In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 6 Maja 2010

Małgorzata Pabis
Źródło: Radio Maryja

Modlitwa za rodziny emigracyjne

Tradycyjna pierwszoczwartkowa modlitwa w obronie dzieci poczętych i polskich rodzin w sanktuarium św. Józefa w Kaliszu w sposób szczególny poświęcona była wczoraj problemowi emigracji. Zebrani mogli wysłuchać wielu świadectw tych, którzy żyją poza Polską, a także konferencji "Szanse i zagrożenia w życiu rodzin emigracyjnych" przedstawioną przez s. Małgorzatę Michnę MChr.

Głównym punktem czuwania była Msza Święta, której przewodniczył ks. bp Teofil Wilski, biskup pomocniczy diecezji kaliskiej. W homilii ks. Wiesław Wójcik TChr, dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego i moderator krajowy Ruchu Apostolatu Emigracyjnego przy Towarzystwie Chrystusowym dla Polonii Zagranicznej w Poznaniu przypomniał, że maj w sposób szczególny poświęcony jest Matce Bożej. - Przychodzimy do Maryi i mówimy Jej o tym wszystkim, co przeżywaliśmy w ostatnim czasie i wciąż przeżywamy. Wciąż mamy wielkie narodowe rekolekcje. Smutek, żal, żałoba pojawiają się wszędzie, gdzie biją polskie serca. Ta tragedia zjednoczyła Polaków i środowiska polonijne - mówił. Podkreślił, że tak wielki ból, tak wielka modlitwa musi zrodzić dobro i nową jakość życia. - Dlatego wciąż czekamy na wszystkie wyjaśnienia, ekspertyzy i całą prawdą o tej tragedii - podkreślił ks. Wójcik.

Kaznodzieja przypomniał słowa Jana Pawła II: "Nie lękajcie się!", i powiedział, że w obecnym czasie są one w szczególny sposób skierowane do tych, których dotyczy problem emigracji. Kapłan podkreślił, że właśnie ci, którzy żyją poza Ojczyzną, w sposób szczególny powinni trwać blisko Pana Jezusa i szukać pozytywnych wzorców, a te można znaleźć właśnie w Kaliszu, w Świętej Rodzinie. - Święta Rodzina jest ikoną wszystkich rodzin, ale zwłaszcza tych emigrujących. Oni zawsze byli razem, zawsze blisko siebie, zawsze przytuleni, zjednoczeni. Nigdy się nie rozdzielali i dlatego trwali w radościach i w przeciwnościach - wskazywał.
Po Mszy św. został odmówiony akt poświęcenia się św. Józefowi.

ŹRÓDŁO: KATOLICKA AGENCJA INFORMACYJNA

W każdy pierwszy czwartek miesiąca w sanktuarium św. Józefa w Kaliszu wierni z całej Polski modlą się w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych. Tym razem - 6 maja - temat spotkania brzmiał: ,,Rodzina emigracyjna świadkiem Miłości w świecie. O szansach i zagrożeniach związanych z emigracją".
Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Teofil Wilski. Homilię wygłosił ks. Wiesław Wójcik, dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego i moderator krajowy Ruchu Apostolatu Emigracyjnego przy Towarzystwie Chrystusowym dla Polonii Zagranicznej w Poznaniu. Kaznodzieja odwołał się do katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem i wskazał, że modlitwa zjednoczyła Polaków. - Z każdej ofiary, z każdego cierpienia musi zrodzić się dobro i nowa jakość życia, dlatego wciąż czekamy na całą prawdę o tej tragedii - powiedział.

Skupił się na rodzinach przebywających na emigracji, a także tych rozdzielonych przez wyjazd z kraju za pracą. Podkreślił, że Święta Rodzina jest wzorcem dla wszystkich rodzin. - Maryja i Józef emigrujący do Egiptu, zawsze byli razem, zawsze blisko siebie, zawsze przytuleni do siebie i dlatego trwali, bo byli razem w radościach życiach i w wielu trudnościach. Święta Rodzina jest przykładem i podporą dla wszystkich migrantów niezależnie od wieku i narodowości, dla wszystkich uchodźców, których prześladowania zmuszają do opuszczenia ojczyzny - mówił.

Zachęcał do modlitwy za rodziny szczególnie te rozdzielone przez emigrację. Kazanie zakończył słowami prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, które wygłosił na Zjeździe Gnieźnieńskim w marcu, a odnoszące się do rodziny. Prezydent mówił wówczas, że rodzina jest nadzieją Europy, a misja ukazywania przez Polaków wartości rodziny jest szczególnie ważna. Pod koniec Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli św. Józefowi wszystkie rodziny.

Biskup kaliski Stanisław Napierała przekazał na ręce kustosza Sanktuarium św. Józefa ks. prał. Jacka Ploty księgę upamiętniającą kapłanów, którzy zginęli z rąk hitlerowców w czasie II wojny światowej, a także księży, którzy zostali skazani na śmierć przez reżim komunistyczny w czasie wojny i po jej zakończeniu. W księdze można znaleźć prawie 3 tysiące takich nazwisk. Dodał, że oryginał został złożony 1 maja na Jasnej Górze.

Ordynariusz diecezji kaliskiej przypomniał, że 8 maja bp Teofil Wilski będzie obchodził 15-lecie sakry biskupiej, a potem 50-lecie kapłaństwa. Złożył także życzenia obecnemu w Kaliszu o. Tadeuszowi Rydzykowi, dyrektorowi Radia Maryja i Telewizji Trwam, który w dniu 3 maja ukończył 65 lat. Ubolewał, że 80 proc. mediów jest w rękach obcych i zaznaczył, że bardzo ważne jest, aby istniały w Polsce niezależne media. Wyraził o. Rydzykowi słowa uznania za dzieła, które stworzył, a przede wszystkim za Radio Maryja. - Zdajemy sobie sprawę, że wszyscy winniśmy to radio popierać, wspomagać, a gdyby przyszła potrzeba, to bronić do końca - powiedział biskup kaliski.

Więcej także TUTAJ