In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Niedziela, 1 Maja 2011

ks. Łuaksz Przybyła

1 maja
w Sanktuarium św. Józefa

1 maja, niedziela, to Święto Bożego Miłsierdzia i wiele powodów do wdzięczności Bogu za Jego dary oraz sposobów na ich okazanie.

Galeria

Od rana wszyscy żyją Beatyfikacją Jana Pawła II, którą w naszym Sanktuarium mogliśmy przeżywać, łącząc się duchowo z Rzymem za pośrednictwem transjmisji telewizyjnej w Parku za Bazyliką. Szczególnymi uczestnikami tej modlitwy i łączności z pielgrzymami w Wiecznym Mieście byli wierni, którzy dziś nawiedzili Sanktuarium sw. Józefa w Kaliszu. Przede wszystkim byli to członkowie i działacze XIX Ogólnopolskiej Pielgrzymki Robotników zorganiozowanej przez NSZZ „Solidarność” Regionu Wielkopolska Południowa i V Przedsiębiorców i Pracodawców. Pielgrzymi przybyli, aby uczicić św. Józefa, patrona ludzi pracy, w dniu jego liturgicznego wspomnienia, podczas któego modlimy się w intencji bezrobotnych.

Dla pielgrzymów, po zakończonej transmisji z Rzymu,  Eucharystię o godzinie 12.30 sprawował Delegat Biskupa Kaliskiego na tę uroczystość Ks. Prałat Jacek Plota, który przywitał u św. Józefa 22 Delegacje z całej Polski oraz okolicznościową VII Pielgrzymkę Rowerową Diecezji Kaliskiej.

POCZTY SZTANDAROWE

 1. Komisja Oddziałowa NSZZ „Solidarność” Elektrownia - Łaziska Górne
 2. NSZZ „Solidarność” Kopalni Węgla Kamiennego „Ziemowit” – Lędziny
 3. NSZZ „Solidarność”  - Opatówek
 4. NSZZ „Solidarność” – Pleszew
 5. NSZZ „Solidarność” Zakład Płyt Wiórowych Pfleiderer Propan -Wieruszów
 6. Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” Kopalnia Węgla Kamiennego „Sośnica – Makoszowy” – Gliwice
 7. NSZZ „Solidarność” – Stocznia Gdańska
 8. NSZZ „Solidarność” Zarząd Regionu Wielkopolska Południowa - Kalisz
 9. Międzyzakładowa Komisja NSZZ „Solidarność” SKAMO HALFEN – Nowe Skalmierzyce
 10.  NSZZ „Solidarność” Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego WSK -  Kalisz
 11. Komisja Zakładowa Fabryki Wyrobów Runowych „Runotex” -  Kalisz
 12. NSZZ „Solidarność” Komisja Zakładowa Nestle Polska S.A. Oddział Kalisz - Winiary
 13. NSZZ „Solidarność”  Zespół  Elektrowni „Adamów” Pątnów, Konin
 14. Międzyzakładowa Komisja NSZZ „Solidarność” – Ostrzeszów
 15. Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” Zakład Linii Kolejowych -Ostrów Wlkp.
 16. Koło emerytów NSZZ „ Solidarność” byłej Kopalni 1Maja – Wodzisław Śląski
 17. Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent”
 18. Cech Rzemiosł Różnych – Pajęczno
 19. Cech Rzemiosł Budowlanych i Różnych – Kalisz
 20. Bractwo Św. Józefa
 21. Związek Więźniów Politycznych i Represjonowanych okresu stalinowskiego – Zarząd Naczelny – Kalisz
 22. Komisja Zakładowa NSZZ Solidarność Jarocin – Zakład Przewozów Zakładowych Cargo

Władze Miasta Kalisza reprezentował Wiceprezydent Miasta Jacek Konopka, a Powiat Kaliski - Starosta Krzysztof Nosal.

Cel pielgrzymowania robotników i pracodawców jest wspólny. Podziękowanie za dar pracy a także modlitwa o polepszenie sytuacji w gospodarce.

