In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Wtorek, 17 Stycznia 2023

Obchody Dnia Judaizmu

Ewa Kotowska-Rasiak

Spotykamy się dziś na obchodach Dnia Judaizmu, aby poznawać wspólne dziedzictwo żydów i chrześcijan, aby wołać w modlitwie do Boga oraz uczyć się wzajemnego szacunku i współpracy – mówił biskup kaliski Damian Bryl podczas obchodów Dnia Judaizmu w auli Domu Pielgrzyma przy Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

XXVI Dzień Judaizmu obchodzono pod hasłem „Przejście Pana: Dziś wychodzicie” (Wj 13, 4). Spotkanie rozpoczęły dwie prelekcje. Ks. Piotr Bałoniak wskazywał na posoborowe spojrzenie Kościoła katolickiego na judaizm, a dr Sławomir Przygodzki mówił o obecności społeczności żydowskiej w Kaliszu od XII do XX wieku.

Konferencja ks. Piotra Bałoniaka

Po wykładach odbyła się modlitwa. Miała ona charakter nabożeństwa Słowa Bożego, podczas którego czytano fragmenty Księgi Wyjścia przeplatane psalmami śpiewanymi przez Aleksandrę Pilarską. Podczas nabożeństwa na skrzypcach zagrał Arkadiusz Hylewski. Modlitwie przewodniczył biskup kaliski Damian Bryl.

W swoim wystąpieniu bp Bryl podkreślał, że Kalisz to miejsce naznaczone obecnością i działaniem Żydów przez wiele wieków. – W tym mieście mieszkali przez wiele lat chrześcijanie i żydzi, którzy razem zmagali się z różnymi doświadczeniami. To jest ważne dziedzictwo i ważny punkt odniesienia także dla nas dzisiaj. Chcemy tę historię wspominać, chcemy pamiętać, ale chcemy też wyciągać dobre wnioski – powiedział ordynariusz diecezji kaliskiej.

Wyraził radość, że to spotkanie przeżywane jest wspólnie z przedstawicielami innych wyznań. – To jest dla mnie ważne doświadczenie, że tę historię razem wspominamy i pytamy o nasze dziedzictwo – zaznaczył bp Bryl.

W obchodach uczestniczyła Hila Marcinkowska, przewodnicząca Rady Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP, która podziękowała za organizowanie od ponad 20 lat Dnia Judaizmu w Kaliszu.

W spotkaniu wzięli udział także m.in. prezydent Kalisza Krystian Kinastowski, ks. prałat Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, orionista ks. Antoni Wita, diecezjalny referent ds. ekumenizmu, ks. Julian Kopiński z Kościoła polskokatolickiego, przewodniczący kaliskiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej, Zbigniew Judasz, prezes Fundacji Znowu Razem.

Spotkanie zakończył poczęstunek złożony z potraw żydowskich.

Organizatorami Dnia Judaizmu były diecezja kaliska i Fundacja Znowu Razem.

Galeria fotografii

fot. DS © Narodowe Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu