In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 1 Września 2022

XVII Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja do Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu

Ewa Kotowska-Rasiak

Nie bójmy się wychowywać po chrześcijańsku dzieci i młodzież, nie bójmy się obecności Jezusa w rodzinie i szkole – mówił bp Andrzej Przybylski podczas XVII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja do Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Pielgrzymi z całej Polski przybyli w czwartek wieczorem w ramach Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja do Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, aby modlić się w intencji życia poczętego i rodzin. Temat wrześniowego spotkania brzmiał: „Święty Józefie, Tobie się zawierzamy”.

Pielgrzymkę rozpoczął koncert pt. „Niech żyje Polska” w wykonaniu zespołu WOW z Ostrowa Wielkopolskiego, Kapeli znad Baryczy oraz Zespołu Kameralnego „Grandioso” Poznańskich Środowisk Artystycznych pod kierunkiem chor. Krzysztofa Mroza.

Pielgrzymów z całej Polski powitał ks. prałat Jacek Plota. - Dziś obchodzimy 83. rocznicę wybuch II wojny światowej. Modlimy się za tych, którzy oddali swoje życie w obronie naszej Ojczyzny. W tym trudnym czasie w naszej pokornej i ufnej modlitwie polecamy także umęczony naród ukraiński błagając Boga o pokój w Ukrainie, w naszej Ojczyźnie i na całym świecie. Także dziś rozpoczął się nowy rok szkolny i katechetyczny. Zawierzamy opiece św. Józefa nasze dzieci i młodzież prosząc, by prowadził ich w dorosłe życie i uchronił od zagrożeń współczesnego świata. Od ponad 18 lat nieprzerwanie spotykamy się tu w „Polskim Nazarecie”, aby modlić się za poczęte życie i rodziny, szczególnie te, którym jest ciężko. Całym sercem dziękujemy Bożej Opatrzności za ten skarb i dar jakim jest dla nas Święty Józef, o którym św. Jan Paweł II w adhortacji „Redemptoris custos” powiedział, że dany nam jako Patron na nasze jakże trudne czasy. Tu w Kaliszu św. Józef w Cudownym Wizerunku Świętej Rodziny już od prawie 400 lat oręduje, wstawia się u Jezusa i Maryi oraz opiekuje się wszystkimi, którzy o taką pomoc się zwracają – powiedział kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Po nabożeństwie w intencji rodzin i obrony poczętego życia prowadzonej przez ks. Łukasza Urbana świadectwa nt. „Jesteśmy dłużnikami św. Józefa” wygłosili małżonkowie Barbara i Paweł Kociok, Marta i Cezary Promni, Monika i Mariusz Bartczakowie. Rozmowę prowadził ks. Mateusz Puchała, dyrektor Radia Rodzina.

Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Damian Bryl, biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun, dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk, kapłani oraz pielgrzymi z całej Polski.

W homilii bp Andrzej Przybylski odwołując się do 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej prosił wiernych o modlitwę do św. Józefa o pokój na świecie, a zwłaszcza na Ukrainie. – Nikt inny jak św. Józef był oparciem, siłą i wyzwoleniem dla wielu ludzi cierpiących w czasie II wojny światowej – powiedział kaznodzieja przypominając wieloletnie pielgrzymki kapłanów do Kalisza, którzy każdego roku dziękowali św. Józefowi za wyzwolenie obozu w Dachau.

W nawiązaniu do rozpoczynającego się nowego roku szkolnego biskup wskazywał na św. Józefa, który był pierwszym wychowawcą młodego Jezusa. – Św. Józef chce swoim życiem i swoją postawą powiedzieć nam: „Chcecie dobrego pokolenia młodych i dzieci? To bardziej słuchajcie słowa Bożego niż świata, niż mody, niż tego, co mówią inni, bo bardziej trzeba słuchać Boga niż ludzi” – podkreślał biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej.

Zachęcał wiernych, aby wychowywali swoje dzieci w duchu chrześcijańskim. - Nie bójmy się mówić o Bogu młodemu pokoleniu. Nie bójmy się obecności Jezusa w szkole, na katechezie, we wszystkich miejscach wychowawczych. Czy Bóg zagraża naszym dzieciom, naszej młodzieży? Czy naprawdę Bóg może zagrażać polskiej szkole? Ostatnio robi się tyle wrzasku, jakby to co Boże było jakimś wielkim zagrożeniem dla naszych dzieci, dla szkoły. A przecież Bóg chce pójść do polskiej szkoły, do polskiej rodziny z miłością, spokojem, powszechnym braterstwem – przekonywał bp Przybylski.

Homilia ks. bp Andrzeja Przybylskiego

Po komunii św. biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski zawierzył św. Józefowi dzieło obrony życia, małżonków i rodziny.

W swoim przemówieniu biskup kaliski Damian Bryl wspominając ofiary II wojny światowej zachęcał do modlitwy o pokój na Ukrainie. – Chciałbym zaprosić, aby ta troska o pokój w naszej ojczyźnie i na Ukrainie nieustannie nam towarzyszyła – powiedział duchowny.

Akcentował, że sprawa wychowania dzieci nie dotyczy tylko szkoły. - Każdy z nas ma w tym ważnym procesie swoje miejsce, czyli rodzice, dziadkowie, szkoła, Kościół. Bądźmy blisko tych młodych i towarzyszymy im w ich pięknym dojrzewaniu – zaznaczył bp Bryl.

O. Tadeusz Rydzyk apelował do wiernych o przekazywanie młodemu pokoleniu chrześcijańskich wartości.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej.

Relacja Telewizji Trwam

Galeria fotografii

fot. Ewa Kotowska-Rasiak