In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 1 Września 2011

Wprowadzenie Relikwii
Bł. Jana Pawła II
do Kaliskiego Sanktuarium

VI Ogólnopolska Pielgrzymka
Rodziny Radia Maryja

Opracował: Ks. Łukasz Przybyła

I czwartek miesiąca, 1 września 2011

Temat spotkania: BŁOGOSŁAWIONY JANIE PAWLE II, MÓDL SIĘ ZA NAMI

Galeria

Program

  • godz. 17.10 - koncert Orkiestry Koncertowej "Victoria" parafii Matki Boskiej Zwycięskiej w Warszawie Rembertowie pod dyrekcją płk rez. Juliana KWIATKOWSKIEGO
  • godz. 17.25 - Konferencja "Błogosławiony Jan Paweł II - HOMILIA wygłoszona w Kaliszu, 4 czerwca 1997 roku (obszerne fragmenty - słowo + obraz wyświetlane na telebimie)
  • godz. 17.50 - Nabożeństwo do św. Józefa w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych
  • godz. 18:10 - Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem ks. bpa Józefa Zawitkowskiego - biskupa pomocniczego łowickiego. Podczas Mszy św. nastąpi uroczyste przekazanie Relikwii Błogosławionego Jana Pawła II na ręce Biskupa Kaliskiego Stanisława Napierały dla Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu.

Oprawę muzyczną podczas Mszy św. zapewniła Orkiestra Koncertowa "Victoria"parafii Matki Boskiej Zwycięskiej w Rembertowie.

Słowo powitania Kustosza Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, ks. Prałata Jacka Ploty

Jakże raduje się moje serce gdy widzę tylu pielgrzymów zgromadzonych w Domu Świętego Józefa. Przybyliście, aby złożyć Mu podziękowania za otrzymane łaski oraz powierzyć swoje biedy, troski, niepokoje, niepewność jutra i wszystko, z czym trzeba zmierzyć się każdego dnia. Ufam, że Św. Józef, wielki pośrednik i skuteczny Orędownik u Boga, we właściwy sobie sposób przyjdzie każdemu z pomocą.

Dzisiejsze nasze spotkanie modlitewne odbywa się w szczególnym czasie:

  • w naszej Diecezji trwa peregrynacja Kopii Cudownego Obrazu Matki Boskiej w Jej Jasnogórskim Wizerunku
  • dziś jest 1 września, obchodzimy 72 rocznicę wybuchu II wojny światowej
  • dziś też rozpoczyna się kolejny rok szkolny i katechetyczny.

Trwamy w dziękczynieniu Bogu za dar beatyfikacji Ojca Świętego Jana Pawła II, którego pontyfikat przepełniony był troską o rodziny i poczęte życie, a tu w Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu 4 czerwca 1997 r. zawierzył Świętemu Józefowi obronę poczętego życia w Polsce i na świecie oraz wszystkie rodziny w naszej Ojczyźnie. Zostawił nam wówczas swoisty testament, który realizujemy od siedmiu lat, spotykając się na modlitwie w I czwartki miesiąca ufni, że Błogosławiony Jan Paweł II oręduje za nami i błogosławi nam z Okna Domu Ojca.

Od dziś Błogosławiony Ojciec Święty Jan Paweł II będzie obecny wśród nas w sposób szczególny, bo na początku Eucharystii nastąpi uroczyste przekazanie Relikwii Błogosławionego Ojca Św. Jana Pawła II na ręce Biskupa Kaliskiego Stanisława Napierały dla Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu ofiarowane przez Jego Eminencję Ks. Kardynała Stanisława Dziwisza.

Temat dzisiejszego spotkania brzmi: „Błogosławiony Janie Pawle II, Módl się za nami - Uroczystość z przekazaniem Relikwii Błogosławionego Jana Pawła II dla Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu”.

