In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Piątek, 19 Marca 2010

ks. Łukasz Przybyła

Suma Odpustowa
ku czci Świętego Józefa

19 marca, w Uroczystość Św. Józefa, Oblubieńca NMP, Biskup Kaliski Stanisław Napierała przewodniczył Sumie Odpustowej sprawowanej w Sanktuarium Kaliskim w samo południe. Eucharystię poprzedził śpiew Godzinek ku czci Świętego Józefa.

Galeria

Świętowanie jednak rozpoczęło się już dzień wcześniej wieczorną Eucharystią, w czasie której do grona Braci Świętego Józefa zostali włączeni trzej panowie, dwóch z parafii Narodzenia NMP w Kaliszu i jeden z Sanktuarium Świętego Józefa.

A na główne uroczystości Patrona Diecezji, 19 marca, przybyli kapłani z diecezji kaliskiej, wspólnota Seminarium Duchownego, siostry i bracia zakonni z wielu zgromadzeń, rozmaite wspólnoty duszpasterskie oraz wierni z diecezji i z poza jej granic. Wypełnioną wiernymi Bazylikę Świętego Józefa powitał Kustosz Sanktuarium, ks. prałat Jacek Plota.

„Pieśnią i sercem witamy znów Ciebie Święty Józefie wzorze cnót”.

Dziś Twoje Imieniny, uroczystość odpustowa, popatrz ilu czcicieli przybyło tu na to święte miejsce naszej diecezji, by Ci wyznać, że Cię kochamy i dziękujemy za Twoją dobroć, miłość, opiekę nad Kościołem, nad naszą Diecezją i Miastem, nad każdym z nas.

Liczne wota, wpisy do Księgi cudów i łask, coraz więcej pielgrzymów, liczna korespondencja, wszystko to świadczy, że św. Józef jest rzeczywiście Patronem na nowe czasy, które idą, jak proroczo napisał w Adhortacji Apostolskiej „Redemptoris Custos” Sługa Boży Jan Paweł II.

Galeria

W ubiegłym roku przeżywaliśmy X Międzynarodowy Kongres Józefologiczny, który cieszył się olbrzymim zainteresowaniem w naszej Ojczyźnie i na całym świecie. W tym roku nasze Sanktuarium będzie przyjmować kopię Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w dniu 11 września. A św. Józef jest coraz bardziej kochany i czczony. Świadczy o tym chociażby prośba innych diecezji, by mogli gościć u siebie kopię Obrazu Św. Józefa Kaliskiego poświęcony przez Ojca Świętego, a także rekolekcje ze Świętym Józefem. I tak kaliski obraz św. Józefa był w archidiecezji przemyskiej, częstochowskiej, a w ostatnim czasie w trzech warszawskich parafiach oraz w Olkuszu, Rudzie Śąskeij, Kielcach, Jaworznie i Jastrzębiu Zdroju.

Radujemy się, witamy i serdecznie dziękujemy J. E. Ks. Biskupowi Stanisławowi Napierale, Pasterzowi naszej Diecezji, za dzisiejsze przewodniczenie sumie odpustowej i za Słowo Boże, które do nas skieruje. Muszę szczerze wyznać i zaświadczyć, że Ksiądz Biskup od samego początku istnienia naszej Diecezji, a to już 18 lat, zawierza św. Józefowi i ponawia to zawierzenie przy różnych uroczystościach Diecezjalnych, oddając w opiekę Św. Józefowi instytucje działające w Diecezji, a także rodziny, różne wspólnoty, zgromadzenia zakonne. Za to wszystko pokornie dziękujemy. I dziś pod koniec Mszy Św. Ksiądz Biskup ponowi zawierzenie Diecezji, pielgrzymów i nas wszystkich św. Józefowi. To dzięki Księdzu Biskupowi, który zaprosił przed sześcioma laty Radio Maryja i Telewizję Trwam, by systematycznie co miesiąc w pierwsze czwartki tu, w Sanktuarium św. Józefa, modlić się za rodziny i w obronie poczętych dzieci, liczba pielgrzymów zdecydowanie wzrosła. Dzięki tej transmisji setki tysięcy ludzi może łączyć się z nami duchowo. Dziś także na żywo jest transmitowana nasza uroczystość przez diecezjalne Radio Rodzina. Pozdrawiamy więc wszystkich słuchaczy naszego radia.

Witam i pozdrawiam prałatów i kanoników prześwietnej kapituły Św. Józefa oraz wszystkich kapłanów według urzędów i godności, całą wspólnotę Wyższego Seminarium Duchownego z Księdzem Rektorem na czele. Witam siostry zakonne różnych zgromadzeń. Witam Bractwo św. Józefa działające przy naszym Sanktuarium oraz Parafii Narodzenia NMP w Kaliszu z pocztem sztandarowym. Wczoraj trzech nowych braci zostało włączonych do tych wspólnot.

Witam Kaliskie Bractwo strzelców Kurkowych ze sztandarem, Cech Rzemiosł Budowlanych i Różnych. Witam Chór „Lira” działający przy parafii św. Gotarda w Kaliszu pod dyrekcją Pana Józefa Czerniaka, który swoim śpiewem uświetni dzisiejszą uroczystość.

Witam wszystkich pielgrzymów i czcicieli, którzy przybyli jak mi wiadomo z różnych zakątków naszej Diecezji i Ojczyzny, wśród nich z Terespola n. Bugiem; przybyli wczoraj i nocują w naszym Domu Pielgrzyma. Witam na końcu moich parafian, różne grupy działające w naszej parafii, którzy w procesji darów ofiarniczych zaznaczą swoją obecność.

Święty Józefie, co roku na Twoje Imieniny przynosimy Ci upominek – często były to jakieś dzieła materialne. W tym roku przynosimy Ci dary duchowe – modlitwę setek tysięcy pielgrzymów w ciągu całego roku, liczne prośby i podziękowania, które w dziewięciodniowej Nowennie Ci przedstawialiśmy, oczyszczone nasze serca przez rekolekcje parafialne, które przedwczoraj zakończyliśmy.

Wielkim zainteresowaniem cieszy się strona internetowa naszego Sanktuarium, którą w ostatnim czasie odwiedziło ponad sto tysięcy ludzi. W powiększonym i odnowionym sklepiku z pamiątkami o Św. Józefie można nabyć wszystkie możliwe publikacje o Św. Józefie, obrazy, figury, medaliki, modlitewniki, przewodniki po Sanktuarium wydane w kilku językach i inne dewocjonalia.

W oddanym wreszcie Domu Pielgrzyma im. Św. Józefa pielgrzymi mogą otrzymać nocleg, a w działającej już Restauracji Św. Józefa zjeść smaczne domowe posiłki.

„Idźcie do Józefa” – tym zawołaniem, zapożyczonym z Pisma Świętego, zapraszam wszystkich do uwielbienia Boga w Jego Arcydziele, jakim jest Święty Józef.

Ksiądz Biskup zawierzył przed błogosławieństwem całą Diecezję Kaliską jej Opiekunowi i Patronowi. A następnie wyraził wdzięczność wszystkim, którzy przygotowali uroczystość odpustową i w nią się włączyli. Po zakończonej Eucharystii wszyscy obecni mogli posilić się przygotowanym odpustowym ciepłym posiłkiem.

„Idźcie do Józefa - On wam dopomoże...”