In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Poniedziałek, 20 Marca 2023

Św. Józef uczy nas
mądrego i dobrego życia

Ewa Kotowska-Rasiak

Przychodzimy do sanktuarium św. Józefa, żeby wspominając życie naszego patrona, uczyć się od niego dobrego, mądrego i Bożego życia - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. odpustowej ku czci św. Józefa w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Tegoroczna uroczystość ku czci św. Józefa odbyła się w poniedziałek, 20 marca, ponieważ 19 marca przypadała niedziela Wielkiego Postu.

Przed Mszą św. licznie zgromadzonych wiernych, w tym pielgrzymów z różnych stron Polski, przywitał ks. prałat Jacek Plota. – Tegoroczny odpust św. Józefa wpisuje się w szczególny czas, jakim jest 31. rocznica powołania przez Ojca Świętego Jana Pawła II diecezji kaliskiej. To św. Józefowi pierwszy biskup kaliski Stanisław Napierała zawierzył trudny proces budowania wspólnoty diecezjalnej. W dobie wzmożonych ataków przez niektóre media stańmy w obronie Ojca Świętego Jana Pawła II. 2 kwietnia przy pomniku Papieża odbędzie się wielkie czuwanie modlitewne – powiedział kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Stwierdził, że św. Józef jest bardzo potężnym i skutecznym orędownikiem u Boga. - W sposób sobie właściwy, bardzo dyskretnie potrafi przyjść z pomocą, wyjednać potrzebne łaski, zaradzić każdej biedzie, co zostało pięknie ukazane w najnowszym filmie fabularnym o Świętym Józefie Kaliskim pt. „Opiekun”, który od 24 lutego br. wszedł na ekrany kin w całej Polsce i cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Film ten jest szczególnym votum złożonym św. Józefowi jako podziękowanie za jego opiekę i wszelkie otrzymane łaski. Przyczynia się do wzrostu kultu naszego patrona milionom ludzi w naszej ojczyźnie, a także będzie dystrybuowany do 40-tu krajów świata. Serdecznie zapraszamy wszystkich do obejrzenia tego filmu – mówił ks. Plota.

Dodał, że wierni duchowo przygotowali się do odpustu św. Józefa. - Od strony duchowej przygotowaliśmy się do dzisiejszej uroczystości przez 9-cio dniową Nowennę, Triduum Różańcowe, rekolekcje wielkopostne, a także 33-dniowe rekolekcje Konsekracja Świętemu Józefowi, która odbyła się wczoraj i wzięło w niej udział około 500 osób z całej Polski – zaznaczył.

Eucharystię wraz z biskupem kaliskim Damianem Brylem koncelebrowali biskup pomocniczy Łukasz Buzun i licznie przybyli kapłani.

W homilii celebrans odwołując się do słów Jana Pawła II wskazywał, że od św. Józefa możemy uczyć się mądrego i dobrego życia. – „Niech Święty Józef czczony w kaliskim sanktuarium stanie się dla nas wszystkich nauczycielem i duchowym przewodnikiem” – cytował bp Damian.

Podkreślał, że św. Józef jest wzorem posłuszeństwa. - Dzisiaj siostry i bracia wybrzmiewa to słowo posłuszeństwo, które jest niepopularne w dzisiejszych czasach, ale jeżeli chcemy iść drogą Bożą, jeżeli chcemy być ludźmi wiary to słowo posłuszeństwo wiary jest bardzo ważnym słowem. Nie ma wiary bez posłuszeństwa – stwierdził kaznodzieja.

Zachęcał wiernych, aby swoje życie kształtowali według Bożej logiki. - Trzeba mieć swoje zdanie, ale my uczniowie. Jezusa chcemy być otwarci na to, co mówi Pan Bóg. Chcemy wypełnić Jego wolę. Chcemy uzgadniać nasze życie z Jego słowem, więcej chcemy nasze życie, nasze postępowanie, nasze czyny z Bożym słowem konfrontować – zaznaczył pasterz diecezji kaliskiej.

Przekonywał, że wierność to kolejna bardzo ważna cecha św. Józefa. – Dzisiaj chcemy modlić się o taką wierność na wzór Józefa, o wierność Panu Bogu nawet wtedy, jak dotykają nas trudne doświadczenia, żebyśmy w tych trudnych doświadczeniach nie zwątpili, że Pan Bóg jest blisko i On ma moc doprowadzić nas do szczęśliwego końca – mówił biskup kaliski.

Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa Kaliskiego bp Damian Bryl odmówił litanię do św. Józefa oraz zawierzył mu cały Kościół, ojczyznę i diecezję kaliską.

Przypomnijmy, że w sanktuarium św. Józefa znajduje się cudowny obraz Świętej Rodziny nieznanego autora, namalowany ok. 1673 r., w którym szczególną część odbiera św. Józef. Obraz został ukoronowany koronami papieskimi 15 maja 1796 r. W 1985 r. miała miejsce rekoronacja obrazu Świętej Rodziny i IV Międzynarodowy Kongres Józefologiczny.

25 marca 1992 r. św. Józef został patronem nowo utworzonej diecezji kaliskiej. Największym wydarzeniem w historii była wizyta Ojca Świętego Jana Pawła II 4 czerwca 1997 r., który zawierzył św. Józefowi wszystkie polskie rodziny oraz sprawę ochrony życia nienarodzonych zarówno w Polsce jak i na świecie.

Należy wspomnieć, że św. Józef jest patronem mediów diecezjalnych: Dwutygodnika Diecezji Kaliskiej „Opiekun”, Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej i Telewizji Internetowej „Dom Józefa”, a także funkcjonującej od 2017 r. szkoły – Zespołu Szkół Technicznych Diecezji Kaliskiej w Kaliszu.

Relacja TV Dom Józefa

Galeria fotografii

fot. Ewa Kotowska-Rasiak