In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Sobota, 15 Października 2022

Bieg Papieski
w intencji pokoju na Ukrainie

Ewa Kotowska-Rasiak

W samo południe w Parku Przyjaźni w Kaliszu rozpoczął się Wojewódzki Bieg Papieski Ochotniczych Hufców Pracy. Dwie godziny wcześniej uczestnicy biegu spotkali się pod pomnikiem św. Jana Pawła II, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze, a następnie modlili się w Narodowym Sanktuarium św. Józefa.

Sierpniowe nabożeństwo w intencji rodzin i obrony poczętego życia

W Biegu Papieskim zorganizowanym przez Wielkopolską Wojewódzką Komendę OHP w Poznaniu, który został objęty patronatem honorowym Ministra Rodziny i Polityki Społecznej Marleny Maląg oraz Biskupa Kaliskiego Damiana Bryla, wzięło udział ponad 100 młodych ludzi.

Minister Marlena Maląg wyraziła radość, że Ochotnicze Hufce Pracy podjęły taką patriotyczną inicjatywę oddania czci i pamięci św. Janowi Pawłowi II.

– Dzisiaj, w tym trudnym czasie, w którym żyjemy bardzo ważne jest to, abyśmy przywoływali przesłania Jana Pawła II. On pokazywał nam, że trzeba sobie wyznaczać dalekosiężne cele, że wielokrotnie w życiu trzeba iść pod prąd, ale trzeba pamiętać o tym, żeby nie ranić drugiego człowieka, żeby podawać pomocną dłoń, a przede wszystkim wspierać się nawzajem i działać w określonym kierunku w duchu wartości – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej.

W modlitwie pod pomnikiem św. Jana Pawła II uczestniczył ks. Robert Szymura, wikariusz sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Po modlitwie różańcowej w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu do uczestników biegu swoje słowo skierował biskup kaliski Damian Bryl, który przypomniał, że Jan Paweł II gościł w Kaliszu 25 lat temu, 4 czerwca 1997 r.

– Papież zachęcał, żebyśmy troszczyli się o życie, abyśmy je rozwijali. Drodzy chłopcy i dziewczyny chciałbym zaprosić was, byście zatroszczyli się o swoje życie, żeby dobrze je przeżyć, żeby czegoś ważnego nie przegapić. Pan Bóg chce nas w tym wspierać, obdarza nas swoimi łaskami, ale potrzeba naszego osobistego zaangażowania. Chciałbym w tym miejscu zaprosić was, żebyście zatroszczyli się o to, żeby zdobyć zawód, ale także rozwijać swoje talenty, które otrzymaliście od Pana Boga – mówił bp Bryl.
Ogólnopolski Bieg Papieski Ochotniczych Hufców Pracy odbywa się w całym kraju w intencji pokoju na Ukrainie. Wydarzenie jest organizowane w ramach obchodów Dnia Papieskiego przez wszystkie wojewódzkie komendy OHP.

Bieg jest wyrazem czci środowiska OHP wobec św. Jana Pawła II.

Papież w 2004 r. utworzył w Watykanie departament sportu, który pracuje na rzecz promocji sportu jako części kultury i nieodłącznego elementu rozwoju człowieka w służbie pokoju i braterstwa. Jan Paweł II mówił: „Umiłowanie sportu jest budulcem ludzkiej solidarności, przyjaźni i dobrej woli między narodami. Niech ćwiczenia fizyczne będą częścią waszego poszukiwania wyższych wartości, które kształtują charakter i dają poczucie godności i sukcesu”.