In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Sobota, 4 Marca 2023

Margaretki z całej Polski
modliły się u św. Józefa

Ewa Kotowska-Rasiak

Dziękuję Bogu za was, za to, że dzisiaj w tej atmosferze powszechnej krytyki Kościoła podejmujecie wysiłek modlitwy i troski za kapłanów - mówił bp Łukasz Buzun, który przewodniczył Mszy św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu podczas II Pielgrzymki Apostolatu Margaretka do św. Józefa.

Spotkanie Margaretek z całej Polski w Kaliszu rozpoczęła modlitwa różańcowa, po której konferencję wygłosił ks. Bogusław Nagel. Licznie zgromadzonych pielgrzymów z całej Polski przywitał ks. prałat Jacek Plota, który opowiedział o cudownym obrazie św. Józefa Kaliskiego.

W homilii bp Łukasz Buzun podkreślał, że kapłani są ludźmi, którzy potrzebują modlitwy. – Dziękuję, że wasza modlitwa ukierunkowana jest na kapłanów. To bardzo ważne, że modlicie się za kapłanów w trosce o ich życie moralne i duchowe, o ich świętość – powiedział kaznodzieja.

Stwierdził, że Polska ma jeszcze ogromny potencjał kapłaństwa, ale nie można ustawać w modlitwie. - Jeśli brakuje tej pomocy Kościoła żywego, jeśli brakuje tej miłości autentycznej, miłości czynnej wyrażonej właśnie w modlitwie i w ofierze, to kapłan nie ma o co się oprzeć, nie ma w swojej świadomości kogoś, kto za nim stoi – zaznaczył biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

Wskazał, że kapłani są potrzebni Kościołowi. – Bez kapłanów Kościół nie będzie miał życia sakramentalnego, szczególnie Eucharystii, sakramentu pokuty i pojednania. Poprzez sakramenty święte odczuwamy działanie Ducha Świętego – zauważył celebrans.

Porównał Margaretki do św. Józefa, którego nazwał ochroniarzem Maryi i Pana Jezusa. – Podobnie jak św. Józef poprzez modlitwę pełnicie rolę ciągłej ochrony kapłanów. Ta modlitwa chroni kapłana przed różnymi sytuacjami. Przez waszą modlitwę wnosicie wiele dobra do Kościoła – zapewnił hierarcha.

Zachęcał wiernych do obejmowania modlitwą jeszcze większej liczby kapłanów. – Trzeba tworzyć te wieczerniki modlitwy za kapłanów, bo my kapłani potrzebujemy siły płynącej z modlitwy, abyśmy mogli skutecznie głosić Ewangelię i z namaszczeniem sprawować Eucharystię – powiedział bp Buzun.

Po komunii w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa Kaliskiego w obecności bpa Łukasza Buzuna Jadwiga Adamczyk, koordynatorka Apostolatu Margaretka w diecezji kaliskiej i Małgorzata Kuś, koordynatorka Apostolatu Margaretka w całym kraju zawierzyły patronowi kapłanów i Apostolat Margaretka z całej Polski.

Podczas Mszy św. przyrzeczenie złożyły cztery nowe Margaretki, które będą modlić się za bp. Łukasza Buzuna, ks. prałata Jacka Plotę, ks. Bogusława Nagela, i ks. Łukasza Pondla.

Wraz z biskupem Łukaszem Buzunem Mszę św. koncelebrowali: ks. Bogusław Nagel, krajowy duszpasterz Apostolatu Margaretka, ks. Łukasz Pondel, diecezjalny duszpasterz Apostolatu Margaretka i kapłani – opiekunowie Margaretek.

Po Mszy św. wszystkich zaproszono na gorący żurek.

Pielgrzymka zakończyła się nabożeństwem do św. Józefa i Koronką do Miłosierdzia Bożego.

Relacja TV Dom Józefa

Galeria fotografii

Ewa Kotowska-Rasiak