In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 7 Lipca 2022

Lipcowe nabożeństwo w intencji rodzin
i obrony poczętego życia

Ewa Kotowska-Rasiak

Pan Bóg daje nam niezwykłą okazję, żebyśmy wydobywali z siebie dobro, żebyśmy tym dobrem dzielili się z innymi. Wtedy świadectwo naszej wiary będzie pociągało innych do Chrystusa – mówił bp Stanisław Jamrozek, który 7 lipca przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia poczętego.

Nabożeństwo w intencji rodzin i obrony poczętego życia - 7 lipca 2022 r.

Temat lipcowego spotkania brzmiał: „Miłość rodzinna: powołanie i droga do świętości. Echa X Światowego Spotkania Rodzin w Rzymie”.

Księży biskupów, kapłanów, pielgrzymów i wszystkich łączących się duchowo, w tym pierwszego biskupa kaliskiego Stanisława Napierałę powitał ks. prałat Jacek Plota. Modlitwę do św. Józefa w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa poprowadził ks. Damian Weiss.

Konferencję nt. „Każda rodzina ma misję spełnienia. Idźcie odważnie naprzód, z radością” wygłosili ks. dr Wojciech Kućko, kapłan diecezji płockiej, dyrektor Wydziału ds. Rodzin Kurii Diecezjalnej w Płocku, adiunkt Wydziału Studiów nad Rodziną UKSW oraz Aldona i Artur Wiśniewscy, małżonkowie z 34-letnim stażem, mający pięcioro dorosłych już dzieci, którzy od lat aktywnie działają w środowisku rodzin, są m.in. doradcami życia rodzinnego w diecezji płockiej oraz założycielami i członkami Fundacji „Tak dla Rodziny”. Są zaangażowani w artystyczną i ewangelizacyjną działalność rodzinnego zespołu „Moja Rodzina”. Małżonkowie byli delegatami KEP na X Światowe Spotkanie Rodzin w Rzymie. Prelegenci zdali relację z X Światowego Spotkania Rodzin w Rzymie. Rozmowę prowadził ks. Mateusz Puchała, dyrektor Radia Rodzina i Telewizji Internetowej Dom Józefa.

Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej Stanisław Jamrozek. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Damian Bryl, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, duchowieństwo, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów gołuchowskiego, dobrzyckiego i lututowskiego oraz pielgrzymi z całej Polski.

W homilii bp Stanisław Jamrozek zachęcał małżonków, aby podprowadzali swoje dzieci do Pana Boga. - Bardzo ważne jest to, żeby o Panu Bogu mówić w naszych rodzinach, w naszym środowisku. Niezastąpioną rolę do spełnienia mają zawsze rodzice chrześcijańscy. Każdy jest wezwany do tego, żeby pokazywać Pana, do Niego zbliżać innych – podkreślał celebrans wskazując, że wzorem jest Święta Rodzina z Nazaretu.

Zaznaczył, że życie małżeńskie musi opierać się na relacji z Panem Bogiem. – Kiedy zobaczę jak Pan mnie miłuje to będę tak samo miłował moich domowników, będę gotowy do ofiary, do największego nawet poświęcenia – stwierdził kaznodzieja.

Zauważył, że pięknym znakiem nadziei dla Kościoła są mężczyźni, którzy modlą się razem we wspólnotach takich jak Bractwo św. Józefa, Rycerze Kolumba, Wojownicy Maryi. – Tacy mężczyźni odważnie podejmują odpowiedzialność za Kościół, za rodzinę, za swoje środowisko – przekonywał biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej.

Zachęcał wiernych do modlitwy za rodziny, a także o nowe powołania do kapłaństwa i zakonu. – Nasza modlitwa jest bardzo potrzebna, aby nie zabrakło tych, którzy będą o obecności Pana przypominać, głosząc dobrą nowinę i dzieląc się swoją wiarą – powiedział bp Jamrozek.

Homilia ks. bp Stanisława Jamrozka

Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa Kaliskiego biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej Stanisław Jamrozek w obecności biskupów zawierzył św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.

W swoim przemówieniu biskup kaliski Damian Bryl przypomniał, że w czerwcu minęło 25 lat od wizyty Jana Pawła II w Kaliszu i dziękował wszystkim, którzy włączyli się w te obchody poprzez modlitwę i pogłębianie treści dotyczących ochrony i wartości ludzkiego życia przekazanych przez papieża Polaka. Poinformował, że wszystkie wykłady wygłoszone podczas ogólnopolskiego sympozjum naukowego o wartości życia można znaleźć w telewizji internetowej „Dom Józefa”. Zachęcał wiernych, aby modlili się o nowe i święte powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. Zapraszał pielgrzymów z Polski, aby w czasie wakacji czy urlopów przybywali do św. Józefa w Kaliszu.

O. Tadeusz Rydzyk zaprosił wiernych na Pielgrzymkę Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę, która odbędzie się w dniach 9 i 10 lipca.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Radio Rodzina.

Relacja Telewizji Trwam

Galeria fotografii