Spotkanie rozpoczęło się koncertem Patriotycznym w wykonaniu Orkiestry Koncertowej „Viktoria” z Parafii Matki Boskiej Zwycięskiej w Warszawie Rembertowie pod dyrekcją płk. rez. Juliana Kwiatkowskiego z okazji 72 rocznicy wybuchu II wojny światowej.

W ramach konferencji usłyszymy i zobaczymy na telebimie obszerne fragmenty Homilii Błogosławionego Jana Pawła II wygłoszonej w Kaliszu 4 czerwca 1997r.

Następnie nabożeństwo w intencji rodzin i obrony poczętego życia w Kaplicy Cudownego Obrazu, wyświetlane także na telebimie, poprowadzą Ks. Łukasz Przybyła i Ks. Szymon Rybak, wikariusze naszej Parafii.

Centrum naszego spotkania jest Uroczysta Eucharystia, której będzie przewodniczył i wygłosi Słowo Boże J. E. Ks. Biskup Józef Zawitkowski, biskup pomocniczy diecezji łowickiej. Ekscelencjo serdecznie witamy w naszej wspólnocie i dziękujemy za przyjęcie zaproszenia.

Na początku Mszy Św. będzie uroczyste przekazanie Relikwii Bł. Jana Pawła II na ręce Biskupa Kaliskiego Stanisława Napierały dla Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu. W serce Najświętszej ofiary zostaną włączone wszystkie podziękowania i prośby przysłane i złożone przez wiernych.

Bardzo serdecznie witam obecnego wśród nas J. E. Ks. Biskupa Stanisława Napierałę, Biskupa Kaliskiego, który przed błogosławieństwem skieruje do nas swoje słowo.

Po końcowym błogosławieństwie wszyscy udamy się pod pomnik-figurę Bł. Jana Pawła II, gdzie zapalimy znicze.

ARTYKUŁY

Źródło: Nasz Dziennik, 2.IX.2011
Autor: Małgorzata Jędrzejczyk

"Kaliska Arka Ocalenia"

Święty Józef z Nazaretu, który uchronił Jezusa od okrucieństwa Heroda, staje w tej chwili przed nami jako wielki rzecznik obrony życia ludzkiego od chwili poczęcia aż do naturalnej śmierci. Te słowa wypowiedziane przez bł. Jana Pawła II w Kaliszu 4 czerwca 1997 roku wybrzmiały wczoraj z nową mocą w czasie szóstej już pielgrzymki Rodziny Radia Maryja do kaliskiego sanktuarium św. Józefa. Uroczystości połączone z dziękczynieniem za beatyfikację Papieża Polaka i przyjęciem jego relikwii wpisywały się w cykl comiesięcznych modlitw w intencji obrony życia i rodzin.

Gdy z sejmowych sal dochodzą pełne obaw wiadomości, że posłowie odrzucili projekt zakazujący aborcji, tak bardzo potrzebna jest znów gorąca modlitwa o ochronę każdego poczętego życia, za rodziny, o wrażliwość sumień tych, którzy stanowią prawa w naszej Ojczyźnie. Ksiądz biskup Józef Zawitkowski w poruszającej homilii wygłoszonej w czasie sprawowanej przed kaliskim sanktuarium Mszy św. przypomniał postać bł. Jana Pawła II, naszego wielkiego rodaka. Przypomniał jego walkę o odnowę moralną i duchową, walkę o wolność Polaków. - A Ojciec Święty widział daleko. Wiedział, że nie będziemy umieli żyć w danej i zadanej nam wolności. Bał się, że wolność zamienimy na swawolę, a ta prowadzić będzie do nowego zniewolenia, bo demokracja bez przykazań prowadzi do nowego totalitaryzmu. I stało się, mamy! - wołał łowicki biskup pomocniczy. Zwracał uwagę na to, jak bardzo zapomnieliśmy o testamencie pozostawionym nam przez Ojca Świętego. - Janie Pawle błogosławiony, jak wszystko się zmieniło. Bezbożni stanowią prawa - ubolewał ksiądz biskup.

Przypomniał też o sytuacji politycznej. - Jak nam brak króla, wodza i proroka, ale nawet z wyschniętych kości wzbudzi Bóg mocniejszego. I stanie on na współczesnych aeropagach jako świadek Boga i powie: To mówi Pan: nie zabijaj! Nikogo i nigdy. A wy dyskutujecie o aborcji, eutanazji, panowie w rękawiczkach, którzy uczyniliście z nienarodzonych największy holocaust w historii świata. Obrońcy życia czy barbarzyńcy? - pytał z wyrzutem. Ksiądz biskup zwrócił się do wszystkich, aby bronili życia. - Boję się ludzi bez sumienia. Boję się ludzi rozumnych, a bezbożnych barbarzyńców - stwierdził, nawiązując do słów Ojca Świętego, iż naród, który zabija własne dzieci, jest narodem bez przyszłości. - Będą wybory - wybierajcie! - mówił.
VI Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja do kaliskiego sanktuarium św. Józefa zgromadziła rzesze pątników pod hasłem: "Błogosławiony Janie Pawle II, módl się za nami!". Przybyłych witał ks. prałat Jacek Plota, proboszcz, kustosz sanktuarium św. Józefa. Z programem artystycznym w czasie spotkania pt. "W hołdzie Błogosławionemu Janowi Pawłowi II" wystąpiła Orkiestra "Victoria" z parafii Matki Bożej Zwycięskiej z Warszawy-Rembertowa. Na nowo i jakże aktualnie zabrzmiały słowa Ojca Świętego, które wygłosił w sanktuarium podczas pielgrzymki w 1997 roku. Wierni zgromadzeni na placu przy ołtarzu polowym na telebimie mogli znów zobaczyć Jana Pawła II i usłyszeć, że "Miarą cywilizacji - miarą uniwersalną, ponadczasową, obejmującą wszystkie kultury - jest jej stosunek do życia. Cywilizacja, która odrzuca bezbronnych, zasługuje na miano barbarzyńskiej". Jakże bardzo potrzebujemy osób, które w ławach sejmowych, w gabinetach lekarskich, w rodzinach odważnie i z miłością przyjmą testament cywilizacji życia pozostawiony przez Ojca Świętego.

Na zakończenie Mszy św. ordynariusz kaliski ks. bp Stanisław Napierała odczytał akt zawierzenia rodzin i poczętego życia św. Józefowi. Dziękował całej Rodzinie Radia Maryja za przybycie z różnych stron Polski. Wyraził uznanie o. Tadeuszowi Rydzykowi CSsR, dyrektorowi Radia Maryja, za podejmowane dzieła. Oby klimat, jaki przeżywamy tutaj, u św. Józefa, rozciągnął się na całą Ojczyznę - mówił pasterz kaliski.

- Bóg zapłać tym, którzy zorganizowali tę wspaniałą uroczystość - dziękował także o. Tadeusz Rydzyk. Dialogując z pielgrzymami, wzywał do modlitwy. - Trzeba, aby młodzież modliła się za rodziny, bo to młodzież jest przyszłością. Jaka rodzina, taki Naród, a Polskę uratuje rodzina - mówił.

 

 

Źródło: KAI

Tysiące pielgrzymów z całej Polski przybyło w czwartek wieczorem w ramach Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja, do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, aby modlić się w intencji życia poczętego i rodzin.

Spotkanie przebiegało pod hasłem „Błogosławiony Janie Pawle II módl się za nami”. Uczestnicy pielgrzymki wysłuchali fragmentów homilii Jana Pawła II wygłoszonej 4 czerwca 1997 r. w Kaliszu, a na telebimach mogli oglądać obraz z tej wizyty papieskiej. Przed obrazem św. Józefa modlono się w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych.

Na początku Mszy św., której przewodniczył Józef Zawitkowski, biskup pomocniczy diecezji łowickiej, nastąpiło przekazanie relikwii bł. Jana Pawła II ofiarowanych przez kard. Stanisława Dziwisza.

