In English In Italiano Auf Deutsch
top
/ Home / Aktualności
Piątek, 4 Czerwca 2010

ks. Łukasz Przybyła

Boże Ciało

Dziś Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, czyli Boże Ciało. Dzień ten przypomina o żywej obecności Chrystusa w Eucharystii pod postaciami chleba i wina. Stąd na uroczystość wybrano czwartek, który jest dniem Jej ustanowienia.

Galeria

Nieodłącznym elementem świętowania jest procesja z Najświętszym Sakramentem do czterech ołtarzy symbolizujących cztery strony świata. Przy każdym z ołtarzy czytany jest fragment Pisma Świętego powiązany tematycznie z ustanowieniem Eucharystii. Centralna procesja Bożego Ciała wyruszyła z Katedry Kaliskiej o godz. 10.30 i przeszła ulicami: Kanonicką, Zamkową, pl. Jana Pawła II i pl. Św. Józefa, Kolegialną, Sukienniczą, Aleją Wolności i Śródmiejską. Przy ołtarzu pierwszym, który tradycyjnie znajduje się w przy Bazylice św. Józefa, ks. Jarosław Powąska, wikariusz, odśpiewał pierwszy fragment Ewangelii. Kolejne ołtarze znajdowały się przy kościele ojców Franciszkanów, na Złotym Rogu - parafia Świętej Rodziny, i na Rynku Głównym. Tu została odprawiona Msza Święta o godz. 12.00 pod przewodnictwem Księdza Biskupa Stanisława Napierały z udziałem księży neoprezbiterów Diecezji Kaliskiej.

Przygotowany przez Siostrę Zakchystiankę ołtarz przy Bazylice, z hasłem "Jest Bóg" - nawiązuje do przypomnienia, które właśnie w tych słowach kieruje niejednokrotnie i od lat do wiernych Pasterz Diecezji.

W procesji wzięli udział mieszkańcy miasta Kalisza, kapłani i siostry zakonne, księża neoprezbiterzy, klerycy z Seminarium Duchownego a także licznie reprezentowane przez sztandary i feretrony wspólnoty duszpasterskie z różnych parafii. Z Sanktuarium św. Józefa obecne były panie z koła Żywego Różańca, Apostolatu Maryjnego, Bractwo Świętego Józefa, ministranci, dzieci pierwszokomunijne sypiące kwiaty, młodzież oraz Chór Chłopięco-Męski Bazyliki Kaliskiej. Wśród kapłanów byli także wikariusze naszej parafii wraz ks. prałatem Jackiem Plotą.