In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Sobota, 18 Grudnia 2010

List
Kustosza Sanktuarium
na Boże Narodzenie 2010 r.

Tekst: Ks. Prałat Jacek Plota

Duchowa Rodzino Świętego Józefa Kaliskiego,
Drodzy Jego Czciciele

Bardzo gorąco i serdecznie pozdrawiam Was od tronu Świętego Józefa Kaliskiego, naszego wielkiego Patrona i Orędownika z Jego Sanktuarium zwanego „Polskim Nazaretem”, gdzie znajduje się Cudowny Obraz Świętej Rodziny, w którym szczególną cześć odbiera Święty Józef.

W Kościele przeżywamy czas Adwentu, czas radosnego oczekiwania na przyjście Boga w osobie Jezusa Chrystusa. Trwając w tej radości, rozważamy tajemnicę Wcielenia i Bożego Narodzenia, które wkrótce  będziemy świętować. Boże Narodzenie to święta tak bardzo rodzinne i takie polskie. Zawsze z okazji tych świąt piszę do Was list, informując o tym, czym żyje Sanktuarium i co ważnego wydarzyło się w ostatnim czasie. Jednak przede wszystkim Drodzy i Kochani Czciciele Świętego Józefa pragnę zapewnić, że Was i Wasze intencje nieustannie polecam przed Cudownym Obrazem Świętego Józefa codziennie po Mszy Św. oraz:

  • w każdą środę o godz. 1800  w nieustającej Nowennie
  • w sobotę o godz. 1200 we Mszy Św. sprawowanej w intencji ofiarodawcówn i czcicieli Świętego Józefa
  • w I-sze czwartki miesiąca podczas Mszy Św. w intencji rodzin i obrony życia transmitowanej przez Radio Maryja i Telewizję TRWAM.

Miniony rok był dla nas szczególny, bogaty w wydarzenia duchowe jak i osiągnięcia materialne.

Niewątpliwie największe wydarzenie, poprzedzone dziewięciomiesięcznym przygotowaniem, miało miejsce 11 września 2010 r. W tym dniu przybyła do naszego Sanktuarium w Cudownym Wizerunku - w Obrazie Nawiedzenia - Matka Boża, Pani Jasnogórska, która właśnie od Świętego Józefa rozpoczęta peregrynację do poszczególnych Parafii naszej Diecezji. Uroczystość ta zgromadziła kilkanaście tysięcy wiernych z całej Diecezji Kaliskiej, a także 32 arcybiskupów i biskupów, ponad 250 kapłanów. Uroczystej Eucharystii przewodniczył  Prymas Polski Ks. Abp Józef Kowalczyk. Był to czas szczególnej łaski i głębokich przeżyć duchowych, które na długo pozostaną  w naszych sercach, w naszej pamięci i na pewno przyniosą błogosławione owoce. Pragnę zaświadczyć, że do Świętego Józefa przybywa z wiarą w najróżniejszych intencjach coraz więcej pielgrzymów. Święty Józef, nasz potężny Patron i skuteczny Orędownik u Boga,  w sposób sobie właściwy nigdy nie pozostaje obojętny na nasze prośby, zaradzi każdej biedzie, przyjdzie z pomocą. Świadczą o tym liczne świadectwa otrzymanych łask, które są systematycznie spisywane w Księdze łask i cudów oraz liczne wota dziękczynne.

Dzięki opiece i wstawiennictwu Świętego Józefa oraz dzięki Waszym modlitwom i ofiarom przekazywanym na potrzeby naszego Sanktuarium udało się nam w tym roku całkowicie oddać do użytku pielgrzymów Dom Pielgrzyma, który oprócz bazy noclegowej  daje możliwość skorzystania ze smacznych posiłków i posiada własną nowocześnie wyposażoną pralnię. Udało się nam wykonać wymianę pokrycia dachowego nad całą Bazyliką. Było to ogromne przedsięwzięcie. W miejsce starego przeciekającego dachu została położona nowa blacha miedziana, która będzie służyła przez wiele, wiele lat.

