In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Sobota, 14 Stycznia 2023

Katecheci z diecezji kaliskiej
u św. Józefa

Ewa Kotowska-Rasiak

Chciałbym zaprosić, żebyśmy razem szukali sposobów jak dzisiaj dobrze i umiejętnie mówić o Jezusie, jak podprowadzić do więzi z Jezusem – mówił biskup kaliski Damian Bryl do katechetów podczas spotkania noworocznego w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Spotkanie noworoczne katechetów pracujących w szkołach na terenie diecezji kaliskiej rozpoczęła Msza św. w kaliskiej bazylice.

W homilii biskup kaliski zachęcał katechetów, aby zatroszczyli się o swój rozwój duchowy i bliskie relacje z Jezusem. - Troszczycie się o dzieci i młodzież, to jest piękne, dobre i dziękuję za to, ale zatroszczcie się proszę także o swoją drogę, żeby Jezus był coraz bardziej obecny w waszym życiu, żeby Go coraz bardziej poznawać, coraz mocniej kochać, coraz bardziej naśladować – powiedział kaznodzieja.

Prosił katechetów, aby pomagali uczniom odkrywać wartość i piękno spotkania z Jezusem. - Proszę, wołajmy na tej Eucharystii do Boga o to, żebyśmy się nie zniechęcili, żeby różne trudne doświadczenia nie przytłoczyły nas, żebyśmy nie stracili dobrego ducha, dobrego nastawienia. Prośmy o światło, abyśmy wiedzieli, jak tę misję dzisiaj podejmować – zaznaczył celebrans.

Wraz z biskupem kaliskim Damianem Brylem Mszę św. koncelebrował ks. kan. dr Jarosław Powąska, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Kaliszu.

Po Mszy św. bp Damian Bryl spotkał się z katechetami w auli Domu Pielgrzyma, gdzie podsumował mijający rok i opowiedział o planach na najbliższy czas.

Podziękował katechetom za działania prowadzone w szkołach i parafiach na rzecz dzieci z Ukrainy, a także za zaangażowanie w przeżywany synod.

Przypomniał, że na początku czerwca diecezja obchodziła 25. rocznicę wizyty Jana Pawła II w Kaliszu. - Bardzo dziękuję za to, że włączyliście się w centralne obchody, ale wiem, że wielu z państwa przypomina postać Jana Pawła II na co dzień w szkołach poprzez akademie, wystawy, konkursy. Bardzo potrzebujemy dzisiaj autorytetów i chciałbym, żebyśmy myśl o Janie Pawle II dalej odkrywali, przypominali dzieciom i młodzieży jego osobę, ale także piękne dziedzictwo – zaznaczył duchowny.

Zachęcał katechetów, aby uczestniczyli w społecznym i kulturalnym życiu szkoły. – Proszę wprowadzajcie do szkół dobrego ducha, wartości Ewangelii. Bardzo chciałbym, abyście troszczyli się o jakość lekcji, ale także chciałbym zaprosić, byście uczestniczyli w programach profilaktyczno-wychowawczych w szkole – akcentował biskup kaliski.

Podkreślał, że rolą katechetów jest pomaganie rodzicom w wychowaniu dzieci. – Poszukajmy sposobów, aby wspierać i mobilizować rodziców, żeby w wychowanie religijne swoich dzieci chcieli się mądrze i odpowiedzialnie zaangażować – wskazał bp Bryl.

Po odśpiewaniu kolędy ks. kan. Jarosław Powąska w imieniu kustosza sanktuarium ks. prałata Jacka Ploty zaprosił katechetów na słodki poczęstunek.

Galeria fotografii

fot. DS © Narodowe Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu