In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Sobota, 3 Kwietnia 2010

Ks. Prałat Jacek Plota, Ks. Łukasz Przybyła

TRIDUUM PASCHALNE

Rozpoczęliśmy Święte Triduum Paschalne. W Roku Kapłańskim w sposób szczególny gromadzimy się wokół Chrystusa Pana, jak umiłowani  uczniowie na Ostatniej Wieczerzy. Uczestniczymy w tych samych wydarzeniach. Ten sam Jezus Chrystus zaprasza nas do wspólnego stołu. Wziął chleb i wino, i przemienił je w Swoje Ciało i Krew, aby nas nakarmić. Uczynił to wszystko z miłości ku nam.

Galeria

W Wielki Czwartek Chrystus ustanowił dwa sakramenty: Eucharystię i Kapłaństwo. Zobowiązał nas też do wzajemnej miłości. Zostawił nam wymowny przykład: umywając nogi swoim uczniom kazał nam kierować się w życiu tą samą zasadą miłości. „To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali jak Ja was umiłowałem”. Eucharystia, kapłaństwo i nowe przykazanie miłości! Oto jest żywa pamiątka, którą kontemplujemy  w Wielki Czwartek.

Wielki Czwartek to również pierwszy czwartek miesiąca, a w naszym Sanktuarium dzień modlitwy za rodziny i w obronie poczętego życia. Tu przed trzynastu laty Sługa Boży Jan Paweł II mówił : „Ani na chwilę nie zapominajcie, jak wielką wartością jest rodzina i życie”. W Wielki Piątek przypada piąta rocznica przejścia do Domu Ojca Sługi Bożego Jana Pawła II, w Czartek w sposób szczególny modliliśmy się się o rychłe wyniesienie Go do chwały ołtarzy.

Centralnym punktem Wielkiego Czwartku była Eucharystia koncelebrowana przez wszystkich zebranych w Sanktuarium kapłanów pod przewodnictwem Biskupa Stanisława Napierały, Pasterza Kościoła Kaliskiego, który wygłosił  Słowo Boże a po Komunii Świętej zawierzył rodziny i kapłanów Świętemu Józefowi. Obecni z nami byli także  o. Tadeusz Rydzyk, Dyrektor Radia Maryja i Telewizji TRWAM, o. Benedykt i o. Grzegorz, 24 kapłanów z Diecezji Kaliskiej, Siostry Zakonne, Bractwo Św. Józefa, ministranci,  dzieci z Papieskiego Koła Misyjnego i inne wspólnoty.

Triduum Paschalne śpiewem ubogacił Chór Chłopięco-Męski Bazyliki Kaliskiej pod dyrekcją Marka Łakomego.

„Boże, który obdarzyłeś nas królewskim kapłaństwem, spraw, prosimy, abyśmy –  jak Święty Józef, który na to zasłużył, by dotykać i nosić z szacunkiem w swych ramionach Jednorodzonego Syna Twojego, zrodzonego z Dziewicy Maryi – tak i my mieli łaskę służyć przy twoich ołtarzach w czystości serca i niewinności postępowania, abyśmy dzisiaj przyjęli Przenajświętsze Ciało i Krew Twojego Syna i zasłużyli na wieczną nagrodę w przyszłym świecie. Amen.” Tę modlitwę do Św. Józefa przypomniał nam Sługa Boży Jan Paweł II tu w Sanktuarium 4 czerwca 1997r.

Liturgii Wielkiego Piątku natomiast przewodniczył ks. Robert Lewandowski, wikariusz parafii. Po zakończonej Liturgii wierni mogli adorować Ciało Chrystusa w Grobie do godzinny 22.00.

Ciemnica i Grób Pański

Składamy szczególne wyrazy wdzięczności zakrystiance, s. Irenie Okoń, która przygotowała na czas Triduum Paschalnego wystrój naszego Sanktuarium. Przede wszystkim dziękujemy za piękną Ciemnicę i Grób Pański przyozdobione kwiatami. Dzięki bogactwu znaków i symboli miejsca te zachęcają nas wszystkich do kontemplacji i modlitwy przed wystawionym w Grobie Chrystusem Eucharystycznym.