In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Sobota, 9 Sierpnia 2008

Dla mnie żyć to Chrystus.
371 Piesza Kaliska Pielgrzymka
na Jasną Górę - wyruszyła...

Tekst: ks. Łukasz Przybyła

Od 371 lat sierpień jest szczególnym miesiącem dla mieszkańców Kalisza, ponieważ to właśnie w sierpniu na pielgrzymi szlak wyrusza najstarsza w Polsce o nieprzerwanej tradycji Piesza Pielgrzymka na Jasna Górę. Natomiast od 17 lat w kaliskie pielgrzymowanie wpisuje się pielgrzymka diecezjalna, którą stanowią grupy wychodzące z parafii kaliskich. Wśród nich jest GRUPA RÓŻOWO-NIEBIESKA, wyruszająca z Sanktuarium Świętego Józefa. Jej przewodnikiem po raz trzeci jest ks. Jarosław Powąska. Pomagają mu: dk. Waldemar Graczyk, dk. Maciej Borowicz, klerycy: Zbigniew, Grzegorz, Damian i Paweł. W grupie idzie również siostra służebniczka pleszewska Immakulata. Stroną muzyczną opiekują się siostry Karolina i Agnieszka, a służbą porządkową: Maciej, Adam, Jan, Maciej, Wiktor, Ptrycja i Paweł.

Galeria

Liczba pielgrzymów idących w grupie różowo-nebieskiej to ponad 120 osób.
Pielgrzymowanie rozpoczęło się od Eucharystii sprawowanej w Sanktuarium Św. Józefa o godzinie 6.00. Przewodniczył jej kierownik 371 Kaliskiej i 17 Diecezjalnej Pielgrzymki na Jasną Górę, ks. Robert Lewandowski. Po Mszy Świętej i chwili adoracji Najświętszego Sakramentu, na drogę pielgrzymowania, ks. prałat Jacek Plota odmówił w Kaplicy Cudownego Obrazu modlitwę w intencji pątników i im pobłogosławił.

Dla mnie żyć to Chrystus - pod takim hasłem zmierza tegoroczna 371 Kaliska i 17 Diecezjalna Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Hasło to zaczerpnięte z Listu Św. Pawła do Filipian bezpośrednio odnosi się do roku Św. Pawła, jaki w czerwcu ogłosił Ojciec Św. Benedykt XVI. Z tego też względu w grupie różowo-niebieskiej codziennie czytane są Listy Świętego Pawła w taki sposób, aby przed końcem pielgrzymowania pątnicy mogli zaznajomić się z ich całością. Czytaniu Listów towarzyszy codzienna modlitwa, nabożeństwa oraz różaniec i Koronka do Bożego Miłosierdzia.

Kaliska Pielgrzymka znana jest również z hasła: OD JÓZEFA DO MARYI - OD MARYI DO JÓZEFA. Stąd w grupie różowo-niebieskiej codziennie oddajemy cześć Opiekunowi Zbawiciela, odmawiając Litanię do św. Józefa i śpiewając pieśni ku Jego czci.

W tym roku po raz pierwszy pielgrzymka wyrusza na trasę 9 sierpnia, a nie jak do tej pory 10 sierpnia, i obejmuje odcinek z Kalisza do Głuszyny 34 km.

  • Drugi dzień 10 sierpnia - Głuszyna - Lututów 22 km
  • Trzeci dzień 11 sierpnia - Lututów - Wieluń 23 km
  • Czwarty dzień 12 sierpnia Wieluń - Krzepice 36 km
  • Piąty dzień 13 sierpnia Krzepice - Jasna Góra 38 km

Droga powrotna odbywa się tradycyjnie 4 dni.

Pielgrzymi szlak daje możliwość głębszego zamyślenia, popatrzenia w siebie, na swoje życie, a ponieważ w pielgrzymce zdecydowaną większość stanowią ludzie młodzi, stąd też stawiamy nacisk na ten etap ludzkiego życia, jakim jest odkrywanie, wybieranie, podejmowanie decyzji, które często niosą ze sobą konsekwencje na całe dalsze życie. Chcemy nauczyć się wybierać Chrystusa w naszym życiu, słuchać Jego słów i nimi żyć, aby w ten sposób hasło pielgrzymki stopniowo stawało się treścią naszego życia. Nie jest to łatwe, dlatego pielgrzymom towarzyszą Ojcowie Duchowni Pielgrzymki, ks. Sebastian Łagódka i ks. Bogumił Kempa.

Pielgrzymka to również wielki trud i wysiłek związany czasami z koniecznością pomocy drugiego człowieka, dlatego na pielgrzymim szlaku gwarantowana jest pielgrzymom profesjonalna opieka medyczna a lekarzem pielgrzymki jest pani doktor Elżbieta Kałuża-Maniewska, która wraz pielęgniarkami w oddanej służbie niesie pomoc cierpiącym pielgrzymom. Jest również wiele innych służb dbających między innymi o bezpieczeństwo pielgrzymów, zaplecze kulinarne, sanitarne i porządkowe. Wszyscy pielgrzymi na trasie mają zapewniony nocleg. Ale nade wszystko są oni w modlitwach osób zapisanych do grupy ZŁOTEJ - duchowo łączącej się z pielgrzymami zmierzającymi na Jasną Górę.