W homilii bp Zawitkowski podkreślał, że Jan Paweł II był wielkim obrońcą życia i godności człowieka. Ocenił przy tym, że Polacy zapomnieli o Papieżu i nie wypełniają jego testamentu. "Polacy mają krótką pamięć. Zapomnieliśmy Papieża, wielkiego obrońcę życia i godności człowieka. Janie Pawle błogosławiony jak się to wszystko w tej Polsce zmieniło. Teraz bezbożni stanowią prawa" - mówił.

Biskup ubolewał nad tym, że w Polsce nie broni się życia. "To mówi Pan: nie zabijaj nigdy i nikogo, a Wy dyskutujecie Panowie o aborcji i eutanazji. Wy, którzy uczyniliście z nienarodzonych największy holokaust w historii świata. Obrońcy życia jesteście, czy barbarzyńcy? Nie będę wyliczał polskich grzechów przeciwko życiu, bo się wstydzę św. Józefa i Matki Boskiej, wstydzę się bł. Papieża, którego krew stoi na ołtarzu" - wołał.

"Brońcie życia swoim życiem, brońcie każdego życia, brońcie choćby strzępów życia, bo rozdziobią nas kruki i wrony i będziemy szukać śladu człowieka na oskalpowanej ziemi – apelował bp Zawitkowski. – Boję się ludzi bez sumienia, boję się ludzi podłych, rozumnych, ale barbarzyńców. Pozwólcie nam uczciwie żyć, modlić się spokojnie i pracować aż do końca naszych sił" – mówił kaznodzieja.

Zaznaczył, że w Kaliszu w sposób szczególny brzmią słowa wypowiedziane przez Papieża w obronie życia. "Ciesz się Matko Polsko, tak piękne dzieci rodząca. Ale kiedy to się stanie? Kiedy naród zmądrzeje, kiedy Polacy zmądrzeją i zaczniemy walczyć miłością. Brońcie życia za cenę swojego życia" – apelował bp Zawitkowski.

Po komunii św. bp Stanisław Napierała zawierzył św. Józefowi życie nienarodzonych i rodziny, a także rządzących.

W swoim przemówieniu ordynariusz kaliski ubolewał, że we współczesnym świecie jest moda na życie bez Boga. "Nic nie zrobicie bez Boga. W każdym wieku próbują bez Boga, ale to się tak kończy, jak skończyło się w zeszłym wieku, tyle milionów ludzi zamordowanych. Nie wolno ciągle powtarzać tych samych błędów" – przestrzegał.

Bp Napierała zwrócił się też do parlamentarzystów, aby stanowili prawo zgodne z Bożymi przykazaniami. „Mamy obowiązek do Was zwracać się, abyście nie stanowili ustaw, które są przeciwko życiu. Dobrze, żeście odrzucili projekt, który dopuszczałby, że można zabijać ludzi do 12 tygodnia życia. To jest morderstwo” – podkreślił.

„Polacy nie wolno nam takich projektów popierać. Nie wolno takich ludzi wybierać. Wy macie pomóc człowiekowi, a nie zabijać, żeby rozwiązać jakieś inne problemy, a jak nie potraficie nie bierzcie władzy” – wołał ordynariusz diecezji kaliskiej.

„Trzeba się nawrócić. Nie wolno iść tą drogą cywilizacji śmierci, jak mówił Jan Paweł II. Trzeba to zmienić. Jest XXI wiek. Trzeba jakiegoś postępu, a nie wkraczać w ciemności sięgające do starożytności, bo przecież wtedy mordowano ludzi niepotrzebnych” – zaznaczył hierarcha.

Homilia wygłoszona podczas Mszy św. w intencji Rodzin i obrony życia poczętego w Kaliszu

Homilia w wersji tekstowej - TUTAJ

Przemówienia po Komunii Świętej