In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Niedziela, 30 Maja 2010

Ks. Łukasz Przybyła

Odpust Opieki Świętego Józefa

Sanktuarium Świętego Józefa obochodziło 30 maja uroczyście doroczny Odpust Opieki Świętego Józefa. To patronalne święto Miasta Kalisza i Diecezji Kaliskiej, której Opiekunem i Patronem jest Święty Józef. Jest to jednocześnie powrót do wielowiekowej tradycji sięgającej korzeniami roku 1680.

Galeria

Wtedy to Karmelici otrzymali pozwolenie od Stolicy Apostolskiej na obchodzenie Święta Opieki Św. Józefa w trzecią niedzielę po Wielkanocy. Tu właśnie są  początki późniejszej uroczystości Opieki Św. Józefa, która była obchodzona ku czci Opiekuna Kościoła Powszechnego. W Kaliskim Sanktuarium również było obchodzone Święto Opieki Św. Józefa  w III-cią niedzielę po Wielkanocy.

W pierwszą rocznicę wizyty Jana Pawła II w Kaliskim Sanktuarium, 4 czerwca 1998 r., decyzją Biskupa Kaliskiego Stanisława Napierały Święto Opieki zostało przeniesione z III Niedzieli po Wielkanocy na I Niedzielę czerwca, aby połączyć wspomnienie kolejnej rocznicy nawiedzin Papieża Jana Pawła II w Sanktuarium Św. Józefa.

Tegoroczny odpust łączył się także z VIII Diecezjalną Pielgrzymką Rolników, Ogrodników i Sadowników do Sanktuarium św. Józefa. Obecni także byli wierni z parafii i diecezji, a przewodniczył ich modlitwie Pasterz Diecezji Biskup Stanisław Napierała, sprawując Mszę Świętą o godzinie. 12.00.

Wiernych w świątyni przywitał Kustosz Sanktuarium, ks. prałat Jacek Plota, wskazując na charakter i okoliczności święta oraz na dary, jakie w tym dniu zostały przygotowane na cześć Patrona Miasta Kalisza: "Odpust Opieki Świętego Józefa jest trzecim odpustem i świętem w naszym Sanktuarium, czczącym Św. Józefa; pierwsze to uroczystość 19 marca – Oblubieńca NMP, drugie to wspomnienie 1 maja Św. Józefa, robotnika i rzemieślnika. Dziś, w to święto, wspominamy Opiekę św. Józefa nad naszym Miastem od samego początku, kiedy Opatrzność Boża sprawiła, że Św. Józef tu, w Kaliskiej Kolegiacie, znalazł miejsce naznaczone Jego obecnością i działaniem. Opiekuje się naszym miastem, chroni Je, jak śpiewamy w pieśni na odsłonięcie „od klęsk i nieszczęć chroń nasz gród”. I chroni, przecież mogło być w czasie ostatniej powodzi bardzo źle – Śródmieście Kalisza jest położone bardzo nisko, ono jednak zostało ochronione, choć jakaś część mieszkańców ucierpiała z tego powodu. Widzą to władze miasta, radni i przybywają tu w dniu odpustu z pielgrzymką wdzięczności.

W to święto wspominamy także kolejną rocznicę wizyty Jana Pawła II w Kaliszu. To już 13 lat, jak papież modlił się w naszym Sanktuarium głównie za rodziny i obronę poczętego życia. Wypełniamy prośbę Jana Pawła II, żeby  tu się modlić za rodziny i poczęte życie, szczególnie w pierwsze czwartki miesiąca z udziałem Radia Maryja i Telewizji TRWAM od 6 lat.

Szczególnym darem będzie w tym roku kopia zabytkowego kielicha ofiarowanego przez Kazimierza Wielkiego w 1363 roku dla naszego Sanktuarium. Przeżywamy właśnie 700-cie urodzin Króla. Kielich cieszy się dużym zainteresowaniem wielu osób, instytucji naukowych i mediów jako cenna pamiątka związana z ostatnim królem z dynastii Piastów. Ze względów na wielką wartość historyczną nie używamy go w uroczystościach, klorzystał z niego jedynie Ojciec Święty Jan Paweł II, będąc w Kaliszu i Biskup Kaliski w czasie Mszy Św. pogrzebowej za Jana Pawła II. Dlatego postanowiliśmy wykonać jego replikę, by móc używać go w uroczystościach z udziałem Księdza Biskupa. Dziś po raz pierwszy użyje ten kielich i jednocześnie pobłogosławi Biskup Kaliski. Dziękujemy rodzinie, która ufundowała replikę kielicha Kazimierza Wielkiego oraz dzieciom I Komunijnym, które się do tego dzieła częściowo dołożyły.

Kolejną naszą radością jest inwestycja wymiany dachu nad Bazyliką na miedziany dzięki wsparciu i pomocy Miasta Kalisza, za którą to pomoc dziś, tutaj, bardzo serdecznie dziękuję Panu Prezydentowi i Radzie Miasta. 

Inny dar to publikacja utworów, głównie poezji, o Świętym Józefie i naszej Bazylice. To pokłosie organizowanego w tym roku Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Redemptoris Custos”. Dziś zostaną wręczone nagrody i wyróźnienia na zakończenie Mszy Świętej przez Księdza Biskupa, Pana Prezydenta i Dyrektora Biblioteki Miejskiej w Kaliszu. Publikację można będzie dziś nabyć w sklepiku sanktuaryjnym."

Na doroczny Odpust Opieki św. Józefa przybyły władze miasta i powiatu oraz parlamentarzyści z regionu. Z racji rozstrzygnięcia wspomnianego wyżej konkursu obecny był również prof. dr hab. Tomasz Pokrzywniak, dziekan Wydziału Filologii Polskiej i klasycznej UAM – przewodniczący jury konkursu poetyckiego, członkowie jury, a także nagrodzeni laureaci. Przybyli także pielgrzymi z Zagorzynka w Kaliszu oraz rowerami parafianie z Liskowa.

Śpiewem litrugię ubogaciły: Towarzystwo Śpiewacze „Lira” przy Parafii Św. Gotarda w Kaliszu pod dyrekcją Józefa Czerniaka oraz chór konkatedralny Św. Grzegorza  z Parafii Św. Stanisława BM w Ostrowie Wlkp. pod dyrekcją Magdaleny Nowickiej.

Po zakończonej Eucharystii uczestnicy Odpustu przeszli pod pomnik Jana Pawła II, przy którym złożono kwiaty, modląc się o wyniesienie Papieża Polaka na ołtarze.

Pisano o tym wydarzeniu również TUTAJ