In Englisch In Italiano Auf Deutsch
Dom Pielgrzyma im. Św. Józefa
Dołącz do nas na Facebook'u

Sobota, 24 Września 2011

Ks. Łukasz Przybyła

XVI Ogólnopolska Pielgrzymka Civitas Christiana

24 września przedstawiciele władz statutowych oraz członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Civitas Christiana wzięli udział w corocznej pielgrzymce do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. XVI Ogólnopolska już pielgrzymka połączona była z XXVIII Ogólnopolskim Sejmikiem Rodzinnym, który odbywał się pod hasłem: „Rodzina po polsku. Zasady solidarności międzypokoleniowej”.
Pielgrzymkę rozpoczęto w Kościele Garnizonowym w Kaliszu o godzinie 10.00 wystąpieniem Urszuli Pilarskiej, Przewodniczącej Oddziału KSCCH w Kaliszu. Tu również wystapił Teatr Niepokojów Twórczych w programie zatytuowanym „Dialogi” wg dramatów Karola Wojtyły.

Galeria

O godzinie 12.00 w Sanktuarium sw. Józefa pielgrzymi uczetsniczyli w Mszy Świętej sprawowanej w intencji rodzin Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” pod przewodnictwem Księdza Biskupa Stanisława Napierał.

Tu do przybyłych pielgrzymów i gości zwrócił się na początku Mszy Świętej Kustosz Sanktuarium, ks. Prałat Jacek Plota, przypominając tradycje pielgrzymowania do św. Józefa Kaliskiego: "Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu nazywane często Polskim Nazaretem od czterech wieków gromadzi licznie pielgrzymów i czcicieli św. Józefa. Przybywają tutaj pielgrzymi z potrzeby serca, by polecić Sw. Józefowi potężnemu i skutecznemu orędnikowi swoje intencje, podziękowania i prośby osobiste, rodzinne, zawodowe, wspólnotowe. Przybywali tu po II wojnie światowej Księża byli więźniowie obozu koncentracyjnego w Dachau w pielgrzymkach wdzięczności i oni w tym czasie przyczynili się do znacznego rozsławienia naszego Sanktuarium. Ale ciągle przybywają nowe zorganizowane pielgrzymki." Następnie Ksiądz Kustosz powitał przybyłych pielgrzymów i gości: "Od szesnastu lat zapragnęło przybywać w pielgrzymce ogólnopolskiej Stowarzyszenie „Civitas Christiana” z zarządem głównym i poszczególnymi oddziałami okręgowymi i miejskimi na czele z Panem przewodniczącym Ziemowitem Gawskim. Wszystkich Was bardzo serdecznie witamy. Witam Was członkowie Stowarzyszenia i Wasze rodziny. Witam Oddział w Poznaniu z Panem Karolem, przewodniczącym Oddziału i Panem Bogusławem, dyrektorem tegoż Oddziału oraz Oddział Miejski w Kaliszu z Panią Przewodniczącą Urszulą Pilarską, którzy są organizatorami pielgrzymki."

Po zakończeniu Eucharystii słowo do przybyłych wygłosił Przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” Ziemowit Gawski.