Został również poddany renowacji zabytkowy „Graduał – Kodeks Prymasa Łaskiego” z XVI wieku, który posiada ogromną wartość historyczną. Wydaliśmy książkę autorstwa Ewy Andrzejewskiej pt. „Ks. Stanisław Józef Kłossowski /1726-1798/  Kustosz Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu”, ukazującą postać Ks. Kłossowskiego, Kustosza, który w znacznym stopniu przyczynił się do rozwoju kultu Św. Józefa w XVIII wieku.

Jednak przed nami stają wciąż nowe zadania. W najbliższym czasie zamierzamy rozpocząć prace remontowo-renowacjne osuszenie i izolacja Bazyliki,  wymianę górnych okien w Bazylice, konserwację i odnowienie zakrystii. Ufam, że i tym razem dzięki pomocy naszego Opiekuna Św. Józefa, Waszym modlitwom i materialnemu wsparciu będziemy mogli zrealizować te zadania.

Bardzo serdecznie dziękuję za modlitwę, za każdy przejaw dobroci z Waszej strony, za otrzymane listy, intencje mszalne i modlitewne, za każdą nawet najmniejszą ofiarę przekazaną na potrzeby naszego Sanktuarium. Zapewniam, że wszystkie składane przez Was ofiary w całości są przeznaczone na szerzenie kultu Św. Józefa i rozwój Sanktuarium.

W ostatnim czasie wiele nowych osób wyraziło pragnienie, że chce należeć do Duchowej Rodziny Świętego Józefa, być Jego Czcicielem i do tych wszystkich jest to mój pierwszy list. Dlatego pozwólcie, że po raz kolejny zaproszę Was wszystkich: „Idźcie do Józefa, On Wam dopomoże”. Powierzcie Mu swoje dziś i niepewność jutra, radości i troski, Wasze rodziny i całe Wasze życie oddajcie w Jego przemożną opiekę. Zaiste, Święty Józef jest skutecznym i potężnym Orędownikiem, patronem na nasze czasy.

Przypominam, że w naszym Sanktuarium można zamówić Msze Św. indywidualne, zbiorowe i wieczyste za zmarłych, jak i za żyjących. Można również przysłać intencje modlitewne na środową Nowennę, na Mszę Św. połączoną z Koronką do Bożego Miłosierdzia w każdy piątek o godz. 1500 oraz na I–szo czwartkowe nabożeństwo w intencji rodzin i obrony życia. 

Pragnę również przypomnieć, że zostaną odprawione dwie Nowenny 9-ciu Mszy Św. do Św. Józefa: od 10-18 marca 2011 r. przed Odpustem Św. Józefa Oblubieńca NMP, który przypada 19 marca oraz od 27 maja do 4 czerwca 2011 r. przed Odpustem Opieki Św. Józefa, który będzie obchodzony 5 czerwca 2011 r.  Jest to czas szczególnej łaski, dlatego zachęcam przekażcie Św. Józefowi swoje prośby, podziękujcie za otrzymane łaski. Każda zamówiona Msza Św. czy złożona intencja zostaje potwierdzona stosownym obrazkiem przesłanym na adres ofiarodawcy.

Można się z nami kontaktować nr tel. 62 757 58 22 , nr fax 62 767 51 70 lub pocztą elektroniczną e-mail: kancelaria@swietyjozef.kalisz.pl.

Sekretariat jest czynny od poniedziałku do soboty od godz. 800 do 1500 i tu można zgłaszać pielgrzymki, zamówić Msze Święte indywidualne i wieczyste, składać wota, świadectwa, prośby i podziękowania na Nowennę, zarezerwować nocleg w Domu Pielgrzyma oraz uzyskać wszelkie informacje.

Życzę Wam wszystkim radości głębokiej i pełnej, płynącej z Miłości, która objawiła się w Bożym Narodzeniu. Uwierzmy w tę Miłość, otwórzmy się na Jej przyjęcie, niech Ona napełni nas i nam towarzyszy  przez wszystkie dni roku 2011. Twórzmy Komunię z Bogiem i ludźmi.