwam miejsca na multipleksie. Media, które opowiadają się za życiem ludzkim, które za wzór stawiają matkę Polkę z trudem wychowującą dzieci, nie dostają koncesji na nadawanie. Czy takie postępowanie jest sprawiedliwe? - pytał biskup sosnowiecki.

Tradycyjnie w pierwszy czwartek miesiąca w sanktuarium św. Józefa modlono się w intencji rodzin oraz obrony życia poczętego. Tematem spotkania były słowa "Dziękujemy ci, kobieto, za to, że jesteś kobietą... O powołaniu i posłannictwie kobiety w świecie współczesnym".

W homilii ks. bp Grzegorz Kaszak mówił o geniuszu kobiety. - Kobieta ma szczególny dar do kształtowania relacji osobowych, tworzenia więzi duchowych. Te wspaniałe zdolności powinny być wykorzystywane w różnych dziedzinach. Gdy kobieta właściwie wykorzystuje swój geniusz, powstają dzieła wspaniałe i dobre dla całego społeczeństwa, a chodzi tu przede wszystkim o pracę wykonywaną na gruncie rodziny - mówił kaznodzieja.

Ksiądz Kaszak przypominał, że dziś, gdy w Polsce sytuacja demograficzna jest zła, a rząd próbuje ją ratować podniesieniem wieku emerytalnego, poświęcenie kobiety przedstawiane jest jako coś, co ją ogranicza, a wręcz uważane jest za coś złego. - Niektóre środki społecznego przekazu lansują postawy, które są szkodliwe dla społeczeństwa, niezgodne z geniuszem kobiety. A przecież to tylko ona ma możliwość urodzenia dziecka i wykarmienia go piersią - podkreślał.

Pasterz Kościoła sosnowieckiego z oburzeniem mówił, że dziś media lansują obraz kobiety, która mówi, że nie lubi dzieci, i bez skrupułów opowiada o tym, jak zabiła dwoje z nich. - To promocja niegodnych postaw, zło zgorszenia. A Pan Jezus kategorycznie zakazywał gorszenia maluczkich - mówił ksiądz biskup.

Przypomniał nauczanie Kościoła, który zawsze ostrzegał ludzi przed postawami anty-life, bo one prowadzą do bardzo poważnych problemów. - Bez dzieci nasz Naród nie ma przyszłości. Jedynym ratunkiem dla nas jest dziś przestrzeganie zasad ustanowionych dla dobra ludzi przez kochającego Boga - podkreślił.

Kontynuując myśl homilii, po Mszy św. ks. bp Stanisław Napierała mówił: - Bez dzieci, bez względu na reformy władzy, nie ma przyszłości. To jest ważne przesłanie od św. Józefa dla tych, którym Polacy powierzyli władzę. A dzieci jest coraz mniej. Nasz Naród wymiera na naszych oczach. Przyjmijcie to przesłanie jako dar.

Ksiądz biskup Napierała podkreślał, że lansuje się dziś pseudozwiązki, a nie rodzinę. - Natura jest naturą i nie wolno jej gwałcić. Telewizja Trwam i Radio Maryja ciągle o tym mówią. I my dziś bronimy tych mediów nie dla siebie, ale dla Polski - zaznaczył. - Te media są potrzebne Europie i światu. Wartości, które w nich są przekazywane, są nam wszystkim potrzebne - dodał.

Odnosząc się do nieprzyznania miejsca na multipleksie Telewizji Trwam, o. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja, powiedział: - Rozjadą nas. A jeśli zabraknie katolickich mediów, to i kościoły będą puste.

 


 

O TYM WYDARZENIU PISAŁ RÓWNIEŻ EKAI

Bez dzieci nasz naród nie ma przyszłości

Bez dzieci, nasz naród niezależnie od tego, jakie reformy zostaną przeprowadzone przez polityków i rządzących, nie ma przyszłości – stwierdził bp Grzegorz Kaszak.

Biskup sosnowiecki 1 marca przewodniczył w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych.

