In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 5 Stycznia 2012

I Czwartek Miesiąca, 5 stycznia 2012

„NIE TRAĆMY NADZIEI – BÓG JEST I KOCHA NAS. O fundamencie naszego budowania na progu nowego 2012 roku.” To temat pierwszego modlitewnego spotkania w Kaliskim Sanktuarium w Nowym 2012 Roku, 5 stycznia.

fot. Jan Derbiszewski

W kontekście pełnego nadziei okresu Bożego Narodzenia w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu zgromadzili się czciciele Opiekuna Zbawiciela z całej Polski. Przywitał ich Kustosz tego miejsca, Ksiądz Prałat Jacek Plota: Trwamy w radości Świąt Bożego Narodzenia. Boża Miłość – Syn Boży przychodzi na świat w rodzinie Maryi i Józefa, aby ubogacić nasze człowieczeństwo, wprowadzić w nasze życie promień Bożej Miłości i umocnić nadzieję.

Jutro będziemy świętować Uroczystość Objawienia Pańskiego – Święto Trzech Króli po wielu latach po raz drugi jako dzień wolny od pracy. Historia Trzech Mędrców jest symbolem drogi życiowej każdego człowieka szukającego Boga, podążającego za światłem wiary aby Go znaleźć i oddać Mu hołd.

fot. Dariusz Szyling

Okres Bożego Narodzenia to czas głębokiego odkrywania więzi z Bogiem, ale również czas dziękczynienia za dar życia. Dlatego rozważając te tajemnice, tak głęboko przenikające życie każdego z nas, gromadzimy się w „Polskim Nazarecie” u stóp Św. Rodziny Kaliskiej, aby zanosić nasze dziękczynienie i prośby w intencji poczętego życia i rodzin, szczególnie tych, którym jest ciężko. Pochylając się nad żłóbkiem, aby oddać pokłon narodzonemu Chrystusowi, zastanówmy się czym On może ubogacić nasze życie.

W duchu nadziei i pewności co do tego, że jest Bóg i On kocha nas wierni modlili się podczas nabożeństwa w Kaplicy Cudownego Obrazu o godzinie 17.00. Nabożeństwo w całości - TUTAJ.

Następnie świadectwo „ODKRYŁEM, ŻE BÓG MNIE KOCHA I TO PODTRZYMUJE MOJĄ NADZIEJĘ” wygłosił dr Przemysław Gąsiorek, mąż Magdaleny, która trzy lata temu odeszła do Pana, ojciec piątki dzieci, psycholog, pedagog, adiunkt w Zakładzie Pedagogiki na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Mszy Świętej koncelebrowanej o godzinie 18.00 przewodniczył Arcybiskup Stanisław Nowak, biskup senior archidiecezji częstochowskiej. Na początku Eucharystii pozdrowił wszystkich modlących się: „Poczytuję sobie za wielka łaskę, że tu jestem u św. Jozefa w pielgrzymce, błagając Go o pomoc. Z całego serca modlę się z wami i za was, w waszych intencjach najbardziej osobistych. Przynoszę pozdrowienie z Jasnej Góry od Matki Bożej. Ona, św. Józef a zwłaszcza Jezus – w nich cała nasza nadzieja! Dziękuje Księdzu Biskupowi Stanisławowi, że mnie zaprosił tutaj i pozdrawiam wszystkich wiernych z tej Diecezji, ze starego Kalisza, drogiego nam wszystkim. Pozdrawiam wszystkich radiosłuchaczy i widzów TV Trwam, pozdrawiam braci kapłanów na czele z biskupem Teofilem i wszystkich w uroczystość wielką objawienia się Chrystusa poganom. Już dzisiaj, w wigilię, czcimy Pana, który nam się objawił, który nam cały daje się w miłości.”

 

Ksiądz Arcybiskup wygłosił Homilię, którą w całości prezentujemy TUTAJ.

 

Pod koniec Mszy Świętej, po zawierzeniu sprawy życia i rodzin Świętemu Józefowi w Kaplicy Cudownego Obrazu, Ksiądz Biskup zaapelował do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o to, by umożliwiła w nowych rozporządzeniach nadawanie Telewizji Trwam na platformie Multiplex:

- Szanowny panie przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w Polsce, rado, wszyscy jej członkowie, z tego miejsca świętego i tak drogiego Polakom, z tego miejsca, które naznaczył obecnością swoją i działaniem św. Józef, wołam razem ze wszystkimi tu zgromadzonymi, dajcie miejsce Telewizji Trwam i Radiu Maryja. Na multipleksie musi się znaleźć miejsce - zaapelował ks. bp Stanisław Napierała, pasterz kaliski. Zaznaczył, że przy próbie odpowiedzi na pytanie, dlaczego nie przyznano miejsca na multipleksach naziemnej telewizji cyfrowej dla Telewizji Trwam, nasuwają się nurtujące i bardzo gnębiące myśli, iż może komuś zależy na tym, aby wartości przekazywane przez tę telewizję nie docierały do ludzi. Życie od poczęcia do naturalnej śmierci, małżeństwo jako sakramentalny związek mężczyzny i kobiety oraz oparta na nim rodzina, prawda, kultura, dziedzictwo naszego narodu to wartości, którym służą Telewizja Trwam i Radio Maryja. - Szanowni państwo w radzie, czy to są wartości, które miałyby być zamknięte dla Polaków? Przecież gdybyście nie dali miejsca na tym multipleksie Telewizji Trwam i Radiu Maryja, to uderzacie w setki tysięcy, w miliony Polaków w kraju i za granicą - mówił ks. bp Napierała. I pytał retorycznie: - Czy wolno? Czy nie byłaby to dyskryminacja? Czy nie byłoby to podeptanie wszelkich zasad sprawiedliwości, Konstytucji, demokracji, państwa prawa? Zwrócił się jednocześnie do KRRiT o podjęcie pozytywnej decyzji dla Telewizji Trwam i Radia Maryja. Po tych słowach w sanktuarium rozległy się gromkie brawa. Ksiądz biskup Napierała zwrócił uwagę, że brak jakiejkolwiek odpowiedzi na odwołanie od decyzji nie służy dobru ani Polski, ani Polaków, a rodzi jedynie niepokój. Odwołując się do słów, jakie do Radia Maryja przed miesiącem skierował Papież Benedykt XVI, pasterz kaliski pytał: - Jaki jeszcze większy autorytet jest potrzebny?
Ojciec Tadeusz Rydzyk CSsR, zabierając głos po Mszy Świętej, zwrócił uwagę, że brak miejsca dla Telewizji Trwam na multipleksach w konsekwencji oznaczałby jej wykluczenie. - Jedna, jedyna telewizja, która jest katolicka, utrzymywana przez Naród Polski, nie będzie praktycznie istnieć. Będzie ją mógł odbierać tylko ten, kto ma odbiornik satelitarny, a to nikły procent - mówił. Przypomniał, że o przyznaniu miejsca decyduje jedynie pięć osób, bo właśnie tylu członków liczy Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Zwrócił uwagę, że do dzisiaj nie ma żadnej odpowiedzi na złożone 23 sierpnia 2010 r. odwołanie. Prosił zebranych o gorącą modlitwę i działanie, dziękując równocześnie tym wszystkim, którzy podpisali się już pod pismami do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Podkreślił, że każdy podpis jest ważny.
Pierwsze w tym roku comiesięczne spotkanie kaliskie nawiązywało do hasła: "Nie traćmy nadziei - Bóg jest i kocha nas. O fundamencie naszego budowania na progu nowego, 2012 roku". Ksiądz arcybiskup Stanisław Nowak, biskup senior archidiecezji częstochowskiej, który przewodniczył Mszy św. w kaliskim sanktuarium, dodawał otuchy, wyrażając zachętę, by otworzyć serca na miłość Boga. - Wołamy: Święty Józefie, módl się za nami, bądź nam wzorem w obronie życia. Bóg chce podobnej wierności z naszej strony wobec Bożego prawa, jak tego pragnął od św. Józefa - mówił kaznodzieja. Nawoływał do podjęcia mocnego postanowienia bycia obrońcami życia, do radykalnego posłuszeństwa Bogu, zawierzenia Mu wielkiej nadziei. Podczas spotkania poruszające świadectwo obecności Boga w cierpieniu złożył Przemysław Gąsiorek, psycholog, doktor pedagogiki z UAM w Poznaniu, ojciec pięciorga dzieci, którego żona zmarła trzy lata temu.

 

Zauważono także dzisiaj osobę Księdza Biskupa Teofila Wilskiego, który w tych dniach obchodzi swoje imieniny. Złożono mu życzenia i wręczono kwiaty.

Dla wszystkich przygotowany był jak zawsze ciepły posiłek na placu przed Bazyliką.

RETRANSMISJA SPOTKANIA W CAŁOŚCI