XIX Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja
Musimy pamiętać jako rodzice, jako dziadkowie, jako ci, którzy są odpowiedzialni za młode pokolenie, że współczesna wojna ideologiczna nie toczy się w polityce i ekonomii, ona toczy się w szkołach i na uczelniach – mówił bp Krzysztof Wętkowski podczas XIX Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja do Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.
Pielgrzymi z całej Polski przybyli w czwartek wieczorem w ramach Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja do Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, aby modlić się w intencji życia poczętego i rodzin. Temat wrześniowego spotkania brzmiał: „Święty Józefie, dziś szczególnie potrzebujemy twojego wstawiennictwa i opieki”.
Pielgrzymkę rozpoczął koncert pt. „Jezus, Maryja, Józef” w wykonaniu Jakuba Tomalaka z zespołem KWU. Po powitaniu przez ks. prałata Jacka Plotę i nabożeństwie w intencji rodzin oraz obrony poczętego życia prowadzonym przez ks. Roberta Szymurę świadectwami nt. „Jesteśmy dłużnikami św. Józefa” podzieliły się trzy małżeństwa Rozmowę prowadził ks. Mateusz Puchała, dyrektor Radia Rodzina i Telewizji Internetowej „Dom Józefa”.
Mszy św. przewodniczył biskup włocławski Krzysztof Wętkowski. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Damian Bryl, biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun, dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk, kapłani oraz pielgrzymi z całej Polski.
W homilii bp Krzysztof Wętkowski stwierdził, że żyjemy w czasie, kiedy nasza wiara, świat i ojczyzna stoją w obliczu bezprecedensowych ataków na godność ludzką i wartości chrześcijańskie.
Biskup włocławski mówiąc o rodzinie i obronie życia akcentował, że owocem poczęcia człowieka jest istota ludzka o unikatowej tożsamości genetycznej i nie jest to żadna filozoficzna ani teologiczna spekulacja, ani kwestia wiary.
- To jest po prostu fakt biologiczny. Jeśli szkoła jest dobra i nie ma w niej ideologii dowiadujemy się o tym przynajmniej w szkole średniej, że owocem poczęcia człowieka jest istota ludzka o unikatowej tożsamości genetycznej. I po drugie, że w sprawiedliwym społeczeństwie, w państwie prawa niewinne życie ludzkie jest zawsze prawnie chronione. I to są jedynie dwie rzeczy, o których musi wiedzieć każdy, aby zrozumieć dlaczego aborcja jest złem – powiedział kaznodzieja.
Podkreślił, że mądrość ewangeliczną sprawdzoną we własnym życiu trzeba nieść w sposób dojrzały, ale nieagresywny w świat kultury i pracy, w świat mediów i polityki, w świat życia społecznego, dlatego konieczna jest systematyczna praca nad zwiększaniem świadomości Polaków w sprawach ważnych dla rodziny dzieci i młodego pokolenia.
- Chodzi zwłaszcza o przyszłość młodego pokolenia, które powinno zostać przez szkołę przygotowane do samodzielnego życia, umiejętności samodzielnego myślenia, z wiedzą, że to chrześcijaństwo ukształtowało cywilizację w tej części świata. Plan rugowania religii ze szkoły, które obecnie jest prowadzony jest tylko wstępem do znacznie większej reformy związanej z edukacją, reformy, u której podłoża jest marksizm kulturowy – stwierdził celebrans.
Przekonywał, że we współczesnym świecie ogromną rolę mają do spełnienia media katolickie, w tym Radio Maryja i Telewizja Trwam. - Stąd też nieustannie od początku istnienia ataki na te instytucje, raz mniejsze, raz większe, dlatego, że przynoszą one inny obraz świata i rzeczywistości niż ten, który jest prezentowany w mediach tak zwanego głównego nurtu. Zresztą ten obraz świata w mediach głównego nurtu jest tak podobny, do bólu przewidywalny, że jest po prostu nudny – zaakcentował hierarcha.
Zachęcał kapłanów i wiernych, aby zawierzyli św. Józefowi. - Przykład św. Józefa jest dla nas wszystkich zachętą do wypełnienia z wiernością, prostotą i pokorą zadania jakie wyznaczyła nam Opatrzność. Dla małżonków i rodzin, aby potrafili docenić piękno prostego i pracowitego życia i tak wychowali swoje dzieci. Kapłanom, którzy są ojcami dla wspólnot kościelnych niech św. Józef wyjednuje, aby kochali Kościół czułą i ofiarną miłością. Osobom zakonnym niech pomaga wiernie i z radością żyć według rad ewangelicznych – mówił bp Wętkowski.
Homilia ks. bp. Krzysztofa Wętkowskiego
Po komunii św. biskup włocławski Krzysztof Wętkowski zawierzył św. Józefowi dzieło obrony życia, małżonków i rodziny.
W swoim przemówieniu biskup kaliski Damian Bryl dziękował licznie zgromadzonym pielgrzymom za wspólną modlitwę, a o. Tadeusz Rydzyk apelował do wiernych o przekazywanie młodemu pokoleniu chrześcijańskich wartości.
Po Mszy św. ks. prałat Jacek Plota zaprosił wszystkich pielgrzymów na żurek.
Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej.