In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Wtorek, 15 Marca 2011

ks. Łukasz Przybyła

V Pielgrzymka Sióstr Maryi Niepokalanej

W szóstym Dniu Nowenny przed Odpustem ku czci św. Józefa, Kaliskie Sanktuarium nawiedziło po raz piąty blisko sto Sióstr Maryi Niepokalanej z  trzech polskich prowincji: katowickiej, wrocławskiej i branickiej.

Galeria

Siostry uczestniczyły w południowej Eucharystii i zanosiły modlitwy do św. Józefa we wszystkich ważnych intencjach Zgromadzenia.

Mszy Świętej o godzinie 12.00 przewodniczył i Słowo Boże wygłosił Kustosz Sanktuarium św. Józefa, ks. prałat Jacek Plota. W powitaniu Sióstr zwrócił uwagę na trwającą Nowennę przed Odpustem ku czci św. Józefa oraz na wzmożony w tych dniach ruch pielgrzymkowy, w który wpisują się również Siostry Maryi Niepokalanej. Ksiądz Prałat modlił się razem z koncelebransami o potrzebne łaski dla Zgromadzenia oraz opiekę św. Józefa nad rozwojem liczebnym i duchowym Sióstr oraz nad realizacją misji i posłannictwa Zgromadzenia w Kościele.

W homilii Ksiądz Prałat przypomniał, że "zaprosił nas tutaj św. Józef, aby uczyć się na tym świętym miejscu od Niego i aby coś stąd zaczerpnąć. A jest to możliwe, bo św. Józef hojnie daje proszącym i jest bardzo skuteczny w swoim orędownictwie."

Przypominając słowa św. Teresy Wielkiej, że "w niebie św. Józef raczej rozkazuje, niż prosi", Ksiądz Prałat przypomniał, że jest tak dzięki wielkiej wierze, jaką miał Cieśla z Nazaretu na ziemi: "Miała ona swe źródło już w tajemnicy zwiastowania. Kiedy bowiem ukazał mu się Anioł Pański i powiedział do niego: "Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło. Porodzi Syna, któremu nadasz imię Jezus" - Józef zgodził się na wszystko aktem wielkiej wiary. Jest ona tak wielka, że porównuje się ją z wiarą Abrahama. A dowodzą temu kolejne akty zgody Józefa na polecenia wydawane przez Anioła względem Śwętej Rodziny. Święty Józef czyni wszystko bez dyskusji, chociaż przecież trudno mu było to zrozumieć, ponieważ Jezus był Synem Bożym, był Bogiem, a Bóg może wszystko."

Kolejnym elementem, na który zwrócił uwagę Siostrom w  homilii Ksiądz Prałat były cechy, których mogą one uczyć się w Kaliskim Sanktuarium od św. Józefa. "Gdy popatrzymy na Obraz Świętej Rodziny, zauważymy Jezusa, który swoimi dłońmi wysuwa ręce Maryi i Józefa do ludzkości. Daje ich światu jako Orędowników, ale także daje ich po to, by świat ich naśladował." Siostry, trwając na modlitwie u św. Józefa, mogą uczyć się od św. Józefa milczenia na modlitwie i spełniania swego posłannictwa i misji w Kościele przez czyny na wzór św. Józefa. Mogą także uczyć się od niego sprawiedliwości i wiary oraz głębokiego posłuszeństwa Woli Bożej. "Przez to będziemy podobni w życiu do Ojca Niebieskiego, tak jak upodobniony do Niego został na obrazie św. Józef."

Po zakończonej Mszy Świętej Siostry odmówiły Litanię do św. Józefa, wzięły udział w Agapie w Auli św. Józefa w Domu Pielgrzyma i odmówiły Koronkę do Bożego Miłosierdzia w Kaplicy Cudownego Obrazu.

Pielgrzymka Sióstr Maryi Niepokalanej odbywa się regularnie od pięciu lat dzięki pomysłowi s. Marii Immakulaty, byłej Matki Prowincjalnej Prowinji Wrocławskiej i s. Klary, Kaliszanki, czcicielki św. Józefa. Dziś razem z Siotrami modliła się Radna Generalna, s. Teresa Skandy oraz Matki Prowincjalne: wrocławska - s. Joachima Kamińska, katowicka - s. Róża Muller i branicka - s. Aleksandra Czapior.