Bp Kaszak, który jest członkiem Rady Episkopatu Polski ds. Rodziny, podkreślał, że trud wychowania dzieci powinien być dowartościowany. - Niestety, to poświęcenie dla rodziny, a nawet samo małżeństwo przedstawiane jest nie tylko przez ugrupowania feministek jako coś, co kobietę ogranicza, a wręcz uważane jest za coś złego – ubolewał.

Zdaniem biskupa sosnowieckiego, „kobieta przez poświęcenie się dla innych każdego dnia wyraża głębokie powołanie swojego życia”. - Kobieta widzi człowieka sercem, niezależnie od różnych układów ideologicznych, czy politycznych. Widzi go w jego wielkości oraz ograniczeniach i stara się przyjść mu z pomocą – mówił kaznodzieja..

Ubolewał, że w Polsce niektóre media przyczyniają się „do reklamowania, propagowania i nagłaśniania postaw bardzo szkodliwych dla społeczeństwa i niezgodnych z geniuszem kobiety”. - Ostatnio w mediach lansuje się kobietę, która wprost mówi, że nie lubi dzieci, bez najmniejszego żalu i skruchy opowiada o dokonanych aborcjach, czyli zabójstwach popełnionych na niewinnych, bezbronnych i nienarodzonych swoich dzieciach. Wynoszenie na piedestał takich postaw to dawanie złego przykładu i wprowadzanie zamieszania wśród ludzi. W tym przypadku mamy do czynienia ze złem zgorszenia – stwierdził hierarcha.

- Natomiast media głoszące pochwałę geniuszu kobiety, otwarcie opowiadające się za życiem ludzkim broniąc je od momentu poczęcia aż do naturalnej śmierci, stawiające za wzór Matkę Polkę, która z trudem i miłością wychowuje dzieci, nie dostaje koncesji na nadawanie na multipleksie cyfrowym. Takim wartościowym mediom zamyka się usta. Takie postępowanie jest społecznie szkodliwe – wołał bp Kaszak.

Zaznaczył też, że „wrogie nastawienie do macierzyństwa i zniechęcanie kobiet do tego, by wydawały na świat potomstwo bardzo źle odbije się na Polakach”. Hipokryzją nazwał „nagłaśnianie i reklamowanie takiej postawy w sytuacji, kiedy struktura demograficzna polskiego społeczeństwa objawiająca się niedostateczną liczbą dzieci stwarza wszystkim Polakom bardzo poważne problemy”.

Zdaniem bp. Kaszaka, „jedynym rozwiązaniem i ratunkiem dla nas jest zachowywanie i przestrzeganie odwiecznych praw i zadań, także tych odnoszących się do małżeństwa i rodziny ustanowionych dla dobra ludzi przez kochającego nas Boga”.

Hasłem marcowego spotkania modlitewnego były słowa „Dziękujemy Ci kobieto za to, że jesteś kobietą… o powołaniu i posłannictwie kobiety w świecie współczesnym”. Modlitwę wstawienniczą w intencji rodzin i obrony życia człowieka przed obrazem św. Józefa Kaliskiego poprowadzili: ks. Łukasz Przybyła i ks. Szymon Rybak.

O geniuszu kobiety i jej powołaniu mówiła Monika Jędrzejewska ze Szczecina, żona Krzysztofa, od 21 lat i matka siedmiorga dzieci. Od 14 lat jest zaangażowana w Domowy Kościół. Prowadzi Centrum, które ma służyć rodzinie na różnych etapach jej rozwoju, a w jego ramach proponowana jest m.in. psychoterapia, szkoła rodzenia, profilaktyka depresji poporodowej, szkoła dla rodziców. Prelegentka stwierdziła, że pasją jej życia jest służba rodzinie. Wskazała, że w wychowaniu dzieci, a także w działalności na rzecz rodzin wspiera ją mocno małżonek. Dodała, że moc do wypełniania trudnych obowiązków oboje z mężem czerpią z codziennej Eucharystii.