In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Wtorek, 13 Kwietnia 2010

Ks. Łukasz Przybyła

Kalisz - w hołdzie ofiarom w Smoleńsku

Wtorek, 13 kwietnia... czwarty dzień Żałoby Narodowej po katastrofie lotniczej w Smoleńsku. Kalisz uczcił ofiary tej tragedii uroczystą Nadzwyczajną Żałobną Sesją Rady Miejskiej. Nadzwyczajne posiedzenie rozpoczęło się w Sali Recepcyjnej Kaliskiego Ratusza o godzinie 17. Po jego zakończeniu, nastąpił przemarsz do Bazyliki Św. Józefa Głównym Rynkiem, ul. Kolegialną i Pl. św. Józefa.

Galeria

W Sanktuarium św. Józefa o godzinie 18 odprawiona została uroczysta Eucharystia w intencji śp. Lecha Kaczyńskiego, Prezydenta RP, Jego Małżonki i osób towarzyszących Mu na uroczystość 70-tej rocznicy Zbrodni Katyńskiej, ofiar tragicznej katastrofy samolotowej.

Hołd zmarłym oddały wszystkie kaliskie instytucje, szkoły i uczelnie reprezentowane na sesji i w Bazylice Kaliskiej przez Poczty Sztandarowe i swoich przedstawicieli. Obecna była cała Rada Miejska, wszyscy Prezydenci i pracownicy Starostwa Powiatowego. Bazylika po brzegi wypełniła się Kaliszanami i kapłanami, którzy przyszli modlić się za zmarłych w minioną sobotę.

Mszy Świętej przewodniczył Biskup Kaliski Stanisław Napierała, który również wygłosił homilię. Zaznaczył w niej, że w tych dniach Polska przeżywa swoiste Rekolekcje Narodowe i najważniejsze jest to, że w tych dniach wszyscy Polacy są razem, że nie liczą się poglądy, podziały na partie - wszyscy są razem. W obliczu tej tragedii zadajemy sobie w tych dniach pytanie "Co robić?" Ksiądz Biskup przywołuje jako odpowiedź słowa Jezusa z dzisiejszej Ewangelii: "Musicie się powtórnie narodzić." Co to znaczy? Wszyscy wiemy, że musimy z tego trudnego doświadczenia wyjść. Ale nie w przygnębieniu, rozbiciu, tylko jako ludzie, którzy mają świadomość tego, że trzeba rozpocząć na nowo. Świadomi tego, że popełniliśmy błędy, musimy stać się teraz bardziej dojrzali. Także media mają zacząć służyć budowaniu dobra, a nie gnębieniu i wyszydzaniu! Ksiądz Biskup zaznaczył, że musimy teraz osiągnąć tę dojrzałość, by zacząć wreszcie samodzielnie myśleć, by żyć w prawdzie. Dlatego "trzeba się nam powtórnie narodzić."

Niektórzy w tą odmianę mogą wątpić. Tym Ksiądz Biskup odpowiada - owszem, jesteśmy niedoskonali, ale doskonałość polega na dążeniu do doskonałości, wbrew porażkom i przegranym. Dążenie to daje człowiekowi siłę wewnętrzną i przez to nie złamie się później. Musimy być lepsi - apelował Biskup Kaliski - możemy patrzeć na siebie jako na Polaków, synów i córy tej samej ziemi!

Następnie Ksiądz Biskup przywołał fragment z Liturgii Wielkiej Soboty, słowa dziś szczególnie robiące wielkie wrażenie: "O, jak niepojęta jest Twoja miłość: aby wykupić niewolnika, wydałeś swego Syna. O, zaiste konieczny był grzech Adama, który został zgładzony śmiercią Chrystusa! O, szczęśliwa wina, skoro ją zgładził tak wielki Odkupiciel!" W tygodniu Rekolekcji Narodowych słowa te niezwykle korespondują z tym, co przeżywamy. Ta tragedia sprawia, że wreszcie zauważamy w ludziach, którzy zginęli, dobro, że to byli wspaniali ludzie, mający talenty, że kochali Ojczyznę. Zaczynamy widzieć prawdę i zaczynamy być dumni z tych ludzi.

I jeszcze jedna myśl Biskupa Kaliskiego. Człowiek potrzebuje Boga, na prawdę potrzebuje Boga. W tych dniach wszyscy na swój sposób modlimy się. I ta modlitwa stanowi istotny element naszej tragedii i naszego odradzania się. I w tym miejscu właśnie spotykamy Boga i zaczyna do nas docierać, że nie samym chlebem żyje człowiek, ale że ma w sobie dusze a ona potrzebuje Boga.

Po zakończonej Mszy Świętej odprawiony został Różaniec Fatimski w intencji zmarłych w sobotniej katastrofie w Smoleńsku.