In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 6 Czerwca 2024

Czerwcowe nabożeństwo w intencji rodzin i obrony poczętego życia

Ewa Kotowska-Rasiak

Św. Józef umiał budować wokół siebie cywilizację życia, czyli taki świat, gdzie każde życie przyjmowane jest z czułością i wzruszeniem – mówił bp Maciej Małyga, który 6 czerwca przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia poczętego. Do świątyni wprowadzono relikwie bł. Rodziny Ulmów.

Temat czerwcowego spotkania brzmiał: „Od 20 lat realizujemy testament św. Jana Pawła II”.

Księży biskupów, kapłanów i wiernych powitał ks. prałat Jacek Plota. - Nasze spotkanie modlitewne obywa się w szczególnym czasie ponieważ w minioną sobotę 2 czerwca przypadła 45. rocznica pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Ojczyzny. Zaś w ubiegły wtorek obchodziliśmy 27. rocznicę wizyty św. Jana Pawła II w naszym sanktuarium, który tu w Kaliszu 4 czerwca 1997 r. sprawował Eucharystię i wygłosił pamiętną homilię. Dzięki trosce i staraniom pierwszego biskupa kaliskiego ks. biskupa Stanisława Napierały we współpracy z ojcem dyrektorem Radia Maryja i Telewizji Trwam dr. Tadeuszem Rydzykiem zostały zainicjowane spotkania modlitewne w intencji rodzin i obrony życia, które od 20 lat – dziś przypada ta rocznica – są nieprzerwanie w każdy pierwszy czwartek miesiąca transmitowane przez Radio Maryja i Telewizję Trwam na cały świat - powiedział kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Modlitwę w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa poprowadził ks. Łukasz Urban. Następnie konferencję wygłosił ks. dr hab. Piotr Kieniewicz MIC, teolog, bioetyk, sekretarz i rzecznik prasowy Prowincji Polskiej Zgromadzenia Księży Marianów z Warszawy. W swoim wystąpieniu odwoływał się do słów Jana Pawła II „Prawo do życia nie jest tylko kwestią światopoglądu, nie jest tylko prawem religijnym, ale jest prawem człowieka. Najbardziej podstawowym prawem człowieka!”, które wybrzmiały w homilii wygłoszonej 4 czerwca 1997 r. w Kaliszu. Rozmowę prowadził ks. Mateusz Puchała, dyrektor Radia Rodzina i Telewizji Internetowej Dom Józefa.

Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej Maciej Małyga. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Damian Bryl, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, kapłani, wierni z diecezji kaliskiej oraz pielgrzymi z Polski.

W homilii bp Maciej Małyga wskazywał, że św. Józef uczynił swoje serce według serca Boga. - Józef to ojciec przyjmujący, to ten, który umiał przyjąć życie i dlatego umiał budować wokół siebie cywilizację życia, czyli taki świat, gdzie każde życie przyjmowane jest z czułością, ze wzruszeniem, bo jest życiem osoby – powiedział kaznodzieja.

Zaznaczył, że często modlimy się słowami: „Jezu cichy i pokornego serca uczyń serce moje według serca Twego”. - Moglibyśmy przypominać sobie różne wezwania z Litanii do Serca Pana Jezusa i szukać tam podobieństw do serca Józefa. Józef na pewno miał serce, które było jak gorejące ognisko miłości albo było źródłem życia – stwierdził biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej.

Odwołując się do Ewangelii z dnia o przebitym boku Pana Jezusa prosił wiernych, aby codzienne spoglądanie na krzyż prowadziło do zmiany życia. – Patrzmy na krzyż tak jak w Wielki Piątek, bo wtedy zaczynamy inaczej myśleć i stajemy się ludźmi takimi jak nasi błogosławieni i męczennicy, ludźmi Ewangelii życia, ludźmi o sercu, które jest czułe, przyjmujące, twórcze, odważne i rozumne – przekonywał bp Małyga.

Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa Kaliskiego bp Maciej Małyga zawierzył św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.

W przemówieniu biskup kaliski Damian Bryl przypomniał, że 4 czerwca 1997 r. Jan Paweł II odwiedził Kalisz i zostawił tutaj bardzo ważne słowa o szanowaniu ludzkiego życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci. – To mocne, jednoznaczne przesłanie, które zostawił nam papież próbujemy podejmować. Jednym ze sposobów jest modlitwa w intencji życia i rodziny w każdy pierwszy czwartek miesiąca, która została zapoczątkowana 20 lat temu – powiedział bp Damian Bryl.

W imieniu o. Tadeusza Rydzyka słowo do wiernych skierował o. Grzegorz Woś, który wskazał, że inicjatorem pierwszoczwartkowych spotkań transmitowanych przez Radio Maryja i Telewizję Trwam był pierwszy biskup kaliski Stanisław Napierała. Dodał, że podczas pierwszego spotkania 3 czerwca 2004 r. do sanktuarium wprowadzono relikwie św. Joanny Beretta Molla.

Podczas Mszy św. śpiewał Chór Bazyliki Kaliskiej. Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Radio Rodzina.

Galeria fotografii