In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 3 Lutego 2011

Fot. Arleta Wencwel, Opiekun Diecezji Kaliskiej

Modlitwa w intencji rodzin
i obrony poczętego życia

Galeria

Bronimy życia u samego początku. O aborcji i in vitro – aspekty, o których mało się mówi. To temat lutowego spotkania modlitewnego w intencji rodzin i obrony poczętego życia w Kaliskim Sanktuarium św. Józefa. Konferencję:   Dlaczego jestem przeciw in vitro? wygłosił prof. Janusz Gadzinowski z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu a jednocześnie kierownik Katedry i Kliniki Neonatologii UM oraz Konsultant Wojewódzki ds. Neonatologii Województwa Wielkopolskiego. Eucharystii przewodniczył bp Stanisław Napierała Biskup Kaliski.

Całość artykułu z Opiekunie: TUTAJ.

Konferencja: "Dlaczego jestemprzeciw in vitro - TUTAJ

Homilia Biskupa Kaliskiego Stanisława Napierały: TUTAJ.


Piał o tym rówież

autor: Katarzyna Łakomiak

Zachwyt nad życiem

„Bronimy życia u samego początku. O aborcji i in vitro – aspekty, o których mało się mówi”.

Pod takim hasłem 3 lutego w bazylice św. Józefa w Kaliszu odbyło się tradycyjne pierwszoczwartkowe spotkanie w intencji rodzin i obrony życia poczętego. Witając przybyłych pielgrzymów, kustosz sanktuarium ks. prałat Jacek Plota wyraził radość z ogłoszenia daty beatyfikacji sługi Bożego Jana Pawła II. Przypomniał też, że właśnie w Kaliszu, na pl. św. Józefa 4 czerwca 1997 r., papież nauczał o poszanowaniu wartości życia. Podczas lutowego spotkania wszystkie sprawy odnoszące się do obrony życia zawierzono też wstawiennictwu św. Józefa. Wspólnie modlono się o przemianę „ludzkich sumień, szczególnie tych, którzy mają wpływ na decyzje naszego rządu, mogące zatwierdzić bądź odrzucić metodę in vitro, często nazywaną szansą na życie, za którą kryje się jednak zabijanie człowieka”.

Tam kryje się śmierć

Samo działanie metody in vitro i jej zgubne skutki dla powstającego w ten sposób życia ludzkiego przybliżył podczas wygłoszonej konferencji prof. Janusz Gadzinowski, kierownik Katedry i Kliniki Neonatologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, wypowiadając wobec niej swoje stanowcze „nie”. – Mniej więcej 95 proc. embrionów ginie w tym procesie. Musimy więc zrozumieć, że na jedno dziecko przypada kilkanaście uśmierconych. Jest to straszliwy bilans, którego zwykle nie bierze się pod uwagę – przekonywał profesor, podkreślając, że in vitro kreuje się w mediach jako dające życie i szczęście. – Oczywiście, że jest ona przyczyną radości niektórych małżonków, ale zawsze za tak poczętym życiem kryje się śmierć – zaznaczył prof. Gadzinowski. Jednocześnie wskazał na potrzebę zachwytu nad życiem, którego stwórcą jest Bóg, i bycia świadomym, że jego początek następuje w momencie zapłodnienia.

Krzywda i niegodziwość

Spotkanie zakończyła Eucharystia, której przewodniczył bp Stanisław Napierała. W homilii podkreślił on znaczenie prawa do życia przysługujące każdemu poczętemu dziecku „z faktu, że jest ono człowiekiem od początku swojego istnienia”. Natomiast odbieranie im życia przez dokonywanie aborcji nazwał „wykonywaniem na nich wyroków śmierci”. Jego zdaniem zwolennicy aborcji propagujący ją jako „rzekomą drogę do rozwiązania trudnych i złożonych problemów”, posługują się „nieprawdziwymi argumentami” i „grzeszą jednostronnością”, mówiąc jedynie o problemach kobiety – matki, a zupełnie pomijając dziecko. – Aborcja jest krzywdą i niesprawiedliwością, jaką państwa i społeczeństwa wyrządzają kobiecie – matce, zabijając nie tylko jej dziecko, ale również jej macierzyństwo – podsumował biskup kaliski. – Aborcja pozostanie zawsze ohydną zbrodnią – stwierdził.