In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Sobota, 25 Maja 2024

Ogólnopolska Pielgrzymka Rodzin Domowego Kościoła u św. Józefa

Ewa Kotowska-Rasiak

Prawie 2000 osób z całej Polski wzięło udział w XXVII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rodzin Domowego Kościoła do Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Po zawiązaniu wspólnoty konferencję wygłosił ks. Witold Burda, postulator procesu beatyfikacyjnego rodziny Ulmów. – Rodzina silna Bogiem, miłością, szacunkiem, otwarta na życie, otwarta na drugiego człowieka jest fundamentem silnego, zdrowego społeczeństwa, państwa, Kościoła i taką właśnie była rodzina Ulmów, która w swojej zwyczajności pokazała piękno życia małżeńskiego i rodzinnego, a także otwarcie na innych, które przejawiło się w pomocy Żydom. Rodzina Ulmów pokazuje nam, że codzienność może być szkołą zmierzania do pełni człowieczeństwa, czyli do świętości – powiedział KAI ks. Burda.

Pielgrzymkę zakończyła Msza św. pod przewodnictwem biskupa kaliskiego Damiana Bryla, który w homilii odwołując się do Ewangelii z dnia wskazywał, że zadaniem rodziców jest takie pokazanie dzieciom Jezusa, aby chciały Go pokochać i uznać za swojego Pana. - To jest coraz trudniejsze zadanie. Żyjemy w świecie, który nie zawsze nam w tym pomaga, nie zawsze wspiera rodziców w wychowaniu religijnym dzieci. I dlatego chciałbym zaprosić, żebyśmy dzisiaj modlili się, abyście drodzy rodzice wiedzieli jak podprowadzić dzieci do Jezusa, jak im powiedzieć o Jezusie, żeby chciały Go poznawać i kochać, a potem żyć Jego Ewangelią – akcentował celebrans.

Dziękował małżonkom za trwanie we wspólnocie Domowego Kościoła. - Chciałbym zaprosić, żebyśmy dzisiaj dziękowali za wasze wspólnoty, cieszyli się, że jesteście w Domowym Kościele, że to jest dla was ważne doświadczenie, że nie jesteście sami, że są obok ludzie, na których możecie liczyć, którym możecie powierzyć swoje troski. Niech to wspólne świętowanie na tej pielgrzymce będzie naznaczone rysem podziękowania za to wszystko, co Domowy Kościół wnosi w nasze życie, w życie waszych małżeństw i rodzin. Niech wybrzmi słowo: dziękuję dobry Boże, że jestem w Domowym Kościele - powiedział kaznodzieja.

Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa w obecności biskupa moderator krajowy i para krajowa Domowego Kościoła zawierzyła patronowi wszystkie małżeństwa i rodziny oraz wspólnotę Domowego Kościoła.

Wraz z biskupem kaliskim Damianem Brylem modlili się: ks. Damian Kwiatkowski, moderator krajowy Domowego Kościoła, ks. Jakub Małolepszy, moderator Domowego Kościoła diecezji kaliskiej, ks. Daniel Zarębski, moderator Ruchu Światło-Życie diecezji kaliskiej, Małgorzata i Tomasz Kasprowiczowie, para krajowa Domowego Kościoła, Patrycja i Grzegorz Klonowscy, para Domowego Kościoła diecezji kaliskiej oraz członkowie Domowego Kościoła z całej Polski.

Ks. Damian Kwiatkowski podkreślił, że wspólnota Kościoła Domowego każdego roku przybywa do św. Józefa, aby powierzać mu małżeństwa i rodziny. - Przyjeżdżamy, aby pomodlić się do św. Józefa. Dbamy o to, żeby była modlitwa, ale też element formacyjny. Dzisiaj towarzyszą nam relikwie bł. rodziny Ulmów i właśnie od nich chcemy czerpać siły do codziennego życia – zaznaczył moderator krajowy Domowego Kościoła.

Z kolei para krajowa Domowego Kościoła stwierdziła, że we wspólnocie jest coraz więcej młodych małżeństw. - Mimo obecnego przekazu medialnego o Kościele, który często pokazuje różne problemy, jest coraz więcej młodych małżonków, którzy poszukują Pana Boga w swoim życiu i to dla nas jest bardzo budujące – powiedział Tomasz Kasprowicz.

Galeria fotografii