Wszyscy pielgrzymi przybyli do Świętego Józefa, aby podziękować Mu za opiekę. "Prosimy też o godne warunki pracy i płacy" - powiedział Jarosław Walczak, zastępca "Solidarności" w południowej Wielkopolsce:"Tradycyjnie, jak co roku, przyjeżdżają tu pielgrzymi z całej Polski. Chcemy przede wszystkim podziękować Świętej Rodzinie z Józefem na czele za opiekę i zdrowie, a także za pracę, że ona w ogóle jest." Jerzy Owczarek, Kopalni Węgla Kamiennego Sośnica-Makoszowy: "Przyjeżdżamy tu od kilkunastu już lat modlić się za wszystkich ludzi pracy, o to aby mieli tę pracę i mieli za co godnie żyć. W tym roku będziemy też dziękować za beatyfikację Ojca Świętego." Jan Dembak, Kopalni Węgla Kamiennego Sośnica-Makoszowy: "Każdy z nas chyba to widzi, że żyje się coraz gorzej. Młodzi ludzie nie mają pracy, zarabiają grosze. Jest naprawdę ciężko. Dlatego będziemy się modlić, aby było lepiej." Wacław Stankiewicz Stocznia Gdańsk: "Będziemy modlić się łaski dla naszej Stoczni Gdańskiej, o jej rozwój i o to, aby przetrwała i funkcjonowała jak najdłużej. Tego dnia solidaryzujemy się ze wszystkimi zakładami o lepszy byt. My jesteśmy tu po raz pierwszy."

Wśród delegacji można było zobaczyć górników, pracowników zakładów spożywczych czy stoczniowców. Także tych z Gdańska, którzy do Kalisza przyjeżdżają od początku, czyli 19 lat: Modlimy się od błogosławieństwo dla naszej stoczni, by ciągle się rozwijała – mówił Wacław Synkiewicz – zawsze jesteśmy ze sztandarem tam, gdzie uważamy, że być musimy. Nasza delegacja pojechała do Rzymu na beatyfikacje. My przyjechaliśmy do świętego Józefa Kaliskiego patrona ludzi pracy.

Robotnicy cały czas podkreślali, że Święto Pracy w tym roku ma wymiar wyjątkowy właśnie ze względu na beatyfikację Papieża Polaka, która wypadła właśnie 1 maja: pokładamy nadzieję w naszym nowym błogosławionym, który zawsze odnosił się do ludzi pracy z ogromnym szacunkiem i zrozumieniem naszych problemów – dodał Jan Seter z Kalisza. Delegacje robotników, przedstawiciele władz miasta, powiatu i województwa po mszy złożyły kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II.

Centralnym punktem pielgrzymki była msza święta, odprawiona przez księdza Jacka Plotę, który w Słowie Bożym nawiązał do beatyfikacji Jana Pawła II i Jego encykliki poświęconej pracy ludzkiej. "Jakże wymowne jest to, że XIX pielgrzymka przypada w dniu beatyfikacji Jana Pawła II. Papież w swoim nauczaniu bardzo wiele miejsca poświęcił godności człowieka, a szczególnie poszanowaniu wszelkiej pracy ludzkiej i godnego za nią wynagrodzenia. W tym roku mija 30 lat od ogłoszenia przez Jana Pawła II jednej z encyklik, poświęconej m.i n. pracy ludzkiej. Publikacja ta powinna być kodeksem moralnym dla rządzących, bo jest kluczem do rozwiązywania problemów współczesnego świata, w tym bezrobocia." - mówił Ksiądz Prałat. W dniu święta ludzi pracy, które zbiega się z niesamowitym dla wszystkich Polaków przeżyciem nauki Papieża o szacunku i umiłowaniu pracy, która potrafi rozwiązywać wiele problemów i zapobiegać nieszczęściom zyskują dodatkowy wymiar.

Po Eucharystii delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze przy pomniku bł. Jana Pawła II.

Organizatorem uroczystości była Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność", Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców "Talent" oraz Zarząd Regionu Płd. Wielkopolska NSZZ ,,Solidarność'.

 

PROGRAM PIELGRZYMKI

Godz. 9.30 – złożenie przez delegację Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Wielkopolska Płd. wiązanek kwiatów na grobach ks. ks. Stefana Dzierżka (SJ) i Lucjana Andrzejczaka.
Godz. 10.00 – Bazylika św. Józefa – transmisja na żywo Mszy Świętej beatyfikacyjnej z Rzymu. Telebim będzie ustawiony z tyłu bazyliki od strony Parku.
Godz. 11.50 – Procesyjne wejście pocztów sztandarowych do Bazyliki św. Józefa.
Godz. 12.00 – Rozpoczęcie Mszy św. pod przewodnictwem delegata Biskupa Kaliskiego ks. dra Jacka Ploty.
Po Mszy św. przejście pod pomnik Sługi Bożego Jana Pawła II i złożenie wiązanek kwiatów oraz modlitwa dziękczynna za beatyfikację Ojca Świętego Jana Pawła II. Na zakończenie poczęstunek w „Gospodzie Nazaretańskiej” obok Bazyliki św. Józefa.

 

PISALI RÓWNIEŻ O TYM WYDARZENIU:

kalisz.naszemiasto.pl - TUTAJ

powiat.kalisz.pl - TUTAJ

glos.tv - TUTAJ

rc.fm - TUTAJ

rc.fm - TUTAJ

calisia.pl - TUTAJ

solidarnosc.kalisz.pl - TUTAJ