In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 4 Października 2007

II Ogólnopolska Pielgrzymka
Rodziny Radia Maryja
do Św. Józefa Kaliskiego

4 października 2007 roku do Kaliskiego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu przybyła II Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja, by razem z pasterzami Kościoła modlić się, jak co miesiąc od ponad trzech lat, w intencji życia i rodziny. Tematem przewodnim spotkania były słowa: "Jestem obrońcą życia i daję temu wyraz... O formach społecznego zaangażowania w obronę życia".

Galeria

Refleksję tą podjęli przed Eucharystią dr Hanna Wujkowska, lekarz internista, były doradca premiera ds. kobiet i rodziny oraz dr Paweł Wolski, Prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia w ramach konferencji "Obrony życia, zorganizowani w struktury, prawdziwą siłę w budowaniu kultury życia i miłości".
"Życie i rodzina to jedno. Wszystko, co służy rozwojowi rodziny, służy też życiu" - podkreśliła Hanna Wujkowska.

Modlitewnemu spotkaniu podczas Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja przewodniczył ks. bp Paweł Stobrawa, biskup pomocniczy diecezji opolskiej. Uczestniczyli w nim także biskup kaliski Stanisław Napierała oraz biskup pomocniczy Teofil Wilski. Szczególnym gościem stał się ks. bp Jonas Ivanauskas, biskup pomocniczy z Kowna na Litwie, który przyjechał do św. Józefa zawierzyć losy kościoła wileńskiego Przemożnemu Patriarsze.

Licznie przybyłym kapłanom towarzyszyli wierni z całej Polski, między innymi z: Białegostoku, Bydgoszczy, Węgrowa, Susza, Gdańska, Niemczyna, Wągrowca, Trzemeszna, Słupcy, Witkowa, Ostrzeszowa, Opatówka, Kakaowy, Biadek, Liskowa, Krotoszyna, Błaszek, Jarocina, Pleszewa, Piekar Śląskich, Katowic, Ustki, Polkowic, Jeleniej Góry, Lublina, Dorohuska, Kutna, Aleksandrowa Łódzkiego, Łodzi, Grocholi, Zelowa, Zgierza, Andrespola, Opola. Sierpcy, Płocka Gostynina, Poznania i Baranowa k. Poznania, Tarnowa Podgórnego, Żydowa, Grodziska Wlkp., Kunowej, Kościana, Nowego Tomyśla, Garwolina, Szczecina. Tarnowa, Torunia, Mrągowa, Giżycka, Olsztyna, Warszawy, Otwocka, Ciechocinka, Kaczek, Konina, Turku, Starego Miasta, Rzgowa, Sławska, Kazimierza Biskupiego, Charupi Małej, Zduńskiej Woli, Oleśnicy, Wrocławia, Brzegu, Namysłowa, Zielonej Góry, Świebodzina, Gorzowa Wlkp., Łagowa Lubuskiego, Głogowa.

Ksiądz biskup Paweł Stobrawa, główny celebrans, zaznaczył w homilii, że „nie jest łatwo współczesnemu człowiekowi odnaleźć się w świecie. Przyszło mu bowiem żyć w skomplikowanym czasie – w chaosie i pogubieniu wartości. Z jednej strony mamy tyle szans, a z drugiej tyle zagubienia, samotności i zła. Nie dajemy sobie rady z problemami codziennego życia. (…) Wszystkie te problemy wynikają z odrzucenia Pana Boga i wartości moralnych.”

Na koniec ksiądz biskup życzył obecnym i zebranym przed odbiornikami radiowymi i telewizyjnymi, „aby chodząc po Bożych ścieżkach, wewnętrznie się ubogacali, by w konkretnej pracy, zadaniach, przed którymi stawia nas Opatrzność, przyczyniali się do tego, by świat stawał się bardziej ludzki i bardziej Boży.”

Pod koniec Eucharystii Biskup Kaliski Stanisław Napierała nawiązał do patrona dnia św. Franciszka. „Franciszek kochał życie, każde życie” – podkreślił ksiądz biskup. – „Jakże kontrastuje on z niektórymi instytucjami i decyzjami, jakie podejmowane są w Europie w XXI wieku, jak chociażby ta kuriozalna decyzja wyrażona w wyroku wydanym przez tzw. Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu, Trybunał, który ma w nazwie obronę praw człowieka. Ta instytucja ukarała polski rząd, że mogła się urodzić córeczka pani Alicji Tysiąc. Jakże karać za to, że mogło się urodzić dziecko?” – pytał ksiądz biskup i zaznaczył, że bardzo potrzebne są media katolickie, służące nie tylko Kościołowi, ale także całemu społeczeństwu, broniące życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

Do Sanktuarium Świętego Józefa przybyło kilka tysięcy wiernych. Wszyscy oni mogli liczyć na zorganizowaną obsługę kapłanów i pracowników Sanktuarium Św. Józefa, którzy zapewnili pielgrzymom parkingi, bezpieczny przejazd przez miasto, pomoc medyczną, miejsca sanitarne oraz urozmaiconą kuchnię polową. Nad całością przygotowania czuwał Kustosz Sanktuarium Świętego Józefa, gospodarz miejsca, ks. prałat Jacek Plota.