In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 6 Października 2011

ks. Łukasz Przybyła

Październikowa modlitwa w intencji rodzin i obrony poczętego życia

Październikowe spotkanie modlitewne w intencji rodzin i obrony poczętego życia, które odbyło się 6 października, połączone było z IV Pielgrzymką Społeczności Akademickiej Wyższej Szkoły Kultury Medialnej i Społecznej w Toruniu i przebiegało w temacie: W poszukiwaniu prawdy - idziemy do Świętego Józefa.

Spotkanie rozpoczął tradycyjnie Kustosz Sanktuarium św. Józefa, który nakreślił w słowie wstępnym kontekst dzisiejszej modlitwy.

Galeria fotografiiNasze kolejne spotkanie modlitewne odbywa się w październiku – miesiącu szczególnej modlitwy różańcowej. W naszej Diecezji trwa peregrynacja Kopii Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Dla nas jest to czas szczególnej łaski, bo Matka Boża w swym Jasnogórskim Wizerunku w tych dniach przybyła do naszego miasta i nawiedza poszczególne jego Parafie.

W Kościele Powszechnym trwa Tydzień Miłosierdzia Bożego, a w nim wczoraj, 5 października, obchodziliśmy liturgiczne wspomnienie Św. Siostry Faustyny Kowalskiej – sekretarki i apostołki Bożego Miłosierdzia. Św. Siostra Faustyna jest obecna wśród nas w znaku swych relikwii, które znajdują się w naszym Sanktuarium. W tym dniu przypada także kolejna 31-sza rocznica święceń biskupich J.E.Ks.Biskupa Stanisława Napierały. Ekscelencjo, Boże Miłosierdzie było i jest wpisane w lata Twojej posługi biskupiej. Wielbiąc Boże Miłosierdzie, dziękujemy Bogu za dar Twojego powołania i służby biskupiej w Kościele, a szczególnie w Kościele Kaliskim, którego jesteś Pasterzem. Dziękujemy za te comiesięczne spotkania modlitewne, które są wyrazem Twojej troski o rodziny i poczęte życie. Polecamy w naszych modlitwach Bogu Wszechmogącemu przez wstawiennictwo Matki Bożej, Św. Józefa i Św. Siostry Faustyny osobę Księdza Biskupa Stanisława i dalsze lata Jego służby Kościołowi.

Trwając w dziękczynieniu za dar beatyfikacji Błogosławionego Jana Pawła II, który tu w Kaliszu 4 czerwca 1997 r. zawierzył Św. Józefowi obronę poczętego życia w Polsce i w świecie oraz wszystkie rodziny w naszej Ojczyźnie, będziemy w najbliższą niedzielę, 9 października, obchodzić XI dzień papieski pod hasłem Jan Paweł II – Człowiek Modlitwy.

Spełniając prośbę Bł. Jana Pawła II, aby modlić się za dwie wielkie wartości, jakimi są życie i rodzina, poraz kolejny gromadzimy się u stóp Św. Józefa na modlitewnym czuwaniu, a temat spotkania brzmi: „W poszukiwaniu prawdy - idziemy do Świętego Józefa – IV Pielgrzymka Społeczności Akademickiej Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.”

Nabożeństwo w Kaplicy Cudownego Obrazu poprowadził Rektor WSKSiM o. dr Krzysztof Bieliński CSsR wraz ze studentami. Podziwiamy w świętym Józefie niezwykłego człowieka, spoglądającego z ufnością i odwagą w przyszłość, nieidącego za własnymi planami, ale całkowicie ufającego Bogu, który otwiera czas zbawienia i zaprasza Józefa do czynnego w nim udziału poprzez "czuwanie nad ludzkim dorastaniem Jezusa, Syna Bożego" - mówił o. dr Krzysztof Bieliński. Tuż po nabożeństwie członkowie WSKSiM przedstawili program słowno-muzyczny w reżyserii Haliny Łabonarskiej: NIE LĘKAJCIE SIĘ - UWIERZCIE CHRYSTUSOWI!

Konferencję na temat Studia w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej podążaniem do prawdy drogą rozumu i wiary wygłosił Prof. dr hab. Piotr Jaroszyński – filozof, publicysta, nauczyciel akademicki kierownik Katedry Filozofii Kultury KUL, wykładowca w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Należy także do towarzystw filozoficznych w Polsce, w USA, we Włoszech i w Szwajcarii. Pełni funkcję prezesa Fundacji "Lubelska Szkoła Filozofii Chrześcijańskiej". Wchodzi on również w skład komitetu naukowego Powszechnej Encyklopedii Filozofii a także jest redaktorem naczelnym pisma "Człowiek w kulturze". Aktywnie działa na rzecz rozwoju kultury polskiej w ojczyźnie i licznych środowiskach polonijnych w świecie (USA, Kanada, Norwegia, Niemcy).

Konferencję w wersji AUDIO znajdziesz TUTAJ

Konferencję w wersji VIDEO znajdziesz TUTAJ

Eucharystii przewodniczył bp dr Marian Rojek – biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej, który wygłosił homilię do zebranych. Złączeni jednym duchem i tym samym pragnieniem, aby nasze rodziny były święte i by każde poczęte życie mogło się bezpiecznie rozwijać dzisiaj w I czwartek miesiąca w tym Józefowym Sanktuarium w sposób szczególny chcemy  uszanować waszego Patrona, który nad wami i nad ałą Polską rozciąga swoją szczególną opiekę - rozpoczął Ksiądz Biskup. Przez pokazanie tego, jak czuje się człowiek, którego zaufanie zostało zawiedzione, ukazał osobę św. Józefa i jego stan ducha w najtrudniejszych momentach swojego życia i decyzji, które musiał podjąć. Ksiądz Biskup przedstawił również trzy cechy świętojózefowe w oparciu o Mateuszowy obraz Opiekuna Zbawiciela.

Pierwszą Józefową cechą - to innych nie kompromitować. Ta cecha św. Józefa mogłaby nam pomóc szybciej zażegnać różnego rodzaju konflikty, zamiast rozdmuchiwać je na nowo. Wprowadzając tą cechę w swoje życie moglibyśmy uniknąć wiele nieporozumień.

Drugą cechą Józefową jest - innych ludzi ostrożnie oceniać, osądzać czy też wyrokować na ich temat. U nas wiele osądów i wyroków staje się niezmienialnym na jakąkolwiek koretkę uprzedzeniem do konkretnej osoby. Taką zasadą często posługują się różne przekazy medialne.

I trzecia cecha św. Józefa - w konkretnej sytuacji pozostać i wytrzymać wszystkie trudności. Tu ksiądz Biskup napomniał wielu ojców w naszej Ojczyźnie, którzy uciekli ze swojego miejsca, pozostawiając swoje żony i dzieci.

Św. Józef wcale nie mówi, że nam z tą cheą będzie łatwo wżyciu, nie, będzie nam trudno, czy my na jego wzó pozostaniemy przy Chrystusie, przy wartosciach chrześ i katolickich? A może kusi nas to, by jak niektórzy wyrzec siętrudnej i wymagającej wiary w Boga nie przyznawać siedo Koscioął Jezusa Chrystusa?

Przywołując powyższe zasady, Ksiądz Biskup podsumowując, powiedział: Święty Józef nie jest tematem dla współczesnych laickich mediów, gdyż cechy jego życia wydają sie niepozorne i może nie ważne. Jednak dla katolickich środków przekazu myślenie postępowanie i życie św. Józefa musi być zawsze wezwaniem i wskazywaniem do dojrzałości do pięknych postaw względem Boga i drugiego człowieka.

 

TEKST homilii Księdza Biskupa Mariana Rojka PUBLIKUJEMY TUTAJ

Za oprawę liturgiczną całości spotkania odpowiedzialna była młodzież studencka z WSKSiM w Toruniu, a za śpiew Chór Akademicki pod dyrekcją mgr Ireny Szczurko.

 

O tym wydarzeniu relacjonuje również RADIO MARYJA - TUTAJ

GALERIA ZDJĘC wykonanych przez fotografa WSKSiM - TUTAJ


O TYM WYDARZENIU PISAŁ RÓWNIEŻ KAI:

W każdy pierwszy czwartek miesiąca w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu wierni z całej Polski modlą się w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych. Spotkanie połączono z IV Pielgrzymką Społeczności Akademickiej Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Temat spotkania brzmiał: „W poszukiwaniu prawdy …idziemy do św. Józefa”.

Przybyłych na spotkanie pielgrzymów z całej Polski przywitał ks. prał. Jacek Plota, kustosz Sanktuarium św. Józefa. Modlitwę wstawienniczą w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych przed obrazem św. Józefa Kaliskiego poprowadził rektor WSKSiM o. dr Krzysztof Bieliński wraz ze studentami. Po nabożeństwie odbył się spektakl słowno-muzyczny pt. „Nie lękajcie się – uwierzcie Chrystusowi” w wykonaniu studentów pod kierunkiem Haliny Łabonarskiej. Konferencję na temat studiów w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej wygłosił prof. dr hab. Piotr Jaroszyński, filozof, publicysta, nauczyciel akademicki
kierownik Katedry Filozofii Kultury KUL, wykładowca w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Mszy św. przewodniczył bp Marian Rojek, biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej. W homilii hierarcha wskazał na trzy istotne właściwości św. Józefa, które są potrzebne każdemu człowiekowi w życiu osobistym, rodzinnym, społecznym i narodowym. Zaznaczył, że jedną z takich cech jest to, aby nie kompromitować ludzi. - Ta cecha św. Józefa mogłaby pomóc nam szybciej zażegnać różnego rodzaju konflikty, zamiast rozdmuchiwać je na nowo i robić z nich coraz więcej szumu i zamieszania. Wprowadzając tę cechę w moje osobiste i społeczne życie, w zawodową, medialną etykę dziennikarską moglibyśmy uniknąć wielu nieporozumień w naszych rodzinach, sąsiedztwach, parafiach oraz mocniej żyć błogosławieństwem pełnej prawdy w naszej ojczyźnie, w naszych zakładach pracy, szkołach, urzędach, uniwersytetach i przy okazjonalnych spotkaniach – mówił bp Rojek.

Podkreślił, że druga cecha św. Józefa to ostrożne ocenianie, osądzanie i wyrokowanie na temat ludzi. - U nas wygląda na to, że wiele osądów i wyroków staje się niezmiennym i zamkniętym na jakąkolwiek korektę uprzedzeniem w stosunku do jakiejś osoby. Jest to tym boleśniejsze, im bardziej taką zasadą posługują się powszechne środki społecznego przekazu nadając kłamstwu oblicze niepodważalnej prawdy – powiedział celebrans.

Dodał, że kolejny przymiot św. Józefa to wytrzymać wszystkie trudności w konkretnej sytuacji. Biskup stwierdził, że jest to cecha najtrudniejsza. - Wielu z nas doświadcza dzisiaj, że życie chrześcijanina wierzącego w parafii, w miejscu pracy, sąsiedztwie, klasie, telewizji jest wyśmiewane - powiedział. Bp Rojek zastanawiał się co będzie, gdy ludziom zabraknie odwagi przyznać się do Boga. - Co będzie, gdy ochrzczonym i bierzmowanym, gdy codziennie modlącym się i często przystępującym do Sakramentu Pojednania, gdy tym, którzy każdej niedzieli wraz ze swoją rodziną karmią się Ciałem Pana, tym, którzy są wierni sakramentowi małżeństwa i kierują się w życiu oraz pracy prawdą, czystością, uczciwością, miłością, zabraknie odwagi do tego, by się do Boga przyznawać za cenę upokorzenia, nawet materialnej straty i tak żyć, jak wskazują nam Boże i kościelne przykazania? – pytał hierarcha.

Wskazał, że niekiedy na obrazach św. Józef ukazywany jest z lampą w ręce. - On jest tym, który niesie Boże światło i nam dzisiaj to światło ukazuje. Troszczy się o to, by ono płonęło w naszych sumieniach, dlatego zachęca nas, byśmy tak jak on innych nie kompromitowali, byli gotowi własny osąd sprawy przemedytować i zmienić oraz wytrwale i cierpliwie pozostawali przy raz podjętych zadaniach życiowych nie uciekając przed tym co jest trudne – powiedział bp Rojek.

Ubolewał, że św. Józef nie jest tematem dla współczesnych laickich mediów, gdyż cechy jego osoby i życia wydają się dla tego świata takie niepozorne, może nawet dla nich nieważne. Dodał, że dla katolickich środków przekazu myślenie, postęp i życie św. Józefa musi być wezwaniem i wskazywaniem do dojrzałości, do pięknych postaw względem Boga i drugiego człowieka.

Pod koniec Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.

W przemówieniu bp Stanisław Napierała podkreślał, że październik to miesiąc inauguracji nowego roku akademickiego na naszych uczelniach. Wskazał, że u progu tego nowego roku profesorowie i studenci powinni sobie przypomnieć cel i zadania. Zaznaczył, że ideą uniwersytetu jest poszukiwanie prawdy o człowieku i równocześnie kształtowanie człowieczeństwa w studencie według prawdy. – Niestety, w naszych czasach ginie idea uniwersytetu i nastawienie idzie coraz bardziej na kształcenie zawodowe. Istnieje niebezpieczeństwo, że w tych wykształconych zabraknie człowieka. To przyszłe społeczeństwo złożone z takich ludzi będzie zbiorowiskiem indywidualistów i w tym się to społeczeństwo zadusi – przestrzegał biskup kaliski.


Małgorzata Pabis

Nasz Dziennik Piątek, 7 października 2011, Nr 234 (4165)

Czy na wzór św. Józefa pozostaniemy przy Chrystusie, przy wierze naszych Ojców i nie wyrzekniemy się jej za miskę soczewicy? Pytał o to wczoraj w Kaliszu ks. bp Marian Rojek, przemyski biskup pomocniczy, w czasie pierwszoczwartkowej modlitwy w intencji rodzin i obrony życia poczętego w sanktuarium św. Józefa. Na uroczystość przybyła IV Pielgrzymka Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.
Tematem spotkania były słowa: "W poszukiwaniu prawdy idziemy do świętego Józefa". W homilii ks. bp Rojek zwracał uwagę na trzy ważne cechy św. Józefa. Przypomniał, że opiekun Świętej Rodziny nigdy nikogo nie kompromitował, zawsze starał się ostrożnie oceniać ludzi i wyrokować na ich temat. Najważniejsze zaś było to, że w trudnej sytuacji nie wycofał się i pozostał wierny Maryi. Ksiądz biskup życzył każdemu Polakowi i wszystkim polskim rodzinom zapatrzenia się w św. Józefa i naśladowania go w jego cierpliwości i wierności.
Rektor Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, który przewodniczył akademickiej pielgrzymce, zwracał uwagę, że dziś konieczne jest zrobienie wszystkiego, by prawda Ewangelii głoszona dzięki nowym technologiom dotknęła serc wszystkich Polaków, nie tylko w Ojczyźnie, lecz także poza jej granicami. - Katolicy pracujący w mediach, a zwłaszcza media katolickie, mają możliwość szerzenia kultury życia poprzez odcięcie się od spisku na życie wszechobecnego w dzisiejszym świecie - mówił ksiądz rektor, deklarując, że właśnie takiej idei chcą służyć studenci jego uczelni. Społeczność akademicka zawierzyła się opiece św. Józefa.
Dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk mówił do zgromadzonych w sanktuarium św. Józefa o geotermii toruńskiej. - To jest cud, że to wszystko się udało - podkreślił redemptorysta. Dodał, że ciepła woda wydobywana w Toruniu może ogrzać 1/4 miasta, ok. 40 tysięcy mieszkańców oraz zdrowotne termy.


CAŁOŚĆ SPOTKANIA W WERSJI VIDEO