In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 2 Lutego 2012

ks. Łukasz Przybyła

XVI Dzień Życia Konsekrowanego
- I czwartek miesiąca

„Życie konsekrowane darem dla Kościoła i znakiem dla świata. XVI Dzień Życia Konsekrowanego” – to temat, który zgromadził 2 lutego w Bazylice św. Józefa jego czcicieli z całej Polski oraz Siostry Zakonne z terenu naszej Diecezji.

Tradycyjnie o godzinie 17.00 wszystkich Pielgrzymów powitał gospodarz miejsca, Ksiądz Prałat Jacek Plota, Kustosz Sanktuarium, wprowadzając w charakter spotkania i podając jego program:

Gromadzimy się w zaciszu Polskiego Nazaretu w Święto Ofiarowania Pańskiego, zwane popularnie Świętem Matki Boskiej Gromnicznej. Święto to obchodzone jest na pamiątkę przyniesienia przez Maryję i św. Józefa Dzieciątka Jezus do Świątyni Jerozolimskiej. Dziś święcimy świece, tzw. gromnice, których płomień symbolizuje Jezusa – Światłość Świata.

Dzień ten 2 lutego 1997 r. został ustanowiony przez Papieża Jana Pawła II jako Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Nasze modlitwy i nasze myśli kierujemy do osób, które swoje życie poświęciły szczególnej służbie Bogu, Kościołowi i ludziom, wybierając drogę życia zakonnego w zgromadzeniach żeńskich lub męskich, aby poprzez ukryte życie wypraszać wiele łask Bożych dla świata. Naszą modlitwą podziękujmy im za służbę, pracę, działalność ewangelizacyjną i charytatywną.

W Sanktuarium Św. Józefa znajdują się relikwie wielu świętych Zakonników i Sióstr Zakonnych, którzy dorastali do świętości realizując swoje powołanie we Wspólnotach Zakonnych, a wielu z nich przyczyniło się do powstania nowych Zgromadzeń Zakonnych. Są to Św. Ojciec Pio,  Brat Andrzej z Kanady, Zygmunt Gorazdowski, Edmund Bojanowski oraz Siostry Zakonne Faustyna Kowalska, Franciszka Siedliska, Angela Truszkowska, Maria Merkert, Matka Teresa z Kalkuty, Bł. Męczenniczki z Nowogródka. Poprzez tak doniosłe wstawiennictwo zanosimy nasze modlitwy w intencji rodzin i obrony poczętego życia.

Dziś w Domu Św. Józefa w Kaliszu w sposób szczególny zgromadziły się Siostry Zakonne z różnych Zgromadzeń znajdujących się w naszej Diecezji, a temat dzisiejszego spotkania brzmi: „Życie konsekrowane  darem dla Kościoła i znakiem dla świata XVI Dzień Życia Konsekrowanego”.

Nabożeństwo adoracyjne w Kaplicy Cudownego Obrazu w intencji rodzin i obrony życia poprowadził Ks. Łukasz Przybyła i Siostry Zakonne z różnych Zgromadzeń. Całość Nabożeństwa można znaleźć TUTAJ.

W ramach konferencji świadectwo na temat „Wspólnoty życia konsekrowanego w służbie Bogu i rodzinom: modlitwą i pracą wspierają rodzinę w różnych okolicznościach jej funkcjonowania i życie na każdym etapie rozwoju” wygłosiły Siostra Ada – felicjanka, Siostra Xymena ze Zgromadzenia Sióstr Św. Dominika, Siostra Rafaela ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego, Siostra Alberta – elżbietanka, Siostra Ewa – salezjanka i Siostra Natalia ze Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy. Rozmowę poprowadził Ks. Prałat Leszek Szkopek, dyrektor Radia Rodzina.

Zgodnie ze zwyczajem Święta Ofiarowania Pańskiego na początku Eucharystii, której przewodniczył Biskup Kazimierz Gurda, biskup pomocniczy diecezji kieleckiej, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, odbyło się błogosławieństwo świec.

Ksiądz Biskup w Homilii przypomniał, że gromadzi nas dziś u św. Józefa modlitwa i wdzięczność zgromadzeniom zakonnym za ich pracę na różnych płaszczyznach życia: Modlitwą naszą obejmujemy dziś osoby życia konsekrowanego. Modlimy się o nowe powołania, aby nie zabrakło w naszych wspólnotach parafialnych braci i sióstr zakonnych należących do instytutów świeckich, zgromadzeń zakonnych, do stanów dziewic, wdów i pustelników. Nasze spotkanie tu jest przedłużeniem wdzięczności wielu ludzi, także Biskupów, któzy wyrazili ją w osobnym liście przeznaczonym na dzień dziesiejszy.

Następnie Ksiądz Biskup Kazimierz wniknął w głębię Święta Ofiarowania Pańskiego:

Maryja i Józef, wypełniając przepisy prawa mojżeszowego, przynoszą Jezusa do świątyni, by ofiarować Go Bogu. Doświadczyli interwencji Boga przekazanej im przez Aniołów. Nie wszystko rozumieją. Jednak ich życiem kieruje Bóg. Ich życie zostało związane z Dziecięciem, które przynoszą do świątyni. Rozumieją, że ten związek z Jezusem jest drogą ich życia, że nie mogą inaczej swego życia zrealizować. Ich doświadczenie to doświadczenie wiary i tym się z nami dzielą. To droga, dzięki której możemy trwać przy Jezusie. Jezus jest pierwszy i najważniejszy dla Maryi i Józefa. Czynią wszystko, aby im nie został zabrany. Tu należy postawić sobie pytanie o naszą troskę o obecność Jezusa w życiu. Jest to pytanie o wiarę w Niego. Świat ciągle czyha na życie Jezusa, chce Go wykluczyć z życia wierzących, chce aby chrześcijańskie rodziny żyły tak, jakby Jezusa nie było. To dotyka również osoby życia konsekrowanego i wprowadza niepokój.

Powołując się na Ojca Świętego Benedykta XVI, który dostrzegając niebezpieczeństwo kryzysu wiary w Jezusa zapowiada Rok Wiary, Ksiądz Biskup zaapelował: Trzeba nam baczyć na świadków wiary, na Maryję i Józefa, na świętych i błogosławionych, którzy wyrośli z naszej polskiej ziemi, na bł, Jana Pawła II, na założycieli zgromadzeń zakonnych i na świętych, którzy ze zgromadzeń zakonnych wyrośli. Dziękujemy za ich wiarę w Jezusa w świecie, który się gubi, który błądzi. Dziękujemy za ich świadectwo wierności, na którym może się oprzeć chrześcijańska rodzina.

Ksiądz Biskup ukazał także piękno życia innych dwóch bohaterów Słowa Bożego dnia dzisiejszego, Symeona i Anny. Ich życie również zostało związane z Jezusem. Symeon oczekiwał na spełnienie się zapowiedzi danej mu przez Ducha św., że nie umrze zanim nie ujrzy mesjasza. Podobnie Anna, przez długie lata wdowa, ona swe wdowieństwo ofiarowała Bogu, nie rozstawała się ze świątynią, służąc Bogu w postach i modlitwach dniem i nocą. Gdy ujrzała Józefa, Jezusa i Maryję mówiła o Jezusie wszystkim. Oni otrzymali łaskę wiary w Jezusa, łaskę ukazania Go jako Światłości świata i jako Zbawiciela. Przynosimy dziś świece, a zapalona świeca jest znakiem Światłości świata, który już nie musi trwać w ciemności, bo jest Chrystus który przychodzi na świat jako światło prawdy. My też mamy mówić o Jezusie jako o Światłości świata, mając w sobie łaskę wiary.

HOMILIA W CAŁOŚCI - TUTAJ

Przed błogosławieństwem siostry zakone, osoby życia konsekrowanego, odnowiły śłuby zakonne.

Ksiadz biskup Stanislaw Napierala, ordynariusz kaliski, podkreślił pod koniec Mszy Świętej, iż to dzięki posłudze Radia Maryja i Telewizji Trwam wielu ludzi mogło śledzić uroczystość w kaliskim Sanktuarium św. Józefa, patrona życia konsekrowanego. - Modlimy się dziś także w intencji Telewizji Trwam i Radia Maryja. Modlimy się, bo my, ludzie wierzący, jesteśmy głęboko przekonani, że gdy nie pomagają prośby, apele czy nawet protesty, Bóg może pomóc, On wszystko może - mówił Ksiądz Biskup Stanisław. Zwrócił się także do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o zmianę swojej decyzji. - Modlimy się za was, o światło. Modlimy się dla waszego dobra. Sami zobaczcie, orientacja przez was przyjęta jest po to, aby zlikwidować te katolickie media. Nic nowego! Ale swoją decyzją pośrednio dotkniecie Naród, katolików i niekatolików. Czy taki jest wasz zamiar? - pytał z wyrzutem. W reakcji na niesprawiedliwą decyzję KRRiT, zarzucał jej: - Godzicie w swój Naród, łamiecie prawo, a nawet Konstytucje.

Obecny na uroczystości o. Tadeusz Rydzyk CSsR, dyrektor Radia Maryja, podziękował wszystkim za modlitwę w intencji Telewizji Trwam, trudnych spraw z nią związanych. - Bez modlitwy nie dalibyśmy rady - podkreślil, dodając, że opór, który napotkała Telewizja Trwam, jest atakiem na katolikow. Jak zauważył o. Tadeusz Rydzyk, ów atak przejawia się w ignorancji wobec rodzin borykających się z brakiem mieszkań, pracy. Podziękował za solidarność z Telewizją Trwam, za zbieranie podpisów pod protestem, których jest już ponad milion. Zachęcił jednocześnie z optymizmem: - Trzeba walczyć o swoje.

Dzisiejsze spotkanie uświetnił swoim śpiewem Dziecięco-Młodzieżowy Chór Szkół Nazaretańskich oraz Chór Sióstr Nazaretanek pod dyrekcją Siostry Karen Trafankowskiej.

Pomimo dużego mrozu, na każdego z uczestników wspólnej modlitwy czekał ciepły